Ročně by mohli v Liberci na kardiochirurgii lékaři odoperovat zhruba 550 pacientů. Na snímku přednosta Kardiocentra liberecké nemocnice Rostislav Polášek.

Ročně by mohli v Liberci na kardiochirurgii lékaři odoperovat zhruba 550 pacientů. Na snímku přednosta Kardiocentra liberecké nemocnice Rostislav Polášek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Liberci chtějí kardiochirurgii, pacienti nebudou muset jezdit jinam

  • 2
V Praze jich je pět, v Moravskoslezském kraji dvě, v severních Čechách stále žádná. Liberecká nemocnice to chce změnit a vybudovat první kardiochirurgii v kraji. Místní lékaři po ní touží už řadu let, jenže na ni dosud nebylo místo.

Naděje přichází až s výstavbou nového Centra urgentní medicíny. To uvolní prostory v pavilonu chirurgických oborů.

Kardiochirurgie přímo v Liberci ulehčí stovkám pacientů nutné transporty do Prahy a navíc zachrání existenci současného kardiocentra. Do budoucna se totiž počítá s tím, že jako akreditovaná pracoviště budou uznaná pouze ta centra, která mají i kardiochirurgii.

Těch je dnes dohromady dvanáct, což je sice na počet obyvatel dostatečný počet, nicméně podle lékařů nejsou rovnoměrně geograficky rozložená.

„Naše kardiocentrum patří s počtem koronárních intervencí, kterých je ročně čtrnáct set, k pěti největším v republice,“ upozornil Richard Lukáš, lékařský ředitel liberecké nemocnice.

Ročně zhruba 440 pacientů

Ročně odesílají lékaři z kardiologického oddělení do Prahy na chirurgický zákrok zhruba 440 pacientů. A přestože je většina operací plánovaná, v některých případech jde o akutní stavy, kdy o úspěchu léčby rozhoduje čas. A dvou až tříhodinové zpoždění způsobené transportem může hrát rozhodující roli.

„Často jsme nuceni provést rychlý katetrizační zákrok místo akutní operace, která se tím jenom odloží. To je náročné pro pacienta a rovněž to prodražuje léčbu,“ vysvětlil Rostislav Polášek, přednosta Kardiocentra liberecké nemocnice.

Lékaři tu poskytují široké spektrum výkonů, a to i takových, které se běžně na všech neprovádějí. Patří k nim ošetření věnčitých tepen rovněž program podpory pacientů, kteří mají kardiogenní šok, velice závažné srdeční selhání. „V těch výjimečných případech, kdy je naděje na uzdravení srdečního svalu, napojujeme pacienty na mimotělní oběh přes cévy, a to bez nutnosti chirurgického výkonu,“ přiblížil přednosta.

Kardiochirurgie sníží náklady pojišťovnám

V Liberci rovněž patří k předním centrům v srdeční desynchronizační léčbě, jež se týká elektrofyziologie a implantace speciálního kardiostimulátoru, který synchronizuje stav levé srdeční komory. A plusové body sbírají také v analýze vad chlopní, včetně trojrozměrné echokardiografie. Zřízení kardiochirurgie v krajském městě může pojišťovnám snížit náklady v souvislosti s transportem pacientů do jiných nemocnic, a to jak po zemi, tak i letecky. A i pro nemocnici je to z hlediska ekonomiky výhodné, obor totiž patří mezi ty výdělečné.

Ročně by se mohlo v Liberci odoperovat zhruba 550 pacientů, tím by se oddělení zařadilo mezi standardně velké kardiochirurgie v republice. A podle Poláška nebude ani problém přilákat specialisty. Ostatně tým byl připraven už před jedenácti lety, kdy se o vzniku kardiochirurgie mluvilo nejintenzivněji.

„Tehdy se však ukázalo, že ve stávajícím areálu pro ni není dostatek místa. To bude až po odchodu traumatologie a chirurgie do nového pavilonu urgentní medicíny. K dispozici zůstanou lůžka JIP i standardní lůžka a operační sály. Adaptovat prostor pro potřeby kardiochirurgie tak nebude tolik nákladné,“ informoval přednosta kardiocentra, které vzniklo v roce 2003 a je jediné svého druhu v Libereckém kraji.