Přístroj odhalující přítomnost drogy v těle.

Přístroj odhalující přítomnost drogy v těle. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Na silnicích přibývá zfetovaných řidičů, varuje liberecká policie

  • 5
V Libereckém kraji dramaticky narostl počet řidičů, kteří jezdí pod vlivem drog. Ze srovnání dvou let plyne, že téměř dvojnásobně. Více je také dopravních nehod spáchaných pod vlivem návykových látek.

„Nárůst je opravdu enormní a začíná to být značný problém. Ale snažíme se ho podchytit,“ řekl krajský vedoucí dopravní policie Jaroslav Řehák.

Za celý loňský rok odhalila krajská dopravní policie při kontrolách 270 řidičů pod vlivem drog. To je o 126 řidičů více než rok předtím. Statistika ale nepodchycuje případy, na které přijdou při kontrolách policisté z obvodních oddělení nebo pořádkové služby.

„Jen naše směna odhalila loni asi stovku případů. Zvýšilo se to rapidně. Není to přitom jen záležitost mladých lidí, měli jsme i padesátiletého řidiče. Podle mě je to relativně snadnou dostupností drog,“ vylíčil policista, který ještě loni sloužil na oddělení hlídkové služby Liberec. Chce zůstat v anonymitě, protože se na drogy zaměřuje v rámci policie i ve svém novém působišti.

S kolegou si během denních i nočních služeb vedl soukromou statistiku. Z ní vyplývá, že z drog jednoznačně vede pervitin. Na řidiče pod vlivem drog ještě u hlídkové služby měl „spadeno“, protože je považuje za velmi nebezpečné.

Podle něj mnoho případů připadá i na zdrogované řidičky. Potvrzuje to i případ z loňského září, kdy hlídce ujelo BMW zastavované v Londýnské ulici v Liberci. Až dvousetkilometrovou rychlostí ujíždělo na Děčín.

Policisté museli střílet

Policisté auto pronásledovali 20 kilometrů a museli i střílet. Za volantem seděla pětadvacetiletá dívka, která nikdy neměla řidičské oprávnění. Pervitin měla dokonce v autě. Hrozí jí až roční vězení.

Jedním z možných vysvětlení zmíněného strmého vzestupu počtu odhalených drog za volantem je, že se policisté začali na tuto problematiku víc zaměřovat. Jenže o polovinu byl loni vyšší i počet nehod, kde figurovaly drogy. Loni bylo takových nehod v kraji 12, rok předtím 6.

„Děláme víc akcí, ale začíná to být fenomén doby. Možná část řidičů spoléhá na to, že test na drogy se nedělá automaticky při každé kontrole,“ uvažuje Jaroslav Řehák.

Zatímco hlídka při kontrole by měla dát zastavenému řidiči pokaždé dýchnout do alkotesteru, drogy zjišťuje jen, když má podezření.

„Řidiče pod vlivem drog poznáme. Jsou nápadně zrychlení, nebo naopak zpomalení, mají rozšířené zorničky. Poznáte i ten charakteristický zápach. Když pak test neprokáže alkohol, je už droga skoro jasná,“ popsal postup na silnicích bývalý člen hlídkové služby.

Zdrogovaný řidič ujel dvěma policejním hlídkám

„Při silničních kontrolách použili loni dopravní policisté v rámci kraje celkem 735 drogových testů DrugWipe,“ přiblížila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

I letos už zdrogovaní řidiči připravili policistům perné chvíle. V neděli se na Českolipsku celkem tři hlídky zapojily do pronásledování třiadvacetiletého řidiče pod vlivem drog. Ujel dvěma hlídkám, třetí narazil schválně do auta, když se snažil vůz blokující silnici odstrčit.

Při zastavování ukradené dodávky policisté i stříleli. Zdrogovaný řidič se nevzdal, ani když musel v Brništi zastavit kvůli prostřelené pneumatice. Agresivní byl i když jej policisté dostihli.

V lednu na Českolipsku ujížděl policistům zdrogovaný řidič v kradeném superbu. Nejprve u Stružince zavinil srážku s avií, pak prchal do České Lípy. Na benzinové stanici se rozjel proti policistům.

Ti jej zastavili pomocí slzného plynu, protože sklo předních dveří bylo vysypané po předchozí nehodě. „Řidič byl jak nepříčetný, na policisty plival, dokonce je chtěl pokousat. Z jeho chování bylo zřejmé, že je pod vlivem drog,“ přiblížila tehdy mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.