Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Ralska zmizí symbol okupace. Ruina armádního kulturního domu půjde k zemi

  6:40aktualizováno  6:40
Jeden ze symbolů sovětské okupace, nyní už jen ruina armádního kulturního domu v bývalém vojenském prostoru v Ralsku v Libereckém kraji, bude stržena. Je to první v řadě staveb, které čeká demolice.

Ruina armádního kulturního domu v Ralsku. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Za to, že z ní zbude jen hromada suti, zaplatí Liberecký kraj kolem pěti až deseti milionů korun. Cena bude záležet na výsledku výběrového řízení i na dohodě s firmou Diamo, která by se mohla postarat o stavební suť.

Bývalý vojenský prostor Ralsko

Muž žije v bunkru na poli u Stráže pod Ralskem.

Někdejší vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům sloužil už zhruba od poloviny minulého století. Ralsko patří k nejzatíženějším lokalitám po pobytu sovětské armády. Největším problémem je letiště Hradčany, kde byla kontaminována podzemní voda i zemina, hlavně leteckým petrolejem, kerosinem i pohonnými hmotami. V areálu zůstaly i stovky objektů, které jsou nebezpečné a je třeba je zbourat. Zhruba 200 budov, spíše ruin, patří Libereckému kraji, který část areálu od státu v září 2007 převzal.

Demolici bývalého kulturního domu může kraj zaplatit i díky tomu, že ušetřil za likvidaci odpadů v Bulovce. Na ni se totiž podařilo získat státní dotaci.

„Začneme tímto domem a pokud se ukáže, že máme peníze i na další objekty, budeme v demolicích pokračovat,“ upozornil Josef Jadrný, náměstek hejtmana.

V Ralsku je zhruba dvě stě budov ve špatném stavu, které kraji patří. Na zbourání všech by byly potřeba desítky milionů korun.

„Demoliční výměr máme i na budovu generálního štábu, která je hned vedle, uvidíme, zda na její zbourání vystačí peníze,“ upozornil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Teď musí kraj najít firmu, která se do demolice pustí. Ta by se pak měla dohodnout i se společností Diamo na využití stavebního odpadu.

„Diamo má velké území, kam se dá materiál vozit a oni ho technologicky potřebují. Drcený beton a cihly se jim hodí do mezivrstev na odkališti. A pro nás to představuje výhodu, že ho nebudeme muset vozit na skládku,“ doplnil Jadrný.

Lidé ruiny často prolézají, hrají si tu i děti

Železobetonová stavba kulturního domu je první na křižovatce, nejblíže k obytným částem města. Místní lidé ruiny často prolézají, hrají si tu i děti. Městská policie, která kousek odtud sídlí, sem občas chodí na kontroly.

Podle starosty Ralska Miloše Tita ale město s vandalismem v této oblasti problémy nemá. „Bezpečné to ale samozřejmě není, stát se tam může cokoli. Bezesporu tedy uvítáme, pokud se ty budovy zdemolují. Už k tomu ostatně mělo dojít dávno, stát se k tomu neměl a kraj osm let také ne,“ prohlásil starosta.

Fotogalerie

Ve špatném stavu je i budova bývalé školy, která patří obci a z níž zbyla jen kostra. A i když ji zastupitelé chtěli původně také zbourat, pokusí se ji nakonec zrekonstruovat. Posudek totiž ukázal, že po statické stránce je budova v pořádku.

Pokud by se povedla její oprava, mohla by tam najít nové prostory základní i mateřská škola. „Do projektu se chceme pustit v roce 2018, do té doby na něj musíme sehnat peníze,“ oznámil starosta.

Letecký petrolej znečistil půdu

Bývalý vojenský prostor Ralsko se rozkládá na 250 kilometrech čtverečních, až do začátku 90. let jej okupovala sovětská armáda. Většina území patří Vojenským lesům, kraj vlastní kromě několika hektarů i letiště Hradčany, které však představuje největší problém. Byla tu kontaminovaná podzemní voda i zemina, a to hlavně leteckým petrolejem a pohonnými hmotami.

„Chystáme zpracovat ucelenou koncepci celého zemí a podle závěrů pak získávat peníze na jednotlivé části. Zhruba jeden a půl až dvě miliardy je třeba do Ralska investovat, a to mluvím jen o základní infrastrukturách jako jsou silnice či kanalizace,“ dodal Jadrný.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz