Instalace výstavy historických wc v libereckém muzeu.

Instalace výstavy historických wc v libereckém muzeu. | foto: ČTK

Muzeum láká na netradiční výstavu záchodů. Ukáže WC maršála Radeckého

  • 3
Po téměř pěti měsících úprav se znovu otevřelo Severočeské muzeum v Liberci. Kvůli problémům při výběrovém řízení se zatím neuskutečnila plánovaná modernizace zázemí za zhruba deset milionů korun, přesto muzeum doznalo několika zajímavých změn. Jako první výstavu nabídne expozici o historických záchodech.

"Do velkého výstavního sálu se vrátily původní lampy staré více než sto let a opravily se malý výstavní sál i uzavřené nádvoří poeticky nazývané rajská zahrádka," řekl ředitel muzea Jiří Křížek.

Sezonu zahájí muzeum dvěma výstavami. První je věnována historickým záchodům; jmenuje se Královské posezení.

Výstava sestavená původně k loňskému 135. výročí znojemské keramičky nabídne návštěvníkům v Liberci rozšířenou podobu. Místní muzeum expozici obohatilo o exponáty z vlastních sbírek, nově se tu například představí cestovní toaleta maršála Radeckého či historické mycí soupravy.

Expozice se nebude zabývat jen historií, ale nabídne i vhled do možné budoucnosti toalet tak, jak ji vidí studenti pražské Umělecké průmyslovky. Práce vznikly pod vedením designéra Maxima Velčovského. Součástí expozice jsou i práce studentů umělecké školy v Železném Brodě, kteří se zaměřili na koupelnové doplňky.

Nově vydlážděná Rajská zahrada

Přehlídka toalet bude první, jež využije nově vydlážděnou rajskou zahradu.

"Zatím jsme nemohli mít výstavy venku. Chtěli jsme je mít v parku, ale určitým nebezpečím pro ně jsou vandalové," konstatoval Křížek. Rajskou zahradu, která je kopií klášterního nádvoří, muzeum před 20 lety využívalo k zahrádkářským výstavám, v posledních letech byl ale tento prostor nepřístupný.

Druhá expozice se věnuje tradičně závěrečným pracím studentů katedry designu liberecké univerzity. Bakalaureáty odstartuje obvyklá a oblíbená módní přehlídka. Podle Křížka za pozornost stojí i změny, kterými muzeum od začátku roku prošlo. Do hlavního sálu se vrátily čtyři lampy, které tam byly od otevření muzea v roce 1898.

"Torza jsme našli loni na půdě. Troufám si tvrdit, že jsou to nyní nejstarší funkční lampy elektrického osvětlení v Liberci," řekl Křížek. Lampy nahradily tři obrovské lustry z osmdesátých let, které muzeum kvůli jejich velké spotřebě příliš často nerozsvěcovalo.

Prodej lustrů navíc zaplatil většinu nákladů na restaurování lamp. Podle Křížka se také ukázalo, že lampy dokážou prostor lépe nasvítit než lustry. "Měli jsme z toho velké obavy, v tom velkém chrámovém prostoru vypadají jak čtyři lucerničky od Broučků," poznamenal ředitel.

Milion korun investovali do modernizace

Muzeu se také podařilo získat z bývalého sídla liberecké Oblastní galerie osvětlení, které v padesátých letech navrhl český architekt Otto Rothmayer známý zejména přestavbou interiérů na Pražském hradě.

Do modernizace muzeum investovalo přes milion korun. Nejdražší bylo vydláždění rajské zahrady. Po třiceti až čtyřiceti letech prošel obnovou také malý výstavní sál. Je tam nové obložení, osvětlení a původní dřevěná podlaha, kterou dosud zakrývaly zátěžové koberce.

Po několika desetiletí se vymalovala historická knihovna z roku 1873, do níž se lidé mohou během čtvrtečního otevření muzea.

"Instalovali jsme na knižní regály také ochranné sítě, abychom tam mohli návštěvníky pustit při mimořádných příležitostech," řekl Křížek.

Náročný rok pro muzeum

Muzeum letos čeká náročný rok. Několikrát odložená modernizace zázemí by měla začít zřejmě v červnu a potrvá do podzimu. Práce se budou dělat za provozu a muzeum bude přístupné jen omezeně.

Díky evropskému projektu získá kulturní památka výtah, bezbariérové rampy, nový kamerový systém a důstojné sociální zařízení pro veřejnost. Vznikne i nová expozice historických automatofonů - flašinetů, orchestrionů i pianol.

,