Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V liberecké nemocnici probíhá akce kulový blesk. Interna se stěhuje

  8:30aktualizováno  8:30
Už druhý měsíc se liberecká interna potýká s náporem pacientů z Frýdlantského výběžku. „Museli jsme rozjet akci kulový blesk,“ říká primář interního oddělení krajské nemocnice Tomáš Klimovič.

Nemocnice bojuje s náporem pacientů z Frýdlantska. „Za září to bylo 147 lidí,“ říká říká primář interny Tomáš Klimovič. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Od chvíle, kdy frýdlantská nemocnice zrušila interní lůžkové oddělení, končí většina pacientů z Frýdlantska právě u vás. Nebojíte se, že je za chvíli nebudete mít kam umístit?
Je pravda, že průměrně u nás na interně leží denně třiadvacet pacientů jenom z Frýdlantska. To je jako jedno oddělení. A to je před námi jedno z nejhorších období roku, podzimní plískanice a s nimi chřipkové epidemie. Takže jsme se rozhodli udělat akci kulový blesk.

Co si pod tím lze představit?
Zavíráme část kožního oddělení v infekčním pavilonu, kde bude čtrnáct lůžek sloužit nově pro oddělení následné péče. Na oddělení následné péče se přemístí rehabilitace s patnácti lůžky, na rehabilitaci půjde patnáct lůžek z interny a interna poskytne devět lůžek kardiologii. Jsou to taková škatulata, a to ještě budeme doufat, že nám ten počet lůžek vystačí.

Kolik takové přesuny budou stát a kdo to zaplatí?
To nevím, ale určitě to zadarmo nebude. Náklady budou zvýšené především s přesunem rehabilitace, a také s navýšením ošetřovatelského personálu. A kdo to zaplatí? Zřejmě Liberecký kraj.

Vím, že jste nabídli frýdlantské ambulanci služby svých lékařů, aby mohla fungovat nepřetržitě. Využili toho?
Slíbili jsme jim pomoc do konce roku, a to také dodržíme. Dohoda zněla, že zajistíme polovinu služeb, a to jsme udělali. Nabídli jsme Frýdlantu patnáct volných termínů, kdy tam naši lékaři mohou sloužit, ale bohužel akceptovali jen osm dní z měsíce. Zbytek si obsadili svými lékaři, a také externisty. Ovšem minulou neděli se stalo, že tam půl dne sloužil chirurg, nikoli internista. Což je problém, chirurg pacienta nevyšetří, nepopíše EKG.

Ambulance ve Frýdlantě by měla zachytit případy, u nichž není nutná hospitalizace, a tudíž ani převoz k vám na oddělení. Je to tak i v praxi?
Občas k nám rychlá záchranka přiveze pacienty rovnou, s tím, že je na ambulanci odmítli, nebo se tam nedovolali. Víme o pár takových případech. Standardně k nám jezdí napřímo pacienti s infarktem, kteří potřebují specializovanou péči, což vyhodnotí u výjezdu záchranáři. Ale na ambulanci ve Frýdlantě by měli končit pacienti, kteří specializovanou péči nepotřebují a v několika případech tam nekončí. Záchranku si volá hodně pacientů z Nového Města pod Smrkem, kde žijí převážně starší lidé.

Kolik pacientů z Frýdlantska jste od začátku září ošetřili?
Jen za září to bylo 147 lidí, více než polovinu jsme poslali domů. To jsou ti lidé, kteří k nám ani nemuseli dorazit, stačilo je ošetřit na ambulanci. Sedmdesát pacientů jsme přijali k hospitalizaci. Záchrankou se k nám dostalo šedesát procent lidí, což je hodně a 122 pacientů potřebovalo jednotku intenzivní péče. Průměrně u nás leží denně třiadvacet lidí z Frýdlantska, na postelích, které byly původně určené pro město Liberec a nejbližší okolí. V tomto regionu žije dvacet čtyři tisíc obyvatel, tamní nemocnice potřebuje vlastní internu s lůžkovým oddělením.

Jakou má liberecká interna kapacitu?
Máme čtyřiaosmdesát interních lůžek, ale v nich jsou zahrnuta i nadregionální centra, jako je revmatologie či gastroenterologie, kde se léčí nespecifické střevní záněty. Teď potřebujeme kvůli zvýšenému počtu pacientů i postele určené na realizaci těchto programů. Tím pádem jsou blokovány a pacienti, kteří jsou v nich zařazeni, musejí déle čekat.

Jak dlouho u vás na urgentním příjmu pacienti čekají na ošetření?
Tak někteří i několik hodin, pokud jde o neakutní stav, s nímž by mohli chodit do ordinace praktického lékaře. Chodí k nám dost často lidé s chronickými bolestmi zad i hlavy, ale i s přisátými klíšťaty.

Nepřetržitá ambulance bude ve frýdlantské nemocnici fungovat do konce roku. Jak to bude od toho příštího zatím nikdo neví. Co by to znamenalo pro vás, pokud by se tam třeba zrušila?
Museli bychom určitě vybudovat ještě jedno oddělení. A to je otázka desítek milionů korun. Sami jsme proto zvědaví, jak se to bude ve Frýdlantu dál vyvíjet.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Najdete na iDNES.cz