Výstava ukáže nejen historii Beatles a osudy jejich členů, ale i tehdejší dění...

Výstava ukáže nejen historii Beatles a osudy jejich členů, ale i tehdejší dění v Československu ovlivněné slavnou kapelou. | foto: MF DNES

Do Mimoně zavítá výstava o Beatles, představí i 60. léta u nás

  • 0
Dům kultury v Mimoni hostí od konce dubna mamutí výstavu s názvem Beatlemánie. Představí nejen příběh slavné kapely, ale i tehdejší československou společnost a tuzemské bigbeatové kapely. Mimoň je po Praze a Brně třetím českým městem, kam se tato ojedinělá kolekce přemístí.

"Ještě když byla výstava v pražském Českém muzeu hudby, začali jsme jednat s vedením Národního muzea o jejím zapůjčení. Ještě předtím se ale v Praze rozhodlo o zapůjčení výstavy do Zemského muzea v Brně, kde byla, stejně jako v Praze, pro velký zájem prodloužena," líčí vedoucí odboru kultury mimoňského městského úřadu Helena Jakešová.

Beatles v Mimoni

Dům kultury Ralsko (28. dubna – 21. října)

Plné vstupné: 100 korun
Děti do 12 let: 60 korun
Studenti do 26 let: 80 korun
Senioři nad 70 let: 60 korun
Rodinné vstupné (2 dospělí + 1- 2 děti do 12 let): 200 korun
Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: 60 korun

"Přestože do vyjednávání o zapůjčení výstavy vstoupila ještě Bratislava, vedení Národního muzea navrhlo nás. Loni na podzim navštívili Mimoň pracovníci Českého muzea hudby, aby posoudili vhodnost umístění výstavy v Domě kultury Ralsko. Komise prostory shledala jako vyhovující a zpracovala návrh expozice pro Mimoň," doplnila Jakešová.

Výstava Beatlemánie! přiblíží návštěvníkům nejen příběh nejslavnější kapely všech dob, ale zaměřuje se také na československou společnost šedesátých let dvacátého století.

"Povědomí o dějinách dvacátého století není v Česku stále dostatečné. Beatlemánie! vypráví nejen o skupině jako takové, ale také o tom, jak u nás žili mladí lidé v době, kdy svět poprvé propadl beatlemanii," říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava ukáže i voskové figuríny

Kolekce sleduje dvě hlavní dějové linky - první z nich je příběh skupiny Beatles od jejich zrodu, přes světové úspěchy, až k rozpadu skupiny a dalším osudům jejích členů. Druhá linie mapuje dění v Československu ovlivněné skupinou Beatles, od prvních setkání s jejich hudbou, přes vznik bigbeatových skupin i oficiálních coververzí po doznívání jejich vlivu v dalších desetiletích.

"Těžištěm výstavy je dvojrozměrný materiál, prezentovaný na grafických panelech i v originální podobě dobových zpěvníků, článků či gramofonových desek. To vše doplňují autentické hudební nástroje, oděvy či předměty z běžného života a v neposlední řadě hudební a filmové ukázky," dodal ředitel.

Podařilo se dokonce vypůjčit čtyři voskové figuríny členů Beatles z muzea The Beatles Story v Liverpoolu. Jedním z lákadel je i československá elektrická kytara stejného typu, jaký si v roce 1959 koupil v Liverpoolu George Harrison a hrál na ni při prvním zájezdu skupiny v Hamburku.

Fanoušci a sběratelé ocení řadu amerických vydání gramodesek Beatles, které se podobou lišily od evropských edic. A kuriozitami jsou i další věci: kytara zakladatele československého big beatu Pavla Sedláčka nebo zápisník zpěváka Pavla Bobka.