Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Ralska zmizí symbol okupace. Ruina armádního kulturního domu půjde k zemi

  6:40aktualizováno  6:40
Jeden ze symbolů sovětské okupace, nyní už jen ruina armádního kulturního domu v bývalém vojenském prostoru v Ralsku v Libereckém kraji, bude stržena. Je to první v řadě staveb, které čeká demolice.

Ruina armádního kulturního domu v Ralsku. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Za to, že z ní zbude jen hromada suti, zaplatí Liberecký kraj kolem pěti až deseti milionů korun. Cena bude záležet na výsledku výběrového řízení i na dohodě s firmou Diamo, která by se mohla postarat o stavební suť.

Bývalý vojenský prostor Ralsko

Muž žije v bunkru na poli u Stráže pod Ralskem.

Někdejší vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům sloužil už zhruba od poloviny minulého století. Ralsko patří k nejzatíženějším lokalitám po pobytu sovětské armády. Největším problémem je letiště Hradčany, kde byla kontaminována podzemní voda i zemina, hlavně leteckým petrolejem, kerosinem i pohonnými hmotami. V areálu zůstaly i stovky objektů, které jsou nebezpečné a je třeba je zbourat. Zhruba 200 budov, spíše ruin, patří Libereckému kraji, který část areálu od státu v září 2007 převzal.

Demolici bývalého kulturního domu může kraj zaplatit i díky tomu, že ušetřil za likvidaci odpadů v Bulovce. Na ni se totiž podařilo získat státní dotaci.

„Začneme tímto domem a pokud se ukáže, že máme peníze i na další objekty, budeme v demolicích pokračovat,“ upozornil Josef Jadrný, náměstek hejtmana.

V Ralsku je zhruba dvě stě budov ve špatném stavu, které kraji patří. Na zbourání všech by byly potřeba desítky milionů korun.

„Demoliční výměr máme i na budovu generálního štábu, která je hned vedle, uvidíme, zda na její zbourání vystačí peníze,“ upozornil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Teď musí kraj najít firmu, která se do demolice pustí. Ta by se pak měla dohodnout i se společností Diamo na využití stavebního odpadu.

„Diamo má velké území, kam se dá materiál vozit a oni ho technologicky potřebují. Drcený beton a cihly se jim hodí do mezivrstev na odkališti. A pro nás to představuje výhodu, že ho nebudeme muset vozit na skládku,“ doplnil Jadrný.

Lidé ruiny často prolézají, hrají si tu i děti

Železobetonová stavba kulturního domu je první na křižovatce, nejblíže k obytným částem města. Místní lidé ruiny často prolézají, hrají si tu i děti. Městská policie, která kousek odtud sídlí, sem občas chodí na kontroly.

Podle starosty Ralska Miloše Tita ale město s vandalismem v této oblasti problémy nemá. „Bezpečné to ale samozřejmě není, stát se tam může cokoli. Bezesporu tedy uvítáme, pokud se ty budovy zdemolují. Už k tomu ostatně mělo dojít dávno, stát se k tomu neměl a kraj osm let také ne,“ prohlásil starosta.

Fotogalerie

Ve špatném stavu je i budova bývalé školy, která patří obci a z níž zbyla jen kostra. A i když ji zastupitelé chtěli původně také zbourat, pokusí se ji nakonec zrekonstruovat. Posudek totiž ukázal, že po statické stránce je budova v pořádku.

Pokud by se povedla její oprava, mohla by tam najít nové prostory základní i mateřská škola. „Do projektu se chceme pustit v roce 2018, do té doby na něj musíme sehnat peníze,“ oznámil starosta.

Letecký petrolej znečistil půdu

Bývalý vojenský prostor Ralsko se rozkládá na 250 kilometrech čtverečních, až do začátku 90. let jej okupovala sovětská armáda. Většina území patří Vojenským lesům, kraj vlastní kromě několika hektarů i letiště Hradčany, které však představuje největší problém. Byla tu kontaminovaná podzemní voda i zemina, a to hlavně leteckým petrolejem a pohonnými hmotami.

„Chystáme zpracovat ucelenou koncepci celého zemí a podle závěrů pak získávat peníze na jednotlivé části. Zhruba jeden a půl až dvě miliardy je třeba do Ralska investovat, a to mluvím jen o základní infrastrukturách jako jsou silnice či kanalizace,“ dodal Jadrný.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Další z rubriky

Kamiony nemají kde parkovat. Překáží a ničí dlažbu a lampy

Řidiči odstavují kamiony i podél silnic.

V kraji zoufale chybí odstavná parkoviště pro kamiony. Nákladní auta zaparkovaná na nejrůznějších místech trápí nejen...

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJ ELEKTRONIKY - ŠANCE PRO ABSOLVENTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj

Najdete na iDNES.cz