Vši zamořují školy hlavně po letních prázdninách nebo po lyžařských kurzech a výletech, kdy jsou děti hodně spolu. (ilustrační snímek)

Vši zamořují školy hlavně po letních prázdninách nebo po lyžařských kurzech a výletech, kdy jsou děti hodně spolu. (ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

V Libereckém kraji se rozmohly vši, školy proti nim bojují letáky

  • 11
V Libereckém kraji se u dětí rozšířily vši. Podle zástupců škol se proti nim bojuje jen těžko - stačí mít ve třídě jednoho žáka, který je má a parazit se od něj rozšíří dál. A to i na děti, jimž přípravky proti vším zabraly.

"Objevují se hodně," potvrdila epidemioložka z krajské hygienické stanice Jana Prattingerová. Zavšivené hlavy děti svědí a často se pak ve vlasech drbou. Vši však samy o sobě nevyvolávají zdravotní komplikace.

"Pokud si ale děti rozškrábnou kůži na hlavě, stafylokoky jim tam mohou způsobit zánětlivé komplikace," prohlásila Prattingerová. Podle ní si vši v uplynulých letech zvykly na většinu přípravků, které se proti nim používají.

"Problémem je také to, že se učitelé už nesmí dětí ve škole vůbec dotýkat. Nemohou tedy ani zjistit, jestli mají ve vlasech vši," dodala epidemioložka. "Dříve chodily na kontroly do škol běžně asistentky z hygienické stanice, což už dnes také není možné."

Někteří rodiče posílají do školy zavšivené děti bez ohledu na jejich spolužáky. "Ostatní rodiče si pak stěžují, proč nic neděláme. Někteří dokonce říkají, ať jim drahé preparáty proti vším zaplatíme," upozornila ředitelka školy a mateřské školy Purkyňova ve Frýdlantu Věra Dunajčíková.

Školy rozdávají letáky od hygieniků

Likvidace vší ve třídě se míjí účinkem, pokud se do boje proti nim nezapojí všichni rodiče. Stačí totiž jeden neodvšivený žák a obtížný parazit se znovu rozšíří i na děti, jimž přípravky zabraly.

Školám zůstala v boji proti vším jediná zbraň - osvěta. "Od hygienické stanice jsme získali letáky, kopírujeme je a rozdáváme mezi rodiče. A pořád dokola vysvětlujeme a vysvětlujeme," uvedl ředitel liberecké školy Broumovská Vladimír Bůta.

Jeho kolega Václav Havel z praktické školy v Hrádku nad Nisou připomněl, co na vši rovněž platí. Hlava bez vlasů. Vši se pak nemají kam přilepit. "Hlavně u kluků je teď naštěstí v módě chodit dohola," poznamenal Havel.

Vši zamořují školy především po letních prázdninách nebo po lyžařských kurzech a výletech, kdy jsou děti hodně spolu. Vyskytují se ovšem prakticky kdykoliv během školního roku. Třeba na liberecké škole Jabloňová se rozmohly právě nyní.

Kadeřnice: veš u každého desátého dítěte

Učitelé varují rodiče před epidemiemi vší v e-mailech, s pomocí zápisů do žákovských knížek nebo na třídních schůzkách.

"Vší je mezi dětmi určitě víc než před třiceti lety," prohlásila kadeřnice z Liberce-Růžodolu Štěpánka Köhlerová. "Při stříhání je najdu asi tak u každého desátého dítěte. Šampony proti vším jsou většinou na nic. Dcera mé známé se jich nemohla zbavit tři měsíce."

Rady, jak na vši, poskytuje krajská hygienická stanice na svých webových stránkách. Zaručenými tipy na vyhubení vší se hemží internetové diskuse a ústní lidová zdravověda. "Někdo nám dokonce doporučoval psí šampon. Že prý na vši zabírá nejlépe," prozradila Dunajčíková.

Za hlubokého socialismu se zavšivené vlasy dokonce polévaly petrolejem, což vši spolehlivě hubilo. Epidemioložka Prattingerová však varuje před používáním jakýchkoli neověřených přípravků. "Mohly by poškodit citlivější dětský organismus," konstatovala.