Krajský policejní ředitel Vladislav Husák (na snímku) má problémy s nedostatečným počtem policistů v regionu.

Krajský policejní ředitel Vladislav Husák (na snímku) má problémy s nedostatečným počtem policistů v regionu. | foto: Petr Topič, MAFRA

V Libereckém kraji je zoufale málo policistů, zachránit to mají nováčci

  • 5
Takřka v krizovém režimu fungují některé menší policejní služebny v Libereckém kraji. V regionu totiž zásadním způsobem chybí policisté. Ve snaze neutěšenou situaci řešit přijmou policisté do svých řad příští rok dalších 36 nováčků.

Posílí hlavně poddimenzovaná obvodní oddělení. Špatná je situace například v České Lípě, Harrachově nebo Rokytnici nad Jizerou.

"Máme jedenáct služeben v kraji, kde je méně než deset lidí. Na jedné slouží dokonce jen sedm. Je to velmi problematické žití," uvedl v úterý krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Podle něj si policisté stěží mohou vybrat dovolenou nebo marodit. Navíc mají dost přesčasů. Na každé služebně by chtěl Husák mít dvanáct policistů.

Proto se nedávno sešel s policejním prezidentem Martinem Červíčkem a dohodli se na posílení týmů strážců zákona. "Vše je ale závislé na schválení státního rozpočtu, poté bude teprve následovat nábor nových členů," dodal Husák.

Starostové vyšší počet policistů vítají

V kraji aktuálně působí 1 272 policistů. V příštím roce by jich mělo být 1308. "Když vznikalo krajské ředitelství, bylo tu 1320 míst, což je maximum a my se k němu chceme přiblížit," konstatoval ředitel.

Starostové některých obcí a měst, které doplní noví policisté, tuto zprávu rozhodně vítají.

"Rozhodně tu je znát, že policistů na místním oddělení je málo. Dlouhodobě jsou pod stavem, který tu byl kdysi. Vím, že slouží smíšené hlídky s Harrachovem. Často tu pak na naši oblast zbude jen jedna hlídka, a to je málo," uvedl starosta Rokytnice nad Jizerou Petr Matyáš. "Navíc tu máme specifickou horskou oblast a ty podmínky jsou zhoršené. Proto nové posily rozhodně vítám."

Podobně hovoří i starostka Harrachova Eva Zbrojová. "Máme tu devět stálých policistů, což je přesně ten počet, aby se tu mohly sloužit 24hodinové směny. Chybějící policisty tu pociťujeme hlavně v zimě. Často třeba nezvládáme nápor turistů, kteří parkují v zákazech nebo dokonce na otočce autobusu a pak blokují dopravu," vysvětlila starostka.

Podle ní policisté kvůli nízkému stavu na služebně všechnu práci nezvládají. "Někdy jim třeba volám kvůli nějakému problému s dopravou, ale oni nemohou přijet, jelikož řeší nějaký závažnější trestný čin," dodala.

Situaci teď ve městě řeší ve spolupráci se sousední Desnou. "Domluvila jsem se s tamním starostou, že k nám bude na osm hodin týdně dojíždět jejich městská policie. Chceme, aby byli policisté v ulicích vidět," podotkla Zbrojová.

Dvanáctičlenný tým se zaměří na drogy

Posilovat se v kraji ale nebudou zřejmě jen vytížené služebny. Od ledna by měl vzniknout i krajský tým zaměřený na drogovou trestnou činnost. Měl by mít dvanáct členů. Navíc Národní protidrogová centrála uvažuje, že v Libereckém kraji řídí svoji pobočku.

"Chceme, aby tito lidé nedělali potom žádnou jinou činnost, ale naplno se věnovali této problematice. Ti lidé ale zůstanou v jednotlivých okresech. Nechceme totiž, aby ztratili kontakt s místem a prostředím," popsal Husák.

Kromě toho chce Husák posílit i hospodářskou policii. Tento rok zajistili zatím krajští strážci zákona nezákonně nabytý majetek v hodnotě 125 milionů. "Liberecký kraj je ve druhé polovině žebříčku v úspěšnosti zajišťování výnosů z trestné činnosti. To není ideální," řekl policejní šéf.

Na plný úvazek by se této činnosti mělo v budoucnu věnovat šest kriminalistů. Zatím tuto práci dělají pouze tři. "K tomu pracují na jiných případech a nevěnují se tak pouze této trestné činnosti. To by se mělo změnit," doplnil Husák. V neposlední řadě posílí i kynologická pracoviště. "Chceme dvě další místa psovodů," sdělil Husák.

Podle něj jsou zdejší policisté jedni z nejvytíženějších v Česku. "Hůře jsou na tom už jen dva kraje," uzavřel ředitel.