Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V liberecké zoo se narodily dvě zebry a jeden kriticky ohrožený druh osla

  8:05aktualizováno  8:05
Dvojicí malých zeber a jedním oslíkem se může pochlubit liberecká zoologická zahrada. Všechna tři mláďata už mohou obdivovat návštěvníci v jejich výběhu. První z této trojice přišel na svět oslí sameček, kterému dali ošetřovatelé jméno Tristan. Jeho matkou je šestiletá samice Tosca.

V popředí samice Keshia, vzadu malý hřebec Jamie. | foto: Zoo Liberec

„Byl to pro ni druhý porod, přičemž první mládě bohužel přežilo jen několik dní. Tristan je ale zdravý a v dobré kondici,“ uvedl Jan Kubánek, mluvčí zoo v Liberci.

I když z jeho narození mají ošetřovatelé radost, malinko ji kazí fakt, že Tristan je v pořadí už třináctým oslím samcem, zoo přitom už dlouho čeká na klisnu, která by měla pro liberecký chov velký přínos.

Kriticky ohrožené osly, jejichž domovem jsou velmi suché oblasti Etiopie a Eritreje, mohou návštěvníci v krajském městě vídat už od roku 1991.

Fotogalerie

„V Somálsku jsou už pravděpodobně vyhubeni. Patří k nejohroženějším druhům z velkých savců, v zajetí žije kolem 130 zvířat, ve volné přírodě zhruba několik set posledních jedinců. V jejich záchraně brání hlavně úbytek vhodných lokalit, pytláci a značně nestabilní prostředí s častými vojenskými konflikty a občanskými válkami. A v neposlední řadě dochází dost často také ke křížení s domácími formami oslů,“ přiblížil mluvčí.

Kromě Tristana přišly v zoo na svět i dvě malé zebry. Obě mají stejného otce, devítiletého samce Ismaela, jen matky jsou různé. Samička, která dostala jméno Keshia, se narodila kobyle Kayle a malý hřebec pojmenovaný Jamie zase samici Jue.

Největším zebřím predátorem je člověk a lev

„Jamie byl od prvních dnů silný a vitální, ale u samičky Keshii nebyl v prvních dnech po porodu její stav úplně uspokojivý, ale na konci prvního týdne života se naštěstí zlepšil. Navíc tato samička přišla na svět i se znaky, které jsme zatím u žádného zebřího mláděte nikdy nepozorovali. Její oční duhovka je modrošedá, běžně je tmavohnědá a místa na těle, kde není srst, nejsou hnědočerná, nýbrž růžová. Není to žádná genetická vada, ale spíše málo vídaná hříčka přírody,“ vysvětlil Kubánek.

Zebra Chapmanova obývá rozsáhlé savany Zimbabwe, Botswany a Mozambiku v jihovýchodní Africe. Tato zebra má na světlé srsti široké černé pruhy s hnědými mezipásy.

Zebry žijí ve skupinách o deseti až třiceti jedincích, ve stádě je pouze jeden dospělý samec, který se páří se všemi samicemi. Největším zebřím predátorem je kromě člověka lev. Pro maso a kůži je vybíjena ve své domovině pytláky.Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz