V Harrachově mají na chrlení technického sněhu asi osmdesát sněžných děl a tyčí. Rokytnice za Harrachovem zaostává nejen co se vody týká, ale i zasněžovacím systémem. (ilustrační snímek)

V Harrachově mají na chrlení technického sněhu asi osmdesát sněžných děl a tyčí. Rokytnice za Harrachovem zaostává nejen co se vody týká, ale i zasněžovacím systémem. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Areálům pod Lysou horou chybí voda na umělý sníh. Chtějí přivaděč

  • 3
Pod krkonošskou Lysou horou budou mít i letos v zimě málo vody na umělé zasněžování sjezdovek, které jsou nejdelší v celém Česku. Turistická Modrá měří takřka tři kilometry. Chtějí tu proto vybudovat přivaděč vody z Jizery.

V Rokytnici chtějí už dlouho vybudovat přivaděč vody z Jizery na Lysou horu i na Studenov. Ještě před čtyřmi lety se zdálo, že vyroste nejpozději v roce 2012. Pak však jeho výstavba uvázla kvůli odporu majitele vodní elektrárny v Jablonci nad Jizerou. Obává se, že by se v řece snížil průtok.

"Náš spor s ním řeší Krajský soud v Hradci Králové a rozhodnutí tam zatím ještě nepadlo," řekl Jiří Krtička, ředitel společnosti Spartak Rokytnice, která vlastní na Lysé hoře dvě čtyřsedačkové lanovky a také vleky.

Do přivaděče by z Jizery teklo pod Rokytnicí až 120 litrů vody za vteřinu. Umožnil by umělé zasněžování i na Studenově, kde Spartak musí spoléhat jen na přírodní sníh. Především na začátku sezony a na jejím konci ho tam leží málo.

Elektrárna stojí rovněž na Mumlavě pod sousedním Harrachovem. Zdejší sportovní areál však s majitelem uzavřel smlouvu, jež odběr vody z řeky umožňuje.

Pokud před Vánoci nechumelí a jenom mrzne, pokryjí v Rokytnici sjezdovky umělým sněhem později než v jiných velkých zimních střediscích Libereckého kraje. "S technickým sněhem je to u nás špatné," konstatoval Krtička.

"Kolem sjezdovek máme málo vody, a tak je můžeme zasněžovat jen po kouskách." Z Lysé hory tečou do údolí pouze dva větší potoky - Huťský a Černý.

V sousedním Harrachově není o vodu nouze, a v mrazech zasněží sjezdovku vedle lanovky na Čertovu horu přibližně za týden. V Rokytnici potřebují na sjezdovku vedle lanovky na Lysou horu zhruba dvakrát víc času.

Nejsme si jistí, zda sjezdovku na Lysou horu zasněžíme

"Pro všechny lyžařské areály je klíčové, aby se v nich lyžovalo během svátků na konci roku, kdy do Krkonoš přijede nejvíc turistů," upozornil Krtička. "Bez dostatku vody si ale nejsme nikdy jistí, jestli sjezdovky na Lysou horu zasněžíme, i když před Vánoci mrzne," poznamenal. 

V Harrachově slouží k umělému zasněžování sjezdovek řeka Mumlava. "Voda z ní nám stačí," prohlásil provozní náměstek harrachovského sportovního areálu Vlastislav Fejkl.

V Harrachově mají na chrlení technického sněhu asi osmdesát sněžných děl a tyčí. Rokytnice za Harrachovem zaostává nejen co se vody týká, ale i zasněžovacím systémem. "Využíváme deset děl a patnáct tyčí," uvedl Krtička.

Sportovní areál Ještěd jich může nasadit přes padesát. Také u libereckých sjezdovek je málo vody, v minulosti tam však vyrostla nádrž na její zachycování. Na rozlehlý areál však nestačí, a tak se umělý sníh pro Ještěd vyrábí v nouzi také z drahé pitné vody.

S nedostatkem vody se potýká i společnost Skibižu ve svém největším lyžařském středisku na tanvaldském Špičáku. "Chybějící voda nám dělá problémy," řekl mluvčí Skibižu Petr Bažant.

"Na kopec dostaneme zatím jen padesát litrů vody za vteřinu. Děláme už ale soutěž na výstavbu nové výkonnější čerpací stanice. Bude hotová příští rok a pak na výrobu technického sněhu využijeme sto šedesát litrů vody za vteřinu," dodal. 

Navzdory potížím s vodou však na Špičáku zasypou dvě sjezdovky vedle lanovky v mrazech už za týden. Jsou totiž kratší než svahy kolem lanovky na Lysou horu, kde si Spartak musí vystačit pouze s šedesáti litry vody za vteřinu z Černého a Huťského potoka.