Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

V libereckých sanitkách jezdí i policisté. Učí se od lékařů první pomoci

  • 2
Pakliže vašeho blízkého postihne srdeční příhoda a přijede k němu spolu se záchranáři i policista, neděste se. Liberečtí policisté z hlídkové služby se totiž zapojili do projektu, v němž je zdravotní profesionálové vyškolí v perfektním zvládání odborné první pomoci.

"Policisté z hlídkové služby jsou v terénu 24 hodin a často přijedou první na místo, kde potřebuje člověk zdravotnickou pomoc. Teď nemusí jen čekat na sanitku, pomoc dokáží poskytnout sami," pochvaloval si Pavel Finkous, vedoucí územního odboru liberecké policie.

Vždy jeden z policistů absolvuje se záchranáři ze zdravotnické služby celou směnu. V sanitce jezdí ke všem zásahům. Od banálních bolestí břicha až po situace, kdy jsou lidé v ohrožení života.

kUFŘÍKY PRVNÍ POMOCI

Celkem pět kufříků s první pomocí budou vozit policisté z liberecké hlídkové služby ve svých autech. Poskytla jim je záchranná služba. Jejich vybavení je mnohem obsáhlejší než v klasické autolékárničce. Umožňuje například zásahy u požárů nebo výbuchů.

"Základní zdravotní příprava policistů je nedostatečná. Tato praxe je nedocenitelná, obrovsky nám to pomohlo a posunulo nás to. Osobně jsem už zachraňoval i člověka, kterému se zastavilo srdce. Podařilo se nám ho resuscitovat. Je to úžasný pocit," přiblížil Jiří Dittrich, policista z oddělení liberecké hlídkové služby.

Projekt si pochvaluje také ředitel krajské záchranky Stanislav Mackovík. "Výrazně se rozšiřuje možnost zvládání krizové situace v terénu," řekl. Policisté teď podle něj dokáží nejen rychle poskytnout první pomoc, ale diagnostikují i závažné interní stavy. Rozpoznají například, jestli člověk ležící v bezvědomí na lavičce v parku je narkoman, opilec nebo diabetik.

Vzájemná spolupráce se rozšíří do dalších okresů

"Když policisté vidí diabetika dvakrát denně ve výjezdu, má to na ně nesrovnatelně větší dopad, než když se to dočtou v příručce. V řadě případů mohou takové znalosti zachránit život," je přesvědčen Mackovík.

Intenzivní zdravotnickou průpravou prochází zatím 30 policistů. Projekt se ale během následujícího čtvrtroku rozšíří na všechny okresy. Časem navíc zdravotnická záchranná služba proškolí i policisty, kteří vyšetřují dopravní nehody.

Výhodou projektu také je, že se policisté i záchranáři vzájemně poznají. Lépe pak spolu ve stresové situaci komunikují a spolupracují. Podle Mackovíka spolupracuje záchranka podobně také s hasiči a školí i městské strážníky.