Zasněžená krajina Českého ráje působí romanticky.

Zasněžená krajina Českého ráje působí romanticky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Český ráj ničí i v zimě motorkáři, trampové ohrožují ohněm netopýry

  • 4
Ani v zimě nemá příroda v Českém ráji klid. Nebezpečí hrozí hlavně netopýrům. Spí v jeskyních ve skalních městech, kde je ohrožují trampové. Rozdělávají ohně, které mohou chráněná zvířata zahubit. Bez ohledu na roční období ničí přírodu také motorkáři.

"Nocují tam na karimatkách ve spacích pytlích. Přežití v mrazu je pro ně adrenalinová zábava," řekl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jan Mocek.

V jeskyních si dělají ohně, aby se zahřáli, nebo si na nich připravili jídlo. Plameny v nejhorším případě netopýry opraží.

"Na usmrcení netopýrů však stačí, pokud je trampové ze zimního spánku několikrát probudí. Zásoby živin pak netopýrům nevystačí až do jara," upozornil Mocek. Tábornické ohně v jeskyních mohou zahubit nejen netopýry, ale i rostliny. Pískovcové skály navíc černají od rozlézajícího se kouře.

"Případů, kdy naši strážci přistihnou trampy při táboření v jeskyních, je každou zimu několik desítek," uvedl Mocek. Bloková pokuta se může vyšplhat až na tisíc korun, pokud však táborníci ohrozí životy netopýrů nebo jeskyni zpustoší, přijdou ve správním řízení přinejmenším o desítky tisíc korun.

Trampové v zimě nejčastěji nocují v Klokočských a Příhrazských skalách. "Do Českého ráje cestují nejen z Libereckého kraje, ale i z Prahy, Kladna nebo Ústí nad Labem," konstatoval Mocek. "Jejich věk se pohybuje od dvaceti do šedesáti let."

Polovina z vybraných pokut proudí do obcí, na jejichž území trampové nelegálně táboří. Druhá polovina skončí ve Státním fondu životního prostředí.

Motorkáři ničí přírodu i v zimě

Český ráj si v zimě neuleví ani od motorkářů. Jízda na sněhu pro ně bohužel znamená vzrušující zážitek. "Stejně jako v létě jich nejvíc škodí pod Kozákovem a na Hamštejně," poznamenal Mocek. Strážcům však uniknou o hodně snáz než trampové, rozložení se svými věcmi v jeskyních.

Zima je však pro Český ráj časem, kdy se příroda vzpamatovává z náporu, jemuž čelí od června do konce srpna. Chráněným územím projedou nebo projde odhadem přes milion turistů. "Díky klidu, který nastává v říjnu a končí v dubnu, se v Českém ráji vyskytují perly ze živočišné říše - například orel mořský," prozradil Mocek.

V zimě Český ráj hostí vzácné druhy ptáků ze severských zemí - například brkoslavy, cvrčaly nebo kvíčaly. Hnízdí tady káňata rousná. V zimě si Český ráj odpočine rovněž od horolezců. "Na pískovci se v zimě lézt nesmí, " dodal Mocek. Skály však občas přilákají výletníky, toužící po rozhledech do zachumelené krajiny.

"Na okrajích vyhlídek však musí dávat velký pozor, kde končí skála a kde začínají sněhové převisy," varoval Mocek. "V opačném případě mohou šlápnout do prázdna a pád dolů odnést vážným zraněním nebo dokonce smrtí. Bezpečně se dá na Český ráj dívat od Trosek nebo z Vyskře."

Český ráj není v zimě úplně bezpečný ani pro motoristy. "Některé vedlejší silnice jsou úzké a v prudkých zatáčkách se auta hodně kloužou," vysvětlil Mocek. "Ze stromů padá dolů zmrzlý sníh."