Vědci z univerzity vyvinuli speciální froté, které saje vodu a nestudí

  12:48aktualizováno  12:48
Technické univerzitě v Liberci se podařilo s několika českými firmami vyvinout novou froté tkaninu. Ta nejen účinně saje vodu, ale také zachovává teplo. Hodí se především na výrobu županů a ručníků. Vynález by se na českém i evropském trhu měl objevit na podzim.

Župany z tkaniny Prowell vyvinuté českými firmami ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Froté tkanina se poprvé předvedla na módním veletrhu Styl a Kabo minulý víkend. | foto: www.bvv.cz

Nový vynález nese název Prowell a tkanina je unikátní tím, že kombinuje bavlnu a syntetické vlákno. Lépe saje tekutiny a nestudí. Navíc díky menšímu objemu zabere poloviční prostor než obyčejné froté výrobky. Vhodná je především pro výrobu hotelového textilu, zejména županů nebo ručníků.

Nová froté tkanina Prowell

Jde o světový vynález, který objevili na Technické univerzitě ve spolupráci s dalšími firmami zabývajícími se textilem. Jedinečné je nové froté v tom, že zároveň saje vodu i zachovává teplo.

Výrobek by měl být na trh uveden na podzim tohoto roku. Nová tkanina je vhodná především pro výrobu hotelového textilu, například na výrobu županů nebo ručníků.

"Momentálně se vyrábějí buď tlusté froté župany, které jsou sice teplé, ale nasají brzy vodu a zůstávají mokré, a nebo syntetické župánky, které zase nejsou dost teplé. Nás napadlo, aby materiál zároveň sál vodu a držel teplo," odhalila pozadí vzniku nové tkaniny prorektorka Technické univerzity v Liberci Jana Drašarová.

Podle ní vývoj nové tkaniny trval dva roky. "Její rubová strana přichází do styku s pokožkou a má schopnost odvádět vlhkost z těla, kterou předá lícní, smyčcové straně tkaniny, odkud se vlhkost odpaří do ovzduší. Tím se na těle udrží příjemný pocit sucha a tepla," dodala Drašarová.

Vynálezci doufají, že zaujmou i v zahraničí

Vynález byl poprvé představen minulý víkend na veletrhu Styl a Kabo v Brně. Jeho tvůrci věří, že brzy zaujme obchodníky i spotřebitele u nás i za hranicemi.

"Výrobek má za sebou poloprovozní zkoušky a je chráněn jako užitný vzor. Na předvánoční trh bychom ho chtěli uvést prvního listopadu. Cenově bude o něco málo dražší než froté, ale stále by mělo jít o střední cenovou relaci. Výrobek by tak měl být dostupný i pro běžného zákazníka," osvětlil Jaroslav Šrajer ze společnosti Texsr, která se na novince podílela.

Kromě Technické univerzity v Liberci a Texsru se na vzniku tkaniny podílelo několik firem jako Veba nebo Papillons. Firmy a univerzita na projektu spolupracovaly v rámci skupiny Clutex, která sdružuje 21 českých firem, vysokých škol a výzkumných ústavů.

Univerzita slaví jeden úspěch za druhým

Prowell však není jediným úspěchem liberecké univerzity. Ta jich má za poslední roky na kontě již několik.

Asi největším a nejzásadnějším objevem je technologie na výrobu nanovláken. Speciální vlákna, která jsou vidět pouze vysoce citlivým mikroskopem, mohou být využita třeba ve zdravotnictví, a to na bázi suroviny, jež zastavuje krvácení. Kromě textilní výroby se dají využít také v ekologii, kde vlákna mohou sloužit k filtraci vzduchu a kapalin. Jde o vynález světových parametrů.

Univerzita chce v objevech pokračovat i nadále. Loni v říjnu odstartovaly práce na budově moderního výzkumného centra (více zde). To má do dvou let nabídnout pro vědce více než stovku míst.

Autoři: ,

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Nad Libercem zavlají svastiky, filmaři ve městě natočí válečný seriál

V Liberci ve středu filmaři točili jednu ze scén snímku Tenkrát v ráji.

Liberec se pro potřeby filmařů vrátí na dva dny do období druhé světové války. Od neděle do pondělí budou natáčet...

Po dešti žízní lesy, sady i liberecká zoo. Sucho je horší než v létě

Od přítoku do jezírka liberecké zoo, které běžně obývá hejno pelikánů, se...

V Libereckém kraji je na začátku prosince ještě větší nedostatek vody než v létě. Jablonecká přehrada ve Mšeně je...

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

Najdete na iDNES.cz