Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při nehodách loni zemřelo osmadvacet lidí. Nejvíc za posledních šest let

  8:45aktualizováno  8:45
Na silnicích v Libereckém kraji loni zemřelo dvacet osm lidí, což je nejvíc lidí za posledních šest let. A strmý nárůst je patrný i meziročně, kdy mrtvých přibylo o 40 procent.
Počty mrtvých na silnicích Libereckého kraje jsou alarmující. Policie proto bude víc hlídat hlavní silniční tahy. (ilustrační snímek)

Počty mrtvých na silnicích Libereckého kraje jsou alarmující. Policie proto bude víc hlídat hlavní silniční tahy. (ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Loni byl vyšší i počet těžce zraněných. Těch sanitky odvážely sto šestnáct. Je to o osm více než předloni.

Mezi obětmi nehod bylo loni třináct řidičů, sedm spolujezdců, dva motocyklisté a šest chodců.

Policisté se chtějí letos ještě víc zaměřit na prevenci. Intenzivněji budou „hlídat“ silnice prvních tříd.

„Chceme se více zaměřit na úseky silnic, kde se nehody s vážnými následky stávají. Podle vývoje to jsou silnice vyšších tříd a úseky silnic mimo obce. Z osmadvaceti smrtelných nehod se jich dvanáct stalo na silnicích prvních tříd,“ nastínil krajský vedoucí dopravní policie Jaroslav Řehák.

Z hlediska bezpečnosti provozu je dnes velmi problematická silnice od hraničního přechodu s Polskem od Habartic na Liberec.

Nebezpečný úsek u hranic

Řidiči tam velmi často překračují povolenou rychlost. Havarují nejen kvůli rychlosti, ale i v důsledku nesprávného způsobu jízdy. Často jsou to Poláci, kteří míří za prací do liberecké průmyslové zóny.

Osmačtyřicetiletý Polák byl i jedním z osmadvaceti loni usmrcených. Zemřel v září, když kvůli technickému problému zastavil nedaleko Dětřichova a do jeho auta o chvíli později narazila sanitka.

„Riziková je silnice zejména v době střídání směn, hlavně ráno mezi šestou a sedmou a pak kolem jedné a druhé odpoledne a kolem dvaadvacáté hodiny,“ upřesnil Jaroslav Řehák.

Intenzivněji se policisté zaměří také na silnici v okolí Máchova jezera a Doks. Také tam dochází k vážným dopravním nehodám.

Na sklonku minulého roku na hlavním tahu mezi obcemi Obora na Českolipsku a Bělou pod Bezdězem zahynuli dokonce dva policisté, když se jejich dodávka srazila s kamionem.

Častější kontroly budou i na Jablonecku

Spěchali na hraniční přechod Petrovice převzít od německých kolegů osobu, na kterou byl vydán evropský zatykač.

Častější kontroly mohou řidiči očekávat i na silnici I/9 na Českolipsku a I/10 na Jablonecku. K rychlejší jízdě svádí především motorkáře. Alarmujících je i šest mrtvých chodců. Je jich o tři více než v předchozím roce.

Podle šéfa dopravní policie by mohla pomoci připravovaná novela zákona, která by měla zavést povinnost reflexních prvků u chodců pohybujících se v neosvětlených místech. Předpis patrně začne platit v říjnu.

„Reflexní prvky by určitě pomohly, řidič je snadno zpozoruje. Na Slovensku už nařízení platí, počet usmrcených chodců se tam snížil,“ doplnil Jaroslav Řehák.

V intenzivní prevenci bude pokračovat i BESIP. Chystá například pokračování programu pro začínající motocyklisty. Ti nejsou dostatečně vyježdění, přitom si velmi často pořizují silné stroje a přecení na nich své schopnosti. Zaměří se i na dopravní výchovu dětí.

Kraj podpoří dopravní hřiště

„Finančně podpoříme provozovatele dopravních hřišť a také se budeme věnovat dětem přímo ve školách,“ zmínil Vladimír Mastník, krajský radní pro dopravu.
Pomoci by mohly i stavební úpravy na některých rizikových silnicích.

„V Habarticích připravuje Ředitelství silnic a dálnic ostrůvek, aby se snížila rychlost při vjezdu do obce,“ nastínil jednu z úprav krajský vedoucí dopravy Jan Čáp.

Díky zúžení by měla být bezpečnější i křižovatka u Skalice nedaleko České Lípy. Patří mezi nejrizikovější místa v kraji, jen loni se na ní stalo kolem deseti vážných nehod.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz