Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proti geotermální elektrárně v Jizerských horách se postavilo tisíc lidí

  18:58aktualizováno  18:58
V Jizerských horách se vzedmula vlna odporu proti plánům na geotermální elektrárnu. Ta by vyrostla v Tanvaldě a brala by horkou vodu z hloubky až pěti kilometrů. Petici proti ní už podepsalo přes tisíc lidí. Bojí se mizení vody ze studen i neodzkoušeného hloubení několikakilometrového vrtu ve městě.

Geotermální elektrárna by měla vyrůst přímo tady - v centru Tanvaldu. | foto: Město Tanvald

Autoři protestní petice varují rovněž před otřesy půdy, po nichž nastanou škody na okolních budovách podobně jako v německém Staufenu.

Na druhé straně barikády stojí webové stránky společnosti Entergeo, jež by chtěla geotermální elektrárnu na prahu Jizerských hor vybudovat. Firma autorům petice oponuje takřka ve všem.

"Petice se zakládá na emocích, nikoliv na argumentech. Občany spíše straší, a tak ji raději podepíšou," konstatoval ředitel společnosti Entergeo Zbyněk Šonka. "Tvrzení obsažená v petici můžeme snadno vyvrátit."

První česká geotermální elektrárna by se rozkládala v opuštěném průmyslovém areálu zkrachovalé textilky Seba T.

"Petici podepsalo už přes tisíc lidí," řekl Jaroslav Mikš z petičního výboru. Ve městě žije přibližně sedm tisíc obyvatel.

Autoři petice považují geotermální elektrárnu za nesmysl

"Petice poběží, dokud o ni budou mít lidé zájem. Potom ji předáme na radnici. Geotermální elektrárna nevěstí Tanvaldu nic dobrého a dělat ji tady je nesmysl," konstatoval Mikš. 

Podle ředitele firmy Entergeo ministerstvo životního prostředí zveřejnilo v pondělí souhlasné stanovisko k dokumentaci EIA, která se zabývá vlivem výstavby geotermální elektrárny na životní prostředí.

"Dokumentace je nejobsáhlejší a nejpodrobnější materiál o geotermálních elektrárnách, jaký kdy v Česku vznikl," prohlásil Šonka.

Plány společnosti Entergeo na geotermální elektrárnu v Tanvaldě narážely na protesty až do letošního ledna. Jejich veřejné projednávání proběhlo na tanvaldské radnici loni v prosinci.

Z obyvatel města tam nedorazil nikdo - s výjimkou opozičního městského zastupitele Vladimíra Vyhnálka. Oznámení o akci viselo na úřední desce a na městském webu.

Firma chce elektrárnu spustit už v roce 2016

"Lidé však o veřejném projednávání nevěděli," upozornil Mikš. "Nechápeme, proč o něm město nenapsalo do Tanvaldského zpravodaje."

Projekt Entergea se nesetkal s nesouhlasem na báňském úřadu, na hygieně ani na městském úřadu. Firma na svých stránkách detailně popisuje, proč nepřináší do Tanvaldu žádná nebezpečí.

Šonka tvrdí, že firma chce začít s vrtem v příštím roce a geotermální elektrárnu by ráda spustila už v roce 2016.

Tanvaldský starosta Petr Polák (ODS) považuje rychlost výstavby geotermální elektrárny za přehnanou. "Za dva roky se udělat nedá," soudí. "Nedávno jsme navštívili Litoměřice, kde myšlenka na geotermální elektrárnu vznikla už před čtrnácti lety. Hotová ale není dodnes, nejde totiž o nic jednoduchého."

Město hlubinný vrt zakázat nemůže

Podle Poláka se stále zpracovává studie o vlivu geotermální elektrárny na životní prostředí. "My ji zakázat nemůžeme, povolení pro ni vydají, nebo nevydají stavební a báňský úřad," upozornil Polák.

"Měly by ale přihlédnout k našemu názoru. O geotermální elektrárně bude jednat městské zastupitelstvo pravděpodobně 30. dubna." dodal starosta.

Entergeo provede v Tanvaldě hlubinný geologický průzkum. Potřebuje zjistit, jak horká je voda v podzemí a kolik se jí tam nachází. Ještě před Tanvaldem zkoušelo s geotermální elektrárnou štěstí v nedalekých Semilech.

Tam ale nepochodilo. Mnoho lidí se obávalo otřesů půdy a v referendu hlasovali proti. Semilský starosta Jan Farský však stále věří, že jednou geotermální elektrárna ve městě vyroste.

Elektrárna by stála nejméně miliardu korun

"Na přebytečné teplo, jež v nich vzniká, se dají napojit nejen byty, ale i sušárny dřeva, prádelny, pěstírny žampionů a třeba také rybí sádky," vysvětlil Farský.

V Tanvaldě v uplynulých dvaceti letech skončily dvě textilní továrny Seba T, Elektropraga i Elitex. Město sužuje dvanáctiprocentní nezaměstnanost a hodně mladých se stěhuje pryč.

Geotermální elektrárna může přilákat do města podnikatele. "Dostali by z ní levnější teplo," poznamenal před časem tanvaldský místostarosta Josef Průcha (ČSSD).

V Tanvaldě by mohlo laciné tepla proudit z geotermální elektrárny do bytových domů. Šonka slibuje městu rovněž dotace.

Tanvaldská geotermální elektrárna by vyšla zhruba na jednu až jednu a půl miliardy korun. "Vynaložené náklady by se nám vrátily za dvanáct až patnáct let," prozradil Šonka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz