Pokud to v červenci nebude lepší, může med zdražit (ilustrační snímek).

Pokud to v červenci nebude lepší, může med zdražit (ilustrační snímek). | foto: Daniel Beran, MAFRA

Poblázněné počasí oslabilo včely. Medu je málo a možná bude dražší

  • 1
Kvůli bláznivému počasí je v Libereckém kraji málo medu. Včely ho na jaře snesly zatím asi polovinu loňského množství než loni a někdy ještě méně. Pokud se v červenci špatný rok nevylepší, mohou ceny medu stoupat.

"Od jednoho včelstva jsem měl na jaře deset až dvanáct kilogramů medu. V nejlepších letech byla snůška až třikrát vyšší," řekl předseda svazu včelařů na Liberecku Vladimír Davídek.

"Během dlouhé zimy včely zeslábly. V době, kdy příroda rozkvetla, jim ještě chyběla síla. Nestíhaly proto vylétávat z úlů tak často, jak bychom pro lepší snůšku medu potřebovali."

Snůšce medu nepřály ani několikadenní lijáky, které se na Liberecký kraj spustily na začátku června a před týdnem. Proudy vody smývaly z květů nektar a včelám se do silného deště z úlů nechtělo. Chladné a deštivé jaro se promítlo do "úrody" medu rovněž v Českém ráji.

"Ve srovnání s loňským rokem jsem ho stočil něco málo přes polovinu," upozornil turnovský včelař Martin Šritr. "Špatné počasí pro včely nastalo bohužel právě v době, kdy kvetly ovocné sady i řepka olejka."

Včelaři věří, že červenec k nim bude milostivý a udrží se stálé slunečné počasí bez drastických teplotních výkyvů a průtrží mračen. Pak by se na jehličnatých a listnatých stromech mohl objevit dostatek medovice, kterou produkují mšice. "Mšic ale zatím není mnoho a skoro všechny je požrali mravenci," posteskl si Davídek.

Loňského medu je mezi včelaři už málo

V Libereckém kraji už začaly kvést lípy. Med z nich patří k nejvyhledávanějším. "Předpověď počasí vypadá zatím nadějně a včely by se měly na kvetoucí lípy dostat," uvedl Davídek.

Loňského medu už mezi včelaři zůstává málo. Pokud ho prodávají sami takzvaně "ze dvora", pak se ceny pohybují od 100 do 130 korun za kilogram. Ve velkých městech vyjde kilogram medu i na více než 150 korun. "V Liberci jsem nedávno koupil kilo medu za sto sedmdesát korun," prozradil Jan Sova. Ve velkých marketech se dá kilogram českého medu sehnat za 140 korun.

"Med kupuji u svého známého včelaře už dlouho a nechává mi kilogram za sto korun," poznamenala ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová. "Za měsíc spotřebujeme doma tak tři kilogramy medu. Cukr už ke slazení vůbec nepoužívám. Těší mě, jak v posledních letech přibývá včelařů. Díky nim zůstává česká krajina pořád krásná."

Davídek uvedl, že se podmínky pro včelaření v poslední době zlepšily. "Pomohly nám i granty z Libereckého kraje," dodal.

V roce 2011, kdy kraj ovládala ČSSD, obdrželi včelaři z krajského rozpočtu 1,3 milionu korun. "Loni nedostali nic, ale letos jsme jim dali milion korun," konstatoval náměstek hejtmana pro zemědělství Josef Jadrný (Starostové).

Včelařské mládí vpřed!

"Snažíme se, aby přibývalo mladých včelařů. Uvažujeme o tom, že bychom v příštích letech založili včelíny na dvou nebo třech venkovských školách. Šlo by určitě o dobře vynaložené peníze a rádi bychom, aby si ke včelaření přičichlo co nejvíce dětí."

Včelařská miniškola se již nyní nachází v Turnově. Ve středisku pro volný čas dětí a mládeže Žlutá ponorka v Turnově existuje také včelařský kroužek. Chodí do něj pět dětí a jeden z nich, jedenáctiletý chlapec, už má vlastní úl. Kroužek vede turnovský včelař Šritr.

Včelaření láká i nováčky ve středním věku. "Můj známý advokát začal včelařit a dokonce by se rád přihlásil na učební obor včelař," řekl Petr Pokorný ze Skalice u České Lípy. "Včely mu mimo jiné pomáhají k nacházení duševního klidu."