Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proti geotermální elektrárně v Jizerských horách se postavilo tisíc lidí

  18:58aktualizováno  18:58
V Jizerských horách se vzedmula vlna odporu proti plánům na geotermální elektrárnu. Ta by vyrostla v Tanvaldě a brala by horkou vodu z hloubky až pěti kilometrů. Petici proti ní už podepsalo přes tisíc lidí. Bojí se mizení vody ze studen i neodzkoušeného hloubení několikakilometrového vrtu ve městě.

Geotermální elektrárna by měla vyrůst přímo tady - v centru Tanvaldu. | foto: Město Tanvald

Autoři protestní petice varují rovněž před otřesy půdy, po nichž nastanou škody na okolních budovách podobně jako v německém Staufenu.

Na druhé straně barikády stojí webové stránky společnosti Entergeo, jež by chtěla geotermální elektrárnu na prahu Jizerských hor vybudovat. Firma autorům petice oponuje takřka ve všem.

"Petice se zakládá na emocích, nikoliv na argumentech. Občany spíše straší, a tak ji raději podepíšou," konstatoval ředitel společnosti Entergeo Zbyněk Šonka. "Tvrzení obsažená v petici můžeme snadno vyvrátit."

První česká geotermální elektrárna by se rozkládala v opuštěném průmyslovém areálu zkrachovalé textilky Seba T.

"Petici podepsalo už přes tisíc lidí," řekl Jaroslav Mikš z petičního výboru. Ve městě žije přibližně sedm tisíc obyvatel.

Autoři petice považují geotermální elektrárnu za nesmysl

"Petice poběží, dokud o ni budou mít lidé zájem. Potom ji předáme na radnici. Geotermální elektrárna nevěstí Tanvaldu nic dobrého a dělat ji tady je nesmysl," konstatoval Mikš. 

Podle ředitele firmy Entergeo ministerstvo životního prostředí zveřejnilo v pondělí souhlasné stanovisko k dokumentaci EIA, která se zabývá vlivem výstavby geotermální elektrárny na životní prostředí.

"Dokumentace je nejobsáhlejší a nejpodrobnější materiál o geotermálních elektrárnách, jaký kdy v Česku vznikl," prohlásil Šonka.

Plány společnosti Entergeo na geotermální elektrárnu v Tanvaldě narážely na protesty až do letošního ledna. Jejich veřejné projednávání proběhlo na tanvaldské radnici loni v prosinci.

Z obyvatel města tam nedorazil nikdo - s výjimkou opozičního městského zastupitele Vladimíra Vyhnálka. Oznámení o akci viselo na úřední desce a na městském webu.

Firma chce elektrárnu spustit už v roce 2016

"Lidé však o veřejném projednávání nevěděli," upozornil Mikš. "Nechápeme, proč o něm město nenapsalo do Tanvaldského zpravodaje."

Projekt Entergea se nesetkal s nesouhlasem na báňském úřadu, na hygieně ani na městském úřadu. Firma na svých stránkách detailně popisuje, proč nepřináší do Tanvaldu žádná nebezpečí.

Šonka tvrdí, že firma chce začít s vrtem v příštím roce a geotermální elektrárnu by ráda spustila už v roce 2016.

Tanvaldský starosta Petr Polák (ODS) považuje rychlost výstavby geotermální elektrárny za přehnanou. "Za dva roky se udělat nedá," soudí. "Nedávno jsme navštívili Litoměřice, kde myšlenka na geotermální elektrárnu vznikla už před čtrnácti lety. Hotová ale není dodnes, nejde totiž o nic jednoduchého."

Město hlubinný vrt zakázat nemůže

Podle Poláka se stále zpracovává studie o vlivu geotermální elektrárny na životní prostředí. "My ji zakázat nemůžeme, povolení pro ni vydají, nebo nevydají stavební a báňský úřad," upozornil Polák.

"Měly by ale přihlédnout k našemu názoru. O geotermální elektrárně bude jednat městské zastupitelstvo pravděpodobně 30. dubna." dodal starosta.

Entergeo provede v Tanvaldě hlubinný geologický průzkum. Potřebuje zjistit, jak horká je voda v podzemí a kolik se jí tam nachází. Ještě před Tanvaldem zkoušelo s geotermální elektrárnou štěstí v nedalekých Semilech.

Tam ale nepochodilo. Mnoho lidí se obávalo otřesů půdy a v referendu hlasovali proti. Semilský starosta Jan Farský však stále věří, že jednou geotermální elektrárna ve městě vyroste.

Elektrárna by stála nejméně miliardu korun

"Na přebytečné teplo, jež v nich vzniká, se dají napojit nejen byty, ale i sušárny dřeva, prádelny, pěstírny žampionů a třeba také rybí sádky," vysvětlil Farský.

V Tanvaldě v uplynulých dvaceti letech skončily dvě textilní továrny Seba T, Elektropraga i Elitex. Město sužuje dvanáctiprocentní nezaměstnanost a hodně mladých se stěhuje pryč.

Geotermální elektrárna může přilákat do města podnikatele. "Dostali by z ní levnější teplo," poznamenal před časem tanvaldský místostarosta Josef Průcha (ČSSD).

V Tanvaldě by mohlo laciné tepla proudit z geotermální elektrárny do bytových domů. Šonka slibuje městu rovněž dotace.

Tanvaldská geotermální elektrárna by vyšla zhruba na jednu až jednu a půl miliardy korun. "Vynaložené náklady by se nám vrátily za dvanáct až patnáct let," prozradil Šonka.
Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Návrat domů zhořkl. Je to pro nás komplikace, řekl Trpišovský po remíze

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský hledí na zápas s Libercem.

Zpět na místě činu. Jindřich Trpišovský, kouč fotbalové Slavie, v neděli poprvé vedl svůj tým proti Liberci, bývalému...

Další z rubriky

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Ubytovny plní dělníci z ciziny, obyvatelé malých měst se jich obávají

Obyvatelé ústecké čtvrti Střekov říkají, že potíže začaly, když ubytovnu

Plné ubytovny i vzrůstající obavy lidí v jejich okolí. To je důsledek sílícího přílivu zahraničních dělníků z...

Policie obvinila devět lidí z libereckého dopravního podniku z korupce

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

V kauze libereckého dopravního podniku, ve kterém provedla ve čtvrtek Národní centrály proti organizovanému zločinu...

Najdete na iDNES.cz