Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Tanvaldu chtějí náměstí. Nemají kde rozsvěcet vánoční strom

  18:54aktualizováno  18:54
„Sejdeme se na náměstí.“ Tuhle větu v Tanvaldu nezaslechnete. Sedmitisícové město náměstí nemá. Brzy by se to však mohlo změnit, radnice totiž oslovila veřejnost, studenty architektury a další odborníky, aby podobu možného náměstí vymysleli.

Místo, kde by mohlo vzniknout v Tanvaldě náměstí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podle návrhů se pak město rozhodne, jestli osloví profesionální architekty. Sběr podnětů a nápadů skončí v lednu 2016, kdy svou studii náměstí představí ještě studenti Fakulty stavební ČVUT.

„Na mládí hodně vsázím. Je nezatížené minulostí a nemá v sobě zábrany, předsudky a bloky, které si my starší v sobě možná nevědomky neseme,“ slibuje si starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek.

O jako zatím jediném prostoru pro náměstí se mluví o parkovišti naproti kinu a oblasti za Černou Desnou okolo bývalé textilky Seba T. Ta patří společnosti Emtergeo, která s ní však nemá žádné plány a je reálné, že by zchátralou továrnu poskytla městu k využití.

Celý prostor by se propojil v jeden velký celek tvořený parkovištěm, řekou i zeleným prostranstvím se stromy. Tanvald by tak byl jedním z nemnoha měst, které mají na svém náměstí řeku. Studenti pracují jak s variantou náměstí jen na levém břehu, tak náměstí s řekou.

„Parkoviště by zcela jistě zůstalo alespoň zčásti zachováno. Řeku by mohla uprostřed náměstí přetnout lávka a propojit tak obě části náměstí před a za řekou,“ zamýšlí se architekt Petr Klápště, který pro město sepsal studii mapující potenciál náměstí.

Tanvald byl spíše vesnicí, náměstí nepotřebuje, říká památkář

V ní však architekt také nabádá k opatrnosti. Vzhledem k struktuře Tanvaldu není zřejmé, zda náměstí může být v této poloze životaschopné, ani jaké jsou možnosti zapojení řeky do plochy náměstí a jak se lze vyrovnat s terénními rozdíly na obou březích.

„Také by se musely vyřešit majetkové vztahy. Pouhým nakreslením na papír samozřejmě náměstí nevznikne. A třeba se ještě ukáže, že lidé v Tanvaldu si takové náměstí vůbec nepřejí a nebo jej nepotřebují,“ varuje před možnými problémy Klápště.

Na to upozorňuje i liberecký historik umění Jaroslav Zeman z libereckého pracoviště Národního památkového ústavu. Soudí, že neexistence náměstí nikomu nevadí, neboť náměstí neměl Tanvald nikdy.

„Myslím, že lidé to dnes jako problém nevnímají. Na rozdíl třeba od Mimoně, jejíž náměstí utrpělo necitlivými zásahy v dobách komunismu, byl Tanvald průmyslové městečko s továrnami rozesetými podél toku řeky, které ani náměstí nepotřebovalo. Tanvald byl spíše vesnicí,“ podotýká Zeman.

Město nemá kde rozsvěcet strom

Tanvald přesto o náměstí stojí. Město totiž nemá kde rozsvěcet vánoční strom nebo pořádat trhy.

„Z diskusí s občany vyplynulo, že právě takový jednotící prostor jim chybí. Plocha pro pořádání slavností, kde by mohla být kavárna, hospoda a nějaké dětské prvky. A protože současné parkoviště je lemováno Českou spořitelnou, Komerční bankou, úřadem práce a sociálkou, zmíněné provozy by tuto plochu dobře doplnily,“ myslí si místostarostka Tanvaldu Hana Preislerová.

Existence náměstí je podle architektů navíc důležitým faktorem v životě města. Odehrává se zde veřejný život, scházejí se lidé a kvete obchod. „Funkci náměstí velmi chytře začaly suplovat shopping centra, kde dnes máte také různé výstavy, akce a trhy,“ říká Klápště.

V Libereckém kraji nemá náměstí třeba ani Raspenava. Jen s velkou nadsázkou jde zvát náměstím to v Hejnicích. Jiná náměstí mají naopak problém opačný - raději by je měla jinde. V Turnově protíná náměstí hlavní silniční tah na Semily.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz