Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Přerostlá vietnamská prasata znečišťují Turnov, odchyt se nedaří

  16:07aktualizováno  16:07
Dvě opuštěná vietnamská prasata si oblíbila sídliště u bývalých kasáren v Turnově. Pašíci ale řadě lidí vadí, znečisťují okolí a zcela rozryli blízké travnaté plochy. Jejich odchyt už dvakrát ztroskotal, zvířata totiž prokázala neobyčejnou houževnatost a důvtip.

„Jsou hodně rychlá a v podstatě nechytitelná. Na jedno prase by se muselo naráz sesypat pět lidí, aby ho udrželi. Navíc koušou,“ posteskl si strážník turnovské městské policie Vladimír Hladík, který u odchytu byl.

Nic nezmohl ani přivolaný veterinář, který jedno z prasat trefil narkotizační střelou. Ta ovšem na statného všežravce vůbec neúčinkovala. Bachyně pak několik dní pobíhala s injekcí v boku.

Fotogalerie

„Veterinář patrně odhadl slabší dávku, než kolik bylo potřeba. Nepomohla ani síť, kterou jsme na prasata hodili. Úplně ji roztrhala,“ popsal velitel turnovských strážníků Luboš Trucka.

Pár tvoří asi šedesátikilová bachyně s mládětem. Obě jsou v říji, což jim dodává vskutku „nadprasečí“ schopnosti v tom, jak utéct. Navíc existuje obava, že se spáří s divokým prasetem z lesa, což nutnost odchytu znásobuje.

„Tohle není jejich přirozené prostředí a nepatří sem. Navíc, až by se v zimě ochladilo, prasata by nemusela přežít,“ zdůrazňuje strážník Vladimír Hladík.

Město vyzvalo obyvatele, aby prasata nekrmili

Vepři se pohybují v oblasti mezi parkem Šetřilovsko a sídlištěm v Žižkově ulici. Nemají důvod stěhovat se, zdejší lidé jim dopřávají dostatek potravy. Město i strážníci už lidi vyzvali, aby prasata nekrmili.

Mají totiž plán, že zvířata bude zásobovat potravou pouze jedna osoba, vůči níž si čuníci vypěstují důvěru. Snáze se pak od ní nechají polapit. Tou osobou je zdejší obyvatelka Věra Šubrtová. Vepřům denně nosí rohlíky, těstoviny a brambory. Zvířata si na ni zvykají a dovolí jí se přiblížit.

„Pokud je nenakrmím, stávají se agresívními nejdřív na sebe, pak i na okolí. Vznikají tu potom konflikty. Posledně na prasátka jeden pár poštval své bojové psy,“ informovala Šubrtová.

Jak potvrzuje, lidé na sídlišti jsou rozděleni do dvou skupin. Jedna má zvířata za atrakci a náležitě si jejich přítomnost užívá, ta druhá se jich chce co nejdříve zbavit. Neschopnost obou skupin domluvit se vyústila v roztržku během posledního nahánění vepřů.

„Když jsme se pokoušeli prasata vehnat do sítí, objevil se tu muž, který začal hlasitě halekat a zvířata před námi varoval a vyplašil,“ potvrdil šéf strážníků Luboš Trucka.

Mají plán na odchycení

Do věci už se vložila i Vendula Hlavová, chovatelka vietnamského prasete Arnošta, zakladatelka populární stránky Arnošt je prase, která na Facebooku sdružuje komunitu dvou a půl tisíce milovníků těchto všežravců. Má plán, jak prasata chytit.

„Na místo jsme instalovali železný kotec, kolem něj rozprostřeme síť a vlákáme je sem na jídlo. Uspávání narkotizační střelou chceme použít až v krajním případě, u prasat je to problematické,“ vylíčila chovatelka.

Na sociální síti už rozjela kampaň, jejímž cílem je vybrat peníze na kastraci obou zvířat. Pak je odveze do Chlumce nad Cidlinou, kde najdou nový domov. „Žije tu jedna paní, která se stará o opuštěné kozy a králíky, je ochotna se obě turnovská prasátka postarat,“ podotkla Hlavová.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Najdete na iDNES.cz