Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec utrpení v letních vedrech. Turnov bude mít vlastní koupaliště

  8:54aktualizováno  8:54
Pětadvacetimetrový bazén s velkým toboganem a skluzavkami postaví během příštích dvou let turnovská radnice. Velké venkovní koupaliště s atrakcemi chybí ve vedrech nejen ve městě, ale i v celé západní části Českého ráje.

Kromě koupaliště by v Maškově zahradě mohl vyrůst i zimní stadion. | foto: Vizualizace: Městský úřad Turnov

"Bazén se zázemím nás vyjde zhruba na devadesát milionů korun," řekl turnovský starosta Tomáš Hocke. Vybudování koupaliště zařadila nyní radnice mezi své hlavní úkoly pro příští dva roky.

V létě musí obyvatelé města za vodou buď do Jizery, k rybníkům v Českém ráji, na menší koupaliště v Kacanovech, nebo k Příšovicím do zatopených lomů Velký a Malý Písečák. V přírodních koupalištích se však objevují problémy s toxickými sinicemi.

"Venkovní koupaliště s brouzdalištěm v Maškově zahradě bude velmi podobné koupališti v Jičíně, ale o něco menší," dodal Hocke. Právě Jičín představuje v létě pro horkem vysušené obyvatele Turnova jednu z šancí na osvěžení. Obě města však dělí 25 kilometrů. A na koupaliště do Železného Brodu je z Turnova skoro dvacet kilometrů.

"Původní projekt na koupaliště v Maškově zahradě jsme předělali, aby odpovídal našim finančním možnostem," upozornil Hocke. "Drželi jsme se při zdi i kvůli nákladům na provoz koupaliště."

Fantastické plány na vodní ráj však padly

Ještě v roce 2002 počítala radnice s velkolepým rekreačním areálem s vodním světem, kopírujícím akvaparky u Středozemního moře.

Fotogalerie

Po smrti turnovského rodáka a mecenáše Bohuslava Horáčka se však fantastické plány zhroutily. Město dokonce zůstalo úplně bez koupaliště. Chřadnoucí bazény v Dolánkách totiž zpustošila v roce 2000 povodeň a obnovy se nedočkaly.

Radnice se nakonec rozhodla pro koupaliště, jehož výstavba by nepřivedla Turnov do nebezpečné dluhové pasti. Peníze na něj si totiž půjčí u banky. A tak z projektu vypadla třeba "divoká řeka" a vodní plocha se zmenšila.

Kromě bazénu a brouzdaliště pro děti najdou lidé v Maškově zahradě šatny s WC a sprchami, občerstvení, travnaté plochy na opalování, dětské hřiště nebo beachvolejbalový kurt. Město uvažuje rovněž o stezce pro in-line bruslaře a skateparku.

Lidé se na nové koupaliště těší

Na koupaliště s čistou vodou se těší i Hana Holečková, která v Turnově žije 30 let. "Plavu ráda, ale v létě chodím raději do krytého bazénu v turnovském gymnáziu," svěřila se Holečková. "Do kopru v rybnících se mi v létě opravdu nechce, nestojím o vyrážku ze sinic."

Holečková si myslí, že letní provoz koupaliště nebude levný. "A i zazimování něco stojí," dodala.

Podle Hockeho nelze předem odhadnout, kolik peněz město ročně doplatí na provoz koupaliště. "Ztráta může být milion korun, nebo taky žádná," poznamenal starosta. Město by rádo ušetřilo peníze za vodu, a tak nechá zjistit, jestli by ji nešlo čerpat z podzemního vrtu. Stála by méně peněz než pitná voda.

Nové koupaliště dovolí Turnovu, aby v létě odstavil krytý bazén v gymnáziu. Uspoří tam peníze na energiích a personál najde práci na venkovním koupališti.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Vandal nastříkal kosočtverec na chevrolet, škoda je 150 tisíc korun

Vandal nasprejoval na kapotu auta kosočtverec s čárou uprostřed a začernil...

Černý kosočtverec nasprejoval neznámý vandal na kanárkově žlutý Chevrolet Camaro, který stál před domem na Turnovsku....

Další z rubriky

Náměstek Korytář posílá na liberecký magistrát kontrolu, kvůli šikaně

Liberecký magistrát.

Inspektorát práce se po prázdninách chystá na kontrolu libereckého magistrátu. Kontrola může skončit pokutou. Podnět k...

Zchátralé lázně v Liberci opravilo město. Je z nich atraktivní galerie

Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto...

Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto let plnily svůj původní účel. Než se v...

V Ralsku zakázali lidem vstup do lesů, riziko požárů je extrémní

V okolí letiště Hradčany v Ralsku mezitím musel Liberecký kraj posekat...

Kvůli riziku požárů rozhodl Vojenský lesní úřad o zákazu vstupu lidí do lesů ve správě Vojenských lesů a statků na...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz