Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec utrpení v letních vedrech. Turnov bude mít vlastní koupaliště

  8:54aktualizováno  8:54
Pětadvacetimetrový bazén s velkým toboganem a skluzavkami postaví během příštích dvou let turnovská radnice. Velké venkovní koupaliště s atrakcemi chybí ve vedrech nejen ve městě, ale i v celé západní části Českého ráje.

Kromě koupaliště by v Maškově zahradě mohl vyrůst i zimní stadion. | foto: Vizualizace: Městský úřad Turnov

"Bazén se zázemím nás vyjde zhruba na devadesát milionů korun," řekl turnovský starosta Tomáš Hocke. Vybudování koupaliště zařadila nyní radnice mezi své hlavní úkoly pro příští dva roky.

V létě musí obyvatelé města za vodou buď do Jizery, k rybníkům v Českém ráji, na menší koupaliště v Kacanovech, nebo k Příšovicím do zatopených lomů Velký a Malý Písečák. V přírodních koupalištích se však objevují problémy s toxickými sinicemi.

"Venkovní koupaliště s brouzdalištěm v Maškově zahradě bude velmi podobné koupališti v Jičíně, ale o něco menší," dodal Hocke. Právě Jičín představuje v létě pro horkem vysušené obyvatele Turnova jednu z šancí na osvěžení. Obě města však dělí 25 kilometrů. A na koupaliště do Železného Brodu je z Turnova skoro dvacet kilometrů.

"Původní projekt na koupaliště v Maškově zahradě jsme předělali, aby odpovídal našim finančním možnostem," upozornil Hocke. "Drželi jsme se při zdi i kvůli nákladům na provoz koupaliště."

Fantastické plány na vodní ráj však padly

Ještě v roce 2002 počítala radnice s velkolepým rekreačním areálem s vodním světem, kopírujícím akvaparky u Středozemního moře.

Fotogalerie

Po smrti turnovského rodáka a mecenáše Bohuslava Horáčka se však fantastické plány zhroutily. Město dokonce zůstalo úplně bez koupaliště. Chřadnoucí bazény v Dolánkách totiž zpustošila v roce 2000 povodeň a obnovy se nedočkaly.

Radnice se nakonec rozhodla pro koupaliště, jehož výstavba by nepřivedla Turnov do nebezpečné dluhové pasti. Peníze na něj si totiž půjčí u banky. A tak z projektu vypadla třeba "divoká řeka" a vodní plocha se zmenšila.

Kromě bazénu a brouzdaliště pro děti najdou lidé v Maškově zahradě šatny s WC a sprchami, občerstvení, travnaté plochy na opalování, dětské hřiště nebo beachvolejbalový kurt. Město uvažuje rovněž o stezce pro in-line bruslaře a skateparku.

Lidé se na nové koupaliště těší

Na koupaliště s čistou vodou se těší i Hana Holečková, která v Turnově žije 30 let. "Plavu ráda, ale v létě chodím raději do krytého bazénu v turnovském gymnáziu," svěřila se Holečková. "Do kopru v rybnících se mi v létě opravdu nechce, nestojím o vyrážku ze sinic."

Holečková si myslí, že letní provoz koupaliště nebude levný. "A i zazimování něco stojí," dodala.

Podle Hockeho nelze předem odhadnout, kolik peněz město ročně doplatí na provoz koupaliště. "Ztráta může být milion korun, nebo taky žádná," poznamenal starosta. Město by rádo ušetřilo peníze za vodu, a tak nechá zjistit, jestli by ji nešlo čerpat z podzemního vrtu. Stála by méně peněz než pitná voda.

Nové koupaliště dovolí Turnovu, aby v létě odstavil krytý bazén v gymnáziu. Uspoří tam peníze na energiích a personál najde práci na venkovním koupališti.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz