Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecké herny zaplaví letáky. Budou varovat před pádem do gamblerství

  10:30aktualizováno  10:30
Provozovatelé heren v Liberci se staví rezervovaně k akci umisťování letáků odrazujících od hazardu. Pomáhali jej ale sestavovat závislí hráči a ti jsou přesvědčení, že letáky pomohou.
U automatů budou stojany, v nichž lidé najdou letáky i vizitky na společnost, která řeší problémy s hazardem. (Ilustrační snímek)

U automatů budou stojany, v nichž lidé najdou letáky i vizitky na společnost, která řeší problémy s hazardem. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Projekt letáků distribuovaných do heren Liberce s varováním před hazardem je akcí, která v kraji nemá obdoby. Reakce provozovatelů heren jsou ale zatím rozporuplné.

"Leták jsem neviděl, nevím, jestli ho budu dávat. Nikdo mi ho neukázal, ani nic neřekl," zmínil provozovatel sítě heren, který si nepřál uvést jméno (redakce je zná). Jiné herny zase vyčkávají, jak se k návrhu postaví jejich představení v sídlech společností.

Jedna z mála oslovených heren, která už ví, že městu vyhoví, je Krijcos. Ředitel se nebojí ani toho, že by letáky hernu finančně ohrozily.

 "Myslím si o tom své, ale rozhodně se něčemu takovému nebráníme. Letáky dáme, městu se snažíme vyjít vstříc. Člověk se může rozhodnout, jestli ho to od hraní zastaví, nebo ne. Dáme je už z principu - vidíme jako nesmysl politické boje o zakázání hazardu. Jsme v demokratickém státě, každý člověk je svéprávný a je na něm, jestli bude sázet, nebo ne. Mimochodem, velmi dbáme na to, aby nehráli mladší osmnácti let," přiblížil oblastní ředitel firmy Krijcos pro severní Čechy Roman Olejár.

Projekt má smysl, říká organizace

V této síti heren už z vlastní vůle vylepují na automaty samolepku s nápisem Hraješ-li, neriskuj vše. "Dáváme je tam proto, aby to lidé brali jako zábavu, ne že si do herny přijdou vydělat a pak je to ruinuje," dodal Olejár.

S projektem letáků do libereckých heren přišla obecně prospěšná společnost Advaita, která pomáhá lidem závislým na hazardu nebo drogách. To, aby byly v místech hazardu odstrašující letáky, doporučili provozovatelům heren i zastupitelé města.

"Máš problém s hraním? Narušilo ti rodinné vztahy? Máš dluhy? Nevíš, jak se z toho dostat ven?" To jsou věty, které mají hráče donutit přemýšlet, zda je závislý, přestat hrát a vyhledat pomoc. Na stojanech najdou kromě letáků i vizitky s kontakty na Advaitu. Ta je přesvědčená, že projekt má smysl.

"Patrně to hráče neodradí od návštěvy herny, ale člověku, který je uvnitř a cítí, že má problém, to může pomoci jej řešit. Zatím tady taková pomoc nebyla," domnívá se ředitelka Centra ambulantních služeb Advaita Olga Merglová. Akce rozmisťování stojanů s letáky je připravená ke startu.

Některé herny už v Liberci zavřely

"Návrh dát letáky do heren vzešel přímo od závislých lidí, jsou si jistí, že to bude velká pomoc. Text do letáku pomáhali stylizovat také oni. Mimo jiné si od projektu slibujeme to, že budou závislí vědět, kam přijít. Ti, kteří k nám chodí, se svěřili, že jim dost dlouho trvalo, než našli, kde jim pomohou," řekla vedoucí Advaity Irena Habrová.

Pomoc v Advaitě hledá rok od roku víc závislých na hazardu. Chodí i mladí na hranici zletilosti. Před čtyřmi lety se podle Habrové věnovali déle než tři měsíce šesti gamblerům, před dvěma lety jich už bylo dvanáct. Dnes Advaita pomáhá asi čtyřiceti gamblerům. Někteří navštěvují skupinu i dva roky.

Městu se daří počet provozoven hazardu snižovat. Od června 2010 zastupitelstvo města žádostem o zřízení nových heren nevyhovuje. V průběhu roku 2012 se městu podařilo snížit počet míst, na kterých lze provozovat hazard, ze 146 na nynějších 110.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Najdete na iDNES.cz