Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vile Henleina ožila po válce nacistická zvěrstva. Teď vyhlíží lékaře

  8:00aktualizováno  8:00
Po skončení druhé světové války zamířili na místa vyhnaných Němců do českých a moravských Sudet čeští osídlenci. V Liberci jako memento válečných hrůz vytvořili muzeum nacistického barbarství.

Bývalá Henleinova vila stojí v Liberci v Husově ulici. Po osvobození zde vznikl Památník nacistického barbarství, který dokumentoval hrůzy války. Byl tu do šedesátých let. | foto: Archiv

Otevřelo se před 70 lety, v září 1946 v objektu, který k tomu účelu byl snad vůbec nejvhodnější – v bývalé vile nacistického vládce Sudet Konrada Henleina.

Vilu v Husově ulici si nechal postavit Julius Hersch – liberecký velkoobchodník s látkami. Henlein ji získal na konci 30. let. Když se pak stal místodržícím Říšské župy Sudety, byla bývalá výletní kavárna naproti přeměněna na strážnici oddílu SS, který Henleinovo sídlo hlídal.

Zchátralou vilu koupil od státu liberecký podnikatel Martin Havlín a zahájil...

Zchátralou vilu koupil od státu liberecký podnikatel Martin Havlín a zahájil rozsáhlou rekonstrukci.

Hned první dny po osvobození zajistili Henleinovu vilu dobrovolníci a 9. října byla předána zástupcům liberecké osvětové magistrátní rady a okresního výboru Svazu osvobozených politických vězňů, aby zde vybudovali muzeum nacistického barbarství.

To bylo po roce příprav a shromažďování materiálu otevřeno 8. září 1946 za účasti ministra informací Václava Kopeckého a ministra spravedlnosti Prokopa Drtiny.

Cela smrti a mučírna

„V suterénních místnostech byly mimo jiné napodobeny pankrácká cela smrti a sekyrárna, mučírna terezínské Malé pevnosti a hromadná cela. Patro patřilo pietní síni a expozici dokumentující na fotografiích, pocházejících zčásti i z Henleinova osobního archivu, válečné hrůzy a útrapy lidí v celé okupované Evropě. Zahrada se změnila na zmenšeninu dvora terezínské Malé pevnosti,“ uvádějí autoři Knihy o Liberci.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Součástí expozice byly také osobní věci z pozůstalosti Konrada Henleina. „Jednalo se například o součásti jeho uniformy, doklady k čestnému občanství, ale i fotografie a jiné dokumenty s ním související,“ prozradil kurátor sbírkových fondů Severočeského muzea v Liberci Lubor Lacina.

V roce 1956 byla expozice upravena libereckými historiky a v té době byla již Henleinova vila začleněna do Severočeského muzea jako jeho pobočka. Památník se za více než osmnáct let existence stal vyhledávaným turistickým cílem návštěvníků Liberce.

Zrušen byl k poslednímu dni roku 1964 po vybudování autentické expozice Národního památníku Terezín. Exponáty byly převezeny do hlavní budovy Severočeského muzea, přičemž některé našly místo ve stálé expozici nejnovějších dějin. V bývalé Henleinově vile byly pak zřízeny jesle, později tu působila hygienická stanice.

Ve vile chce podnikatel lékaře i občerstvení

Zchátralou vilu koupil poté od státu liberecký podnikatel Martin Havlín a zahájil rozsáhlou rekonstrukci. „Vadilo mi, jak dům léta chátral. Mám k němu svým způsobem osobní vztah, protože jsem tam chodil do jeslí. Chci z vily mít otevřený dům občanské vybavenosti, aby sloužil lidem,“ řekl.

Ve vile chce vybudovat kanceláře, ale počítá i se dvěma ordinacemi lékařů nebo obchodem. Mohlo by tu vzniknout také kadeřnictví nebo rychlé občerstvení. „Dům by měl začít sloužit novému účelu do tří let,“ naznačil loni Havlín.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Liberec - Hradec 1:2. Hosté si vynutili rozhodující sedmý zápas

Hokejisté Hradce slaví vítězství nad Pardubicemi.

Hokejisté Hradce Králové zvládli těžkou zkoušku - v Liberci odvrátili mečbol domácích a ve čtvrtfinálové sérii play off...

Další z rubriky

V Liberci hrozí dopravní chaos, trhy vzaly Tygrům parkoviště

Fanoušci hokeje budou moci využít k parkování atletický ovál na Městském...

Něco podobného ještě liberecká aréna nezažila. V sobotu se v hale a jejím bezprostředním okolí potkají tři velké akce,...

Průmyslovou zónu odřízne oprava silnice, firmy proti uzavírce protestují

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Na řidiče i firmy v průmyslové zóně Jih v Liberci těžce dolehne plánovaná oprava ulice České mládeže. Stane se...

Rampa pro vozíčkáře a infopanely. Nové autobusy nahrazují zastaralé karosy

Kmotrem moderních autobusů se stal herec Ivan Vyskočil, sám je držitelem...

Jsou moderní, ekologické, snadno do nich vjede kočárek či vozíčkář a navíc umí komunikovat i s nevidomými. Do téměř...

Najdete na iDNES.cz