Vratislavice nad Nisou.

Vratislavice nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ve Vratislavicích nechtějí centrum pro seniory. Vadí jim, že zmizí hřiště

  • 4
Trampolíny. Tak nazývají Vratislavičtí oplocené hřiště v Dlouhomostecké ulici s obřími gumovými nafukovacími skákadly, prolézačkami a skluzavkami. I přes to, že se tam musí platit, si na ně rodiny zvykly a tráví tu celé dny. Proto je nadzvedla zpráva, že by o areál mohly přijít.

Liberecké zastupitelstvo na svém posledním jednání rozhodlo o přípravě změny územního plánu, která by pozemek s hřištěm přešoupla z kolonky veřejná zeleň do kolonky občanská vybavenost.

Na scéně se objevil investor, který chce na místě postavit čtyřpodlažní panelové Centrum pro seniory s pečovatelskými byty, doléčovacím zařízením, denním stacionářem pro lidi s Alzheimerem, ordinacemi lékařů a dalšími službami.

"Nechápu, proč chtějí hřiště rušit. Je to bezpečné a opečovávané místo. Když pustím dítě na trávník nebo na písek, vím, že se mi nepíchne o jehlu. Rozumím tomu, že zařízení pro seniory je potřeba, ale proč zrovna na místě, kde něco funguje? Určitě by se dalo postavit i jinde," rozčiluje se Jana Nývltová z Liberce, která na hřiště vyráží pravidelně se svými vnoučaty.

Vratislavické radnici se ale záměr líbí. "Myslíme si, že je to dobrý nápad. Podobných center je velmi málo a v kraji ani jedno," říká starosta Vratislavic Aleš Preisler. Podle něj by prospělo nejen seniorům.

Sedmdesát lidí možná najde práci

"Chtějí zaměstnat minimálně sedmdesát lidí. V přízemí by mohli sídlit lékaři, zubaři a lékárna. V budově by byla velká kuchyň, která by vařila i pro lidi z okolí. Mělo by tu být pobytové centrum i krátkodobé odlehčovací zařízení pro ty, kteří pečují o nemohoucího seniora, a potřebují odjet na dovolenou a nemají kam ho dát," popisuje Preisler.

Podle něj si Společnost Senior Komplex, za kterou stojí německý investor, místo vybrala kvůli příhodné poloze kousek od Liberce a přitom stranou frekventované silnice, rovnému terénu, dobrému napojení na městskou dopravu i kousek od vlaku.

"Pozemek je náš a sdružení Dětský sen, které hřiště provozuje, končí smlouva v březnu příštího roku, takže by s tím neměl být problém. Podle našich informací jsou ale ve hře i další lokality - v Jablonci nad Nisou, Jablonném a nebo v Děčíně. Když jim nevyjdeme vstříc, odejdou jinam," konstatuje starosta.

Podle Preislera hřiště není moc využívané. "Lidem vadí, že tam musí platit," poznamenává Preisler. Pokud by dopadl projekt centra, děti by o zeleň přijít neměly. "Počítáme s tím, že bychom rozšířili sportovní areál Na rozcestí nebo na sídlišti," slibuje starosta.

Nejsme proti nápadu, ale nic o něm nevíme

Už na libereckém zastupitelstvu se ale kolem rozpoutala diskuse. "Nejsme proti nápadu jako takovému. Vadí nám, že o něm nic nevíme, přesto že se jedná o strategickou změnu. Nikdo nám ale neřekl, kdo za stavbou stojí, jak ji chce financovat. Proč nepřišli zástupci investora a nápad nám nepředstavili sami?" ptá se například Josef Šedlbauer z opoziční Změny pro Liberec. Dalším vadilo, že se zmenší zelená plocha ve městě.

Podle vedení města ale Vratislavicím nemůže Liberec bránit. "Jsou samostatným městským obvodem. Mají vlastní rozpočet, svoje občany volené zastupitelstvo, svou radnici, samostatné hospodaření. Nechceme omezovat rozvoj jejich území jen proto, že jsou součástí statutárního města Liberce. Proto jsem doporučil přijmout uvedenou změnu územního plánu na pozemku ve vlastnictví statutárního města Liberce jako strategickou," tvrdí například náměstek primátorky pro územní plánování, rozvoj města a dotace Jiří Rutkovský.

Příznivci hřiště ale zbraně neskládají. "Budeme za ně bojovat. Hřiště jsem vybudovala za své peníze a sama je financuji. A není pravda, že je nevyužívané. Chodí k nám maminky, mateřská centra, školky a žáci 1. stupně základek, konají se tu pravidelné akce nebo oslavy," tvrdí provozovatelka hřiště Jiřina Bělohradská.

Podle starosty Preislera je stavba centra ještě běh na dlouhou trať.