Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vandalové v Českém ráji plení jeskyně netopýrů. A už napadli i strážce

  12:23aktualizováno  12:23
Boj strážců a ochránců přírody s vandaly, kteří v Libereckém kraji pronikají do jeskyní a ohrožují vzácné netopýry, se přiostřuje. Jeden z trampů, přespávajících v jeskyni v Klokočských skalách, dokonce zaútočil na strážce přírody a později také na policistu.

Spící vrápenec malý, který je v Českém ráji nejvíce ohrožen. | foto: Jaroslav Ožana

"Náš strážce přírody narazil na jeskyni, kde spalo víc lidí. Jeden z nich byl agresivní," řekl vedoucí Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jan Mocek.

Napadenému strážci přírody přijela na pomoc policie, tramp se však pustil do potyčky také s ní. "Případ se dostal až k soudu," upozornil Mocek. "Útočník tam dostal pokutu deset tisíc korun, ale odvolal se, a tak rozsudek ještě není pravomocný."

V Českém ráji platí zákaz přespávání v jeskyních. Trampové ho ale často porušují a netopýry ruší nejen hlukem. "V jeskyních, kde hoří ohně, opadávají stropy," prohlásil Daniel Horáček, místopředseda České speleologické společnosti v Liberci. "Netopýrům vadí i kouř ze zapálených cigaret."

Podle Horáčka neplení vandalové jeskyně pouze v Českém ráji, ale v celém Libereckém kraji. Jeskyně nebo štoly, kde netopýři přežívají zimu, musí ochránci přírody a speleologové chránit železnými mřížemi. "Lidé je ale ničí," konstatoval Mocek. "Urážejí zámky, uřezávají mříže, vyrážejí dveře."

Po sezoně musí opravit mříže k netopýrům

Liberečtí speleologové musí po letní turistické sezoně opravit v Českém ráji mříže v několika jeskyních, kde hnízdí netopýři. Do práce se pustí v jeskyni Sklepy pod Troskami, v jeskyních Klokočských a Příhrazských skalách a rovněž ve štole pod horou Kozákov.

Ve Sklepech netopýři zimují a navíc tam rodí mláďata, což je ve střední Evropě ojedinělé. Ve Sklepech nacházejí útočiště vrápenci, kteří patří mezi kriticky ohrožené druhy netopýrů.

"V zabezpečeném vchodu do jeskyně někdo uřízl železný čep," poznamenal Horáček. "Nevydržel ani kovový profil, vyplněný betonem. Jeskyni proto ještě letos zabezpečíme pancéřovanými vraty z nerezového plechu." Vchody do jeskyní nelze utěsnit neprodyšně, aby v nich měli netopýři volné místo na průlety.

Jeskyně Sklepy láká nejen trampy, ale také hledače pokladů. "V minulosti se bohužel rozšířila pověst, že z jeskyně vedla tajná chodba na Trosky a někde v ní se ukrývá poklad," vysvětlil Horáček. "Oboje je samozřejmě nesmysl."

Přespání v mrazu je pro trampy adrenalinová zábava

V Novém Městě pod Smrkem vnikli do bývalé důlní štoly neznámí zloději. Rovněž tam žijí netopýři. "Pachatelé rozřízli mříže a vevnitř ukradli kolejnice," uvedl Horáček. "Určitě skončily ve sběrně, policisté je ale neobjevili."

Do jeskyní v Českém ráji vyrážejí vandalové i na podzim a v zimě. "Nocují v nich na karimatkách ve spacích pytlích. Přežití v mrazu je pro ně adrenalinová zábava," řekl Mocek. "V jeskyních si dělají ohně, aby se zahřáli, nebo si na nich připravili jídlo. Plameny v nejhorším netopýry opraží a zahynou."

Na usmrcení netopýrů však stačí, pokud je trampové ze zimního spánku několikrát probudí. Zásoby živin pak netopýrům nevystačí až do jara. Tábornické ohně v jeskyních mohou usmrtit nejen netopýry, ale i rostliny.

Bloková pokuta může vyšplhat až na tisíc korun, pokud však táborníci ohrozí životy netopýrů nebo jeskyni zpustoší, přijdou ve správním řízení přinejmenším o desítky tisíc korun. Trampové cestují do jeskyní v Českém ráji až z Prahy nebo Kladna.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Najdete na iDNES.cz