K úmrtí už nebude vyjíždět záchranka, ale koroner. (ilustrační snímek)

K úmrtí už nebude vyjíždět záchranka, ale koroner. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Záchranáři v Libereckém kraji ušetří čas, k úmrtím vyjede koroner

  • 3
Lékaři ze záchranné služby už nebudou muset jezdit k mrtvým. V Libereckém kraji totiž začnou od příštího roku pracovat koroneři.

„Povinnost ohledat zemřelého, popřípadě zkonstatovat smrt, mohou ze zákona jen lékaři. Jenže často se stávalo, že pokud byla záchranka na výjezdu, dostala s k mrtvému až s prodlevou i několika hodin, což byl hlavně etický problém. I proto jsme vyhlásili výběrové řízení, aby tuto činnost zajišťoval někdo jiný a záchrance jsme ulevili,“ informoval krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa.

Do soutěže se přihlásila společnost 1. Koronerská, s níž kraj uzavřel roční smlouvu. Její lékaři začnou pracovat od příštího roku a za službu kraj zaplatí téměř dva miliony korun.

„Prohlídky zemřelých budou provádět ve čtyřiadvacetihodinovém režimu, sedm dní v týdnu,“ podotkl radní.

Společnost už funguje v dalších čtyřech krajích – Královéhradeckém, Plzeňském, Jihočeském a Středočeském. Lidé si ale koronera nebudou volat přímo, to zajistí dispečink na záchranné službě.

„Ze zákona každý, kdo najde tělo, musí zavolat linku 112. A my jsme rádi, když ta oznámení záchranka přefiltruje. Víte, pro koronera je noční můra, pokud by papírově umrtvil člověka, který by třeba ještě žil. Ale to se zatím nikdy nestalo a doufám, že ani nestane. Navíc, většinou, když přijedeme na místo, už jsou na těle viditelné posmrtné skvrny, které se začnou objevovat půl hodiny po úmrtí,“ vysvětlil jednatel společnosti David Tuček.

Když bude úmrtí podezřelé, přijede policie

Kromě záchranářů volají často koronera i policisté, a to jak k vraždám, tak i k sebevraždám.

„Úkolem našeho lékaře je na místě zjistit, zda je člověk zemřelý, potvrdit to a podle zákona sepsat zprávu. Kromě toho by měl i stanovit příčinu smrti, najít důvod, proč ten člověk zemřel. Pokud se mu to nepodaří, pak uvede nejasnou příčinu úmrtí a nařídí zdravotní pitvu, aby se objasnil důvod a vyloučilo cizí zavinění,“ přiblížil jednatel.

V okamžiku, kdy koroner sezná podezřelé okolnosti smrti, přivolá policii. „Za loňský rok se nám stalo dvakrát, že se lékaři na úmrtí něco nezdálo a opravdu z toho nakonec vyšla vražda,“ podotkl Tuček.

Pro Liberecký kraj bude potřeba sehnat minimálně patnáct lékařů, kteří se budou ve službách střídat. „Teď jsme se dozvěděli, že jsme soutěž vyhráli, takže teprve rozjíždíme informační a náborovou kampaň a budeme rádi, pokud seženeme dostatek lékařů,“ dodal.