Dnes operační středisko sídlí v malé místnosti, kde dřív byla šatna. (Ilustrační snímek)

Dnes operační středisko sídlí v malé místnosti, kde dřív byla šatna. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Středisko hasičů v Liberci ve vedrech kolabuje. Nové postaví CGM Czech

  • 3
Krajskou hasičskou stanici v Libereckém kraji postaví firma CGM Czech. Za 49 milionů korun bez daně vznikne budova, ve které najde sídlo i moderní krajské operační středisko. To nyní sídlí v bývalé šatně, kde se ve vedrech nestíhají ochlazovat servery, na nichž je závislé rychlé předávání informací.

Ačkoliv si nabídku vyzvedlo deset firem, do soutěže se nakonec přihlásily jen čtyři.

"Jen čtyři firmy se vešly do kritérií. Těmi byla cena, kvalita a termín. Stavba se váže na projekt Evropské unie a hotová musí být do roku 2014. Termín je tak dost šibeniční. To by nezvládla firma, co má jeden náklaďák a půjčuje si bagr," poznamenal ředitel krajských hasičů Roman Hlinovský.

Vítěze vybírala poradenská firma. Vítězná CGM Czech získala už například zakázku na přestavbu náměstí v Semilech. Tehdy ještě pod jménem Stavby a. s. Společnost tamní radnici nabídla nejnižší cenu.

"Zkušenost s firmou byla rozpačitá. Nestíhali termíny. Náměstí nám dodali o půl roku později. Na druhou stranu pak zaplatili všechny sankce, které jsme jim vyúčtovali. Zlevnilo nám to stavbu náměstí. Na sankcích nám dali asi dva miliony," zhodnotil dřívější stavbu starosta Semil Jan Farský.

Bylo nám fuk, kdo to udělá, říká šéf hasičů

Stavba víceúčelové budovy už v Šumavské ulici začala. Nová stanice se dostane do ostrého provozu v roce 2014.

"Bylo nám fuk, kdo to udělá. Pro nás je důležité, aby se vešli do peněz, do času, a aby stavba dlouho vydržela. Obavu z vybrané firmy nemáme, osvědčila se už při stavbě hasičské stanice v Tanvaldu. Díky nim jsme ještě ušetřili," doplnil Hlinovský.

Po nové krajské stanici v Liberci volají profesionální hasiči už nejméně deset let. Ta stávající, kterou před lety stavěli sami hasiči v rámci Akce Z, svými technickými parametry nevyhovuje.

"Projekt byl koncipován na městskou hasičskou stanici, je tam spousta kompromisů. Dnes vůbec nevyhovuje potřebám krajské stanice. Prostory jsou malé a nedostatečné, hasiči nemají žádné zázemí," popsal ředitel Hlinovský.

V létě hasiči pracují na hranici havárie

Ještě zásadnější ale podle Hlinovského je, že v budově každý rok hrozí kolaps spojovací techniky, která je pro hasiče klíčová. Operační středisko pracuje v provizorních podmínkách někdejší šatny a v malé místnosti se servery nedostatečně ochlazují. Výpadek hrozí zejména v létě, kdy hasiči pracují na hranici havárie.

Nová třípodlažní budova skloubí ve svých zdech více funkcí. V přízemí budou garáže pro požární techniku, ve druhém nadzemním podlaží dostanou hasiči sklady. Ve třetím podlaží začne fungovat krajské operační a informační středisko, stejně jako telefonní centrum tísňového volání 112. Vznikne tam také odpovídající technologické zázemí, kanceláře a místnosti pro krizové řízení.

Hasiči budou moci z jednoho místa řídit celý kraj. Liberecko je už nyní posledním krajem, který má v každém okrese operační středisko namísto jediného integrovaného.