Jan Mašek představil v Jablonci superchleba.

Jan Mašek představil v Jablonci superchleba. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Je to revoluce v českém pekařství, říkají odborníci o novém superchlebu

  • 14
Revolucí v českém pekařství nazývají odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze speciální celozrnnou mouku, kterou vyvinuli v Mlýnu Perner ve Svijanech. Podle odborníků je to unikát nejen v rámci Česka, ale i střední Evropy.

Smržovské Pekařství Jan Mašek z mouky upeklo dva druhy takzvaného superchleba. Od jiných celozrnných výrobků se liší v tom, že nemá pro někoho nestravitelnou chuť celozrnného pečiva, ale chutná skoro jako klasický chléb.

Navíc má nízký glykemický index, takže tolik nezatěžuje organismus strávníka velkými výkyvy hladiny krevního cukru, které mohou přispět ke vzniku cukrovky.

Vláknina obsažená v chlebu pak působí jako prevence před rakovinou tlustého střeva a konečníku. Chléb je prý též ideální při redukčních dietách.

„Jde o technologii výroby celozrnné mouky, která doposud nebyla v Česku nikdy použita. Už při našich rozborech tato mouka vykazovala výjimečné vlastnosti,“ říká přední český odborník na mouku Pavel Skřivan z Ústavu sacharidů a cereálií Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Z mouky se dá vyrobit i sladké pečivo

V praxi to znamená, že tato mouka může být použita jak pro výrobu chleba, tak i třeba sladkého pečiva.

„Navíc ne každému celozrnné výrobky chutnají a ne všechny druhy pekařských výrobků jdou z klasicky vyráběné celozrnné mouky vytvořit. Tady je tomu naopak, chuťově se výrobky z této mouky blíží k moukám běžným a dají se z této mouky vyrábět věci, které se z běžné celozrnné mouky nedají,“ přibližuje Skřivan.

Podle Skřivanovy kolegyně Marcely Slukové je superchleba prospěšný zdraví.

„Jeho konzumací přijme člověk daleko více vlákniny než v případě běžného pečiva. Člověk má díky tomu pocit sytosti a více energie. Chleba je proto dobrý pro redukci hmotnosti, ale zvyšuje i imunitu a je šetrný k trávicímu traktu,“ uvádí odbornice.

Ve Mlýnu Perner na novou mouku přišli tak trochu náhodou. Vyzkoušeli speciální mlecí přístroj z Německa.

Mouku si budou moci koupit i běžní zákazníci

„Hledali jsme technologii, na které by se dala umlít otruba. Pak jsem zkusil, zda by na tom nešly umlít i jiné obiloviny a vznikla z toho tato krásná, velmi jemná mouka,“ prozrazuje Daniel Perner z mlýnu ve Svijanech.

Na začátku příštího roku ve mlýně vznikne linka na výrobu této mouky. Mlýn chce zatím mouku exkluzivně dodávat jen do Pekařství Jan Mašek, ale nevylučuje, že v budoucnu osloví i jiné pekárny. Podle Pernera bude brzy mouka k dostání i pro běžného zákazníka.

Superchleby tedy zatím vyrábějí pouze v Pekařství Jan Mašek a k dostání jsou v síti jeho prodejen, a to nejen v Libereckém kraji, ale i v Praze.

„Z této mouky vyrábíme žitný celozrnný chléb, který tvarem připomíná kostku a pak kváskový celozrnný chleba - šišku, kde je žito i pšenice. Vše vyrábíme bez éček a chemie,“ říká Jan Mašek. Šiška vyjde na 35 Kč, kostka na 30 korun. V hlavním městě budou chleby dražší.

Pekárna by brzy chtěla z mouky vyrábět i sladké pečivo. „Tyto výrobky bychom v budoucnu rádi dodávali do škol nebo například fitness center,“ dodává Mašek.