V liberecké nemocnici probíhá akce kulový blesk. Interna se stěhuje

  8:30aktualizováno  8:30
Už druhý měsíc se liberecká interna potýká s náporem pacientů z Frýdlantského výběžku. „Museli jsme rozjet akci kulový blesk,“ říká primář interního oddělení krajské nemocnice Tomáš Klimovič.

Nemocnice bojuje s náporem pacientů z Frýdlantska. „Za září to bylo 147 lidí,“ říká říká primář interny Tomáš Klimovič. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Od chvíle, kdy frýdlantská nemocnice zrušila interní lůžkové oddělení, končí většina pacientů z Frýdlantska právě u vás. Nebojíte se, že je za chvíli nebudete mít kam umístit?
Je pravda, že průměrně u nás na interně leží denně třiadvacet pacientů jenom z Frýdlantska. To je jako jedno oddělení. A to je před námi jedno z nejhorších období roku, podzimní plískanice a s nimi chřipkové epidemie. Takže jsme se rozhodli udělat akci kulový blesk.

Co si pod tím lze představit?
Zavíráme část kožního oddělení v infekčním pavilonu, kde bude čtrnáct lůžek sloužit nově pro oddělení následné péče. Na oddělení následné péče se přemístí rehabilitace s patnácti lůžky, na rehabilitaci půjde patnáct lůžek z interny a interna poskytne devět lůžek kardiologii. Jsou to taková škatulata, a to ještě budeme doufat, že nám ten počet lůžek vystačí.

Kolik takové přesuny budou stát a kdo to zaplatí?
To nevím, ale určitě to zadarmo nebude. Náklady budou zvýšené především s přesunem rehabilitace, a také s navýšením ošetřovatelského personálu. A kdo to zaplatí? Zřejmě Liberecký kraj.

Vím, že jste nabídli frýdlantské ambulanci služby svých lékařů, aby mohla fungovat nepřetržitě. Využili toho?
Slíbili jsme jim pomoc do konce roku, a to také dodržíme. Dohoda zněla, že zajistíme polovinu služeb, a to jsme udělali. Nabídli jsme Frýdlantu patnáct volných termínů, kdy tam naši lékaři mohou sloužit, ale bohužel akceptovali jen osm dní z měsíce. Zbytek si obsadili svými lékaři, a také externisty. Ovšem minulou neděli se stalo, že tam půl dne sloužil chirurg, nikoli internista. Což je problém, chirurg pacienta nevyšetří, nepopíše EKG.

Ambulance ve Frýdlantě by měla zachytit případy, u nichž není nutná hospitalizace, a tudíž ani převoz k vám na oddělení. Je to tak i v praxi?
Občas k nám rychlá záchranka přiveze pacienty rovnou, s tím, že je na ambulanci odmítli, nebo se tam nedovolali. Víme o pár takových případech. Standardně k nám jezdí napřímo pacienti s infarktem, kteří potřebují specializovanou péči, což vyhodnotí u výjezdu záchranáři. Ale na ambulanci ve Frýdlantě by měli končit pacienti, kteří specializovanou péči nepotřebují a v několika případech tam nekončí. Záchranku si volá hodně pacientů z Nového Města pod Smrkem, kde žijí převážně starší lidé.

Kolik pacientů z Frýdlantska jste od začátku září ošetřili?
Jen za září to bylo 147 lidí, více než polovinu jsme poslali domů. To jsou ti lidé, kteří k nám ani nemuseli dorazit, stačilo je ošetřit na ambulanci. Sedmdesát pacientů jsme přijali k hospitalizaci. Záchrankou se k nám dostalo šedesát procent lidí, což je hodně a 122 pacientů potřebovalo jednotku intenzivní péče. Průměrně u nás leží denně třiadvacet lidí z Frýdlantska, na postelích, které byly původně určené pro město Liberec a nejbližší okolí. V tomto regionu žije dvacet čtyři tisíc obyvatel, tamní nemocnice potřebuje vlastní internu s lůžkovým oddělením.

Jakou má liberecká interna kapacitu?
Máme čtyřiaosmdesát interních lůžek, ale v nich jsou zahrnuta i nadregionální centra, jako je revmatologie či gastroenterologie, kde se léčí nespecifické střevní záněty. Teď potřebujeme kvůli zvýšenému počtu pacientů i postele určené na realizaci těchto programů. Tím pádem jsou blokovány a pacienti, kteří jsou v nich zařazeni, musejí déle čekat.

Jak dlouho u vás na urgentním příjmu pacienti čekají na ošetření?
Tak někteří i několik hodin, pokud jde o neakutní stav, s nímž by mohli chodit do ordinace praktického lékaře. Chodí k nám dost často lidé s chronickými bolestmi zad i hlavy, ale i s přisátými klíšťaty.

Nepřetržitá ambulance bude ve frýdlantské nemocnici fungovat do konce roku. Jak to bude od toho příštího zatím nikdo neví. Co by to znamenalo pro vás, pokud by se tam třeba zrušila?
Museli bychom určitě vybudovat ještě jedno oddělení. A to je otázka desítek milionů korun. Sami jsme proto zvědaví, jak se to bude ve Frýdlantu dál vyvíjet.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Na Ještěd se vrátil jediný původní stolek z kavárny, je součástí výstavy

Stolek po renovaci.

Občas se přihodí, že někdo z hostů či turistů se svěří personálu hotelu Ještěd, že doma ukrývá něco z jeho původního...

Je to příběh o mužích, jejichž rájem je sauna, říká o nové knize Rudiš

Spisovatel Jaroslav Rudiš (2017)

Spisovatel Jaroslav Rudiš, rodák z Turnova, představil v Liberci svoji novou knihu. V rozhovoru pro MF DNES se...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz