Údajně léčivý pramen pod sochou svatého Jana Nepomuckého v Harrachově.

Údajně léčivý pramen pod sochou svatého Jana Nepomuckého v Harrachově. | foto: archiv Harrachova

Studánek a pramenů jsou stovky. Vodu z nich pijte raději až po rozboru

  • 4
V Libereckém kraji je podle registru 324 nejrůznějších přírodních zdrojů vody. Oblíbené jsou studánky a prameny s údajnou léčivou mocí. Odborníci ale varují, že ne každá voda ze studánky je pitná. Lidé by s ní měli jít na rozbor.

Pramen Boží voda není až do odvolání pitný, dočte se turista o oblíbeném turnovském prameni. Naopak pod hradem Valdštejn je voda nezávadná, oba hlídá odbor životního prostředí v Turnově.

V Libereckém kraji je podle registru studánek a pramenů 324 přírodních zdrojů vody, které jsou veřejně přístupné. Zdaleka ne u všech ale někdo hlídá jejich nezávadnost.

"Je-li voda pitná, se ptají lidé asi nejčastěji," řekl Michal Kulík z občanského sdružení Mladí ochránci přírody. Sdružení mapuje studánky a prameny v celém Česku a vytváří jejich národní registr.

"Podle mě je každá voda pitelná, jestli je ale pitná lze zjistit jen posudkem kvalifikované laboratoře," dodal Kulík.

Rozbor vody ve zdravotnickém středisku

Rozbor vody si může nechat udělat každý třeba ve Zdravotním ústavu se sídlem v Liberci. "Stačí si k nám přijít pro sterilní nádobky, odebrat vodu ve studánce a zase ji k nám přinést," uvedla pracovnice ústavu Ludmila Kloučková.

Zájemce zaplatí do tisíce korun a počká si přibližně deset dní. "Zjistit nezávadnost vody může jakákoli akreditovaná laboratoř, kterých je víc a je možné si je vyhledat na internetu," doplnila Kloučková.

Ani rozbor vody nemusí ale znamenat, že je voda naprosto bezpečná. "Stačí, když tam chcípne myš nebo nad pramenem pohnojí zemědělci pole a voda může být náhle špatná," podotkl Kulík.

Kvalitu přírodních zdrojů ovlivňuje spousta faktorů, sdružení na internetu radí, doptejte se místních obyvatel. Příznivci adrenalinového života se mohou řídit heslem, že každá voda je pitná, některá ale jen jednou. Když se člověk napije z pramene, který není úplně v pořádku, nestane se nic vážného.

"Hrozí maximálně zažívací potíže, nic horšího," sdělil praktický lékař Marcel Nesvadba.

Můžete se stát patronem studánky

Do projektu Zachraňme studánky, který seznam pramenů vytváří, se může zapojit každý. Stačí zjistit přesné umístění pramene, nejlépe jeho souřadnice, vyfotografovat ho a nechat zařadit do registru na internetových stránkách estudanky.cz.

Tam se o něm můžou dočíst a najít si ho na mapě nejen turisti. Nadšenci pak mohou převzít nad studánkou ze svého okolí patronát a pečovat o ni.

Důležité je zjistit majitele pozemku a s ním se domluvit. Každý patron může pátrat v historii, upravovat okolí pramene a založit kroniku studánky, kam je dobré zaznamenat její proměny a příběh.

Zachraňovat studánky se rozhodli Mladí ochránci přírody už v roce 1999, před třemi lety projekt rozšířili o národní registr pramenů a studánek, který čítá šest tisíc vodních zdrojů v Čechách. Jejich cílem je zapojit do péče o přírodu širokou veřejnost.