Majitel hotelu Lukáš Pytloun v pokoji s názvem #UAXdesign, který navrhl Radek Leskovjan.

Majitel hotelu Lukáš Pytloun v pokoji s názvem #UAXdesign, který navrhl Radek Leskovjan. | foto: Vít ČernýČTK

Hotel otevřel unikátní luxusní pokoje, prezidentský navrhne Velčovský

  • 0
Jeden pokoj v hollywoodském stylu, další ve stylu loveckém. Nechybí ani luxusní glamour pokoj s mohutnou postelí s čalouněným čelem ve vyřezávaném rámu a třpytivými lustry s ověsky. Ve slavném libereckém hotelu Imperial otevřeli nové pokoje navržené předními českými designéry.

Osmnáct pokojů a každý je jiný. Každý nese rukopis jiného autora i originální jméno. Od čtvrtka si mohou zákazníci vybírat z nabídky designérských pokojů v Pytloun Grand Hotelu Imperial v dolním centru Liberce.

Podílelo se na nich čtrnáct architektů a jeden ateliér. Budově, která patří k nejcennějším v severočeské metropoli, přitom ještě nedávno hrozila naprostá zkáza.

K nyní otevřeným osmnácti pokojům ve východním křídle hotelu přibude v budoucnu ještě jednou tolik a dva v retro stylu. Společně vytvoří galerii soudobého českého interiérového designu. Při vymýšlení pokojů dostali architekti volnou ruku. Limitovaní byli pouze rozpočtem a prostorovými dispozicemi.

„Stanovili jsme si původně 220 tisíc korun na celý pokoj, tedy i se stavebními úpravami. Designéři se měli vejít zhruba do sto tisíc, ale to se moc nepodařilo. Tipuji, že ten rozpočet jsme přesáhli tak o sto tisíc,“ přiznal Lukáš Pytloun, majitel hotelu a dodal, že i s celkovým vybavením vychází designérský pokoj na téměř šest set tisíc korun.

Minulost s moderními prvky. A také s trezorem a vířivkou

Pražský bytový architekt Jan Počepický se například v pokoji nazvaném Glamour nechal inspirovat samotným názvem hotelu.

„Chtěl jsem zdůraznit styl art-deco. Celý koncept pokoje se tak vyznačuje propojením odkazu na minulost s moderními prvky,“ přiblížil architekt. Pokoji vévodí postel s výrazně zdobeným dřevem s orientálními motivy. „Byla to pro mě první spolupráce s hotelem a musím říci, že příjemná,“ dodal designér.

Každý pokoj je vybavený trezorem, vířivou vanou, minibarem či žehlícím setem a k dispozici mají hosté i balkon. Oproti standardním pokojům se ale neodlišují pouze originalitou, ale i cenou.

„Nabízet je budeme za 2499 korun, na recepci si budou moci hosté vybrat, který z těch pokojů chtějí. Do budoucna budeme s cenami hýbat podle sezonosti, ale chceme je udržet na srovnatelné úrovni,“ dodal hoteliér.

Každý z luxusních pokojů v sobě skrývá jiný příběh. A některé z nich vynikají i svou hravostí. Patří mezi ně například Linie světla od Ivo Prokela. Součástí pokoje je ovladač, kterým se dají přepínat barvy světélek zabudovaných ve stropě.

V pokoji nazvaném Reflexion zase využil architekt Karel Novotný především svých zkušeností s tvorbou koupelen.

„Přes patnáct let navrhuji koupelny, obklady, dlažby a je pravda, že tohle je jediný pokoj, kde jsem namísto koberce či parket nebo dřevěné podlahy použil právě luxusní dlažbu. Je to možná trochu chladnější, ale to byl můj záměr,“ přiblížil architekt.

Pokoj jako pro star z Hollywoodu

Architektka Barbora Mluvková a její pokoj Backstage.

Pražská architekta Barbora Mluvková navrhla pro Imperial pokoj s názvem Backstage. Lidé by se v něm podle ní měli cítit jako v pokoji pro hollywoodskou hvězdu, která právě přišla z natáčení, odhodí boty a skácí se na postel. „Tu atmosféru ještě dotváří černé a bílé barvy, které mají evokovat černobílý film. Zlatá barva pak znázorňuje luxus. Tím, že má postel i nebesa, která si zatáhnete, můžete si připadat jako princezna. Na stěně je pak i filmová hádanka - tři obrázky - lavička, sprcha a hřeben, z nichž každý znázorňuje jeden film,“ říká.

Pokoj ještě doplnil o zrcadla, mezi nimiž se dá procházet. „Člověk neví, zda se dívá skrz za zrcadlo nebo vidí sám sebe. Je to tedy jakási sebereflexe prostřednictvím odrazu,“ upozornil Novotný.

Barbora Mluvková, další z autorek designových pokojů, už tvořila interiéry hotelu i na Zanzibaru. Pro Liberec navrhla dva pokoje, jeden v hollywoodském stylu, další je jednolůžkový pánský pokoj v loveckém stylu

Prezidentské apartmá vytvoří Maxim Velčovský

Na tvorbě pokojů pracovalo čtrnáct architektů z uskupení Czech Deco team, mezi jehož zakladatele patřil i Bořek Šípek. Na tváři těch zbývajících se bude podílet třeba Ondřej Chybík, autor Českého domu v Miláně na výstavě Expo. A v chystaném prezidentském apartmá zase otiskne svůj styl světoznámý designér Maxim Velčovský.

Hotel Imperial stojí na třídě 1. máje už od roku 1930, kdy si jej podle návrhu místního architekta Pavla Zeha, nechal postavit provozovatel kavárny Radio na dnešním Sokolovském náměstí a také majitel hotelu Terminus Franz Fiedler.

Fasáda téměř konstruktivistické stavby nese znaky art deca i funkcionalismu. Hotel doplatil na komunistický režim, který se v roce 1986 podepsal na necitlivé rekonstrukci interiéru. Z art deca nezbylo uvnitř prakticky nic, jen schodiště a dlaždičky kolem něj.

Znovu se zrekonstruovaný hotel už pod taktovkou nového majitele Lukáše Pytlouna otevřel loni v září. Oprava měla vyjít původně na šedesát milionů korun, konečný účet bude však o dost vyšší.