Bledule v Pekle

Bledule v Pekle | foto: Tomáš Vocelka, MF DNES

Desetitisíce bledulí přerušily obnovu stezky v Pekle. Kvetou o měsíc dřív

  • 0
O měsíc dříve než v loňském roce vykvetly letos v přírodní památce Peklo na Českolipsku bledule jarní. Lesníci proto museli zastavit práce na celkové obnově populární turistické stezky v údolí Robečského potoka.

V jednom z nejromantičtějších údolí v celém Česku, které vyhloubil do pískovce Robečský potok v dávné minulosti poblíž Zahrádek, rozkvetly desítky tisíc bledulí jarních.

Před několika dny začalo v národní přírodní památce Peklo na Českolipsku čtrnáctidenní období, kdy tento ohrožený druh trvalky kvete.

Letos se mokřiny kolem Robečského potoka pokryly bílými květy bledule jarní kvůli brzkému příchodu jara o měsíc dřív než loni.

"Proto jsem museli zastavit práce na celkové rekonstrukci turistické stezky v údolí Robečského potoka také dřív, než jsme původně počítali," vysvětluje Ludvík Řičář, ředitel státních lesů v Libereckém kraji.

Lesníci začali loni v listopadu kácením především jasanů a olší, které jsou kvůli hlubokému a vlhkému údolí ve velmi špatném stavu.

Celkem porazili do letošního února asi dvě stě stromů, ale jak upozorňuje ředitel Řičář, nejde v žádném případě o klasickou těžbu dřeva.

"Valná většina pokácených stromů zůstane přímo na místě, jen některé s velkými obtížemi dopravíme z údolí ven. Stromy jsme museli odstranit, protože byly ve velmi špatném stavu a hrozily pádem na stezku," říká Řičář.

Bledule odkvetou asi za čtrnáct dní

Rekonstrukce naučné stezky v údolí Robečského potoka bude moci začít až tisíce bledulí odkvetou, což se stane přibližně za čtrnáct dní.

Na konci osady Karba je již pět let umístěno počítadlo, které zaznamenává průchod návštěvníků. Když kvetou bledule, projde jich zde i tisíc denně. Rekord je ještě o osm set lidí víc.

V kaňonovitém údolí, které je turisty navštěvováno již od 19. století, kde kdysi po Robečském potoku jezdily i čluny, nerostou jen chráněné bledule jarní.

Jsou zde i jiné vzácné a ohrožené rostliny jako prvosenka vyšší nebo stulík žlutý. Žije zde také ohrožený výr velký, ledňáček říční nebo slepýš křehký.

"Lehké práce obnovíme hned poté, co bledule odkvetou. Ty, na kterém potřebujeme stroje, budeme muset odsunout na léto, až zdejší ptáci vyvedou mladé," dodává Řičář.

Podle něj by měly být práce na obnově stezky ukončeny na podzim. Do té doby vymění lesníci nejen mostky, ale také všechny haťové chodníky, které se již rozpadají. Celkové náklady dosáhnou víc než čtyři miliony korun.