Českolipská nemocnice je dějištěm policejních kurzů. Zdravotníci se při nich dozvídají, jak čelit útokům vyšinutých lidí nebo ozbrojených střelců. (Ilustrační snímek)

Českolipská nemocnice je dějištěm policejních kurzů. Zdravotníci se při nich dozvídají, jak čelit útokům vyšinutých lidí nebo ozbrojených střelců. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Jak odrazit útok ozbrojence, to učí policejní instruktoři sestry a lékaře

  • 0
Jak se ubránit nebezpečným agresorům? Odpověď na tuto otázku dostávají lékaři, sestry a další personál z krajské nemocnice v České Lípě. Radí jim policejní specialisté.

„Útok střelce nebo vyšinutého člověka není vyloučený ani u nás ani v jiných zdravotnických zařízeních,“ říká mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. „Měli jsme už dva kurzy pro naše zaměstnance, kdy jim policejní instruktoři ukazovali, jak se vyrovnat s kritickými situacemi.“

Další školení přijdou na řadu 8. června a po letních prázdninách. „V dnešní době se najdou útočníci, kteří z náboženských, rasových, osobních či psychických důvodů mají potřebu ublížit lidem ve svém okolí nebo je i připravit o život,“ uvedl Jiří Basl, policejní lektor, vystupující na kurzech v českolipské nemocnici.

„Jejich útok přichází nečekaně a většinou je velmi brutální a šokující,“ dodal Basl. „Nemocnice patří mezi nejrizikovější místa. Zdravotník, který se seznámí s problémem předem a uvažuje o něm, zareaguje v nebezpečné situaci rychleji a většinou správně.“

Zdravotníci čelí v České Lípě především výpadům agresivních opilců nebo zdrogovaných lidí. „Urážky se dají ještě snést, ale někdy jsou naši zaměstnanci terčem přímého násilí,“ upozorňuje Pokorný. „Útočníky pak musí zklidnit spojenými silami více zdravotníků. Často musíme přivolat na pomoc policisty.“

Ozbrojený útočník v nemocnici

Během kurzů s názvem„Ozbrojený útočník v nemocnici“ se lékaři nebo sestry dozvídají od zkušených policejních instruktorů a vyjednávačů, jakou volit taktiku v nejhorších chvílích - tedy tehdy, když agresoři vyhrožují střelnými zbraněmi nebo výbušninami.

Lektoři učí personál, jak by měl mluvit s útočníky, jak postupovat, pokud se někdo zabarikáduje nebo si vezme rukojmí.

„Naši lidé jsou z kurzů nadšení a projevují o ně velký zájem,“ prohlašuje Lucie Křivánková, jež v českolipské nemocnici pracuje na odboru řízení lidských zdrojů. „Na každý kurz můžeme bohužel pozvat pouze dvacet pět účastníků.“

V minulých letech procházely sestry v českolipské nemocnici lekcemi sebeobrany. Hlavně opilci je častovali ranami pěstí nebo kopanci. Obětí násilníka se stala v minulosti například hlavní sestra. Napadl ji bezdůvodně holí.

Místy, kde zdravotníkům hrozí nebezpečí, jsou hlavně nemocniční chodby, ordinace nebo pokoje. Na Českolipsku existují velké a dlouhodobé problémy s alkoholismem, což přivádí personál nemocnice do větších problémů než v jiných městech kraje.