V Libereckém kraji má dluhy po lhůtě splatnosti téměř jedenáct procent lidí. (Ilustrační snímek)

V Libereckém kraji má dluhy po lhůtě splatnosti téměř jedenáct procent lidí. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nejvíc dlužníků, kteří nesplácejí, přibylo v Libereckém kraji

  • 0
V Libereckém kraji prudce vzrostl počet lidí, kteří nezvládají své dluhy. Vyplývá to z regionálních statistik registrů dlužníků Solus. Podle nich v Libereckém kraji přibylo od loňského listopadu více než 800 dlužníků, což je nejvíc ze všech krajů Česka.

Ke konci března bylo v Libereckém kraji v prodlení s úhradou závazků téměř 11 procent obyvatel regionu. Liberecký kraj je tak po Ústeckém a Karlovarském kraji třetím nejproblematičtějším místem, kde lidé se svými dluhy bojují.

Kolik lidí nesplácí

Ústecký kraj 14,3 %

Karlovarský kraj 13,17 %

Liberecký kraj 10,77 %

Moravskoslezský kraj 9,59 %

Olomoucký kraj 7,27 %

Praha 6,41 %

Zlínský kraj 5,45 %

Vysočina 5,31 %

celá ČR 7,97 %

údaj je za 1. čtvrtletí 2012

Pramen: Solus

"Regionální data z klientských registrů Solus jsou důležitým doplňkem při vnímání celkové ekonomické kondice regionu," řekl k tomu tajemník společnosti Solus Jan Stopka.

Z nárůstu počtu dlužníků, kteří včas nesplácejí, lze podle něj odvodit například to, že v Libereckém kraji nyní stoupne počet exekucí či soudních sporů a úřadům přibude práce.

"Například exekuce na srážky z důchodu zahlcují Českou správu sociálního zabezpečení," poznamenal Stopka.

Začalo to kartou, říká dlužník

Příběhy dlužníků jsou si často podobné. "Začalo to úvěrovou kartou na čtyřicet tisíc, pak kontokorentem na patnáct tisíc, až jsem se dostal do stavu, kdy jsem své závazky nebyl schopen splácet," popisuje třicetiletý Roman z Liberce.

Na pokrytí dluhů začal brát další a další úvěry. "Nakonec jsem dlužil více, než jsem vydělával a měl stanovenou exekuci na plat. Bylo to hrozné," svěřuje se Roman. Jeho závazky se nakonec vyšplhaly do výše 570 tisíc korun. Pak musel vyhlásit osobní bankrot.

Podle klinického psychologa a terapeuta Petra Moose z Liberce jsou někteří dlužníci něco jako gambleři. Podle něj je nutné rozlišit lidi, kteří se na odborníka obrátí, protože například přišli o práci a nejsou schopni dostát svým závazkům, a ty, kteří jsou patologičtí, tedy vybočující z normálního jednání.

"Někteří lidé mají nutkavou potřebu si neustále půjčovat, i když vědí, že to nebudou schopni splatit," uvedl.

Podle odborníků je jedinou radou pro lidi, kteří se dostali do dluhů a mají problém s jejich splácením, pokusit se s věřitelem domluvit splátkový kalendář. Mnoho věřitelů se totiž nakonec raději domluví, než aby ze svých peněz nakonec neviděli vůbec nic.