Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký kraj se otepluje, slunce svítí víc. Přibudou orkány a záplavy

  10:49aktualizováno  10:49
Slunce svítí v Libereckém kraji častěji než ve druhé polovině minulého století. Tehdy bylo v kalendářním roce zhruba o 18 slunečných dní méně než nyní. Vědci navíc zjistili, že severní Čechy se během posledních padesáti let oteplily o 0,7 stupně Celsia. V budoucnu očekávají více orkánů a povodní.

Vědci očekávají, že v severních Čechách přibudou orkány, jakým byla v minulosti například Emma. Ilustrační snímek | foto: Magistrát města Hradec Králové

Česko-saský projekt Interklim mapoval počasí v Libereckém, Ústeckém a Karlovarském kraji do roku 1961 do roku 2010. Vyplývá z něj, že v severočeském pohraničí jsou prudší dešťové srážky než v 60. nebo 70. letech minulého století.

Vědci se snaží odhadnout vývoj počasí do roku 2100, což přinese užitek zemědělcům, lesníkům, vodohospodářům a rovněž podnikatelům zaměřeným na cestovní ruch.

"S velkou pravděpodobností bude víc přívalových srážek a také četnější období sucha," uvedla Lenka Hájková z Centra výzkumu globální změny při Akademii věd České republiky.

Podle ní vzroste počet orkánů, které mohou přinést rozsáhlé polomy v lesích. Vědci srovnávali data z let 1961 až 1990 s obdobím 1991 - 2010. Nejtepleji bylo v posledních deseti letech.

"Osobně mě překvapilo, o kolik se prodloužila délka slunečního svitu oproti osmdesátým letům," upozornila Hájková. Více slunečných dnů vysvětlují vědci čistším vzduchem.

Je víc tropických i letních dní, a zároveň méně mrzne

"V atmosféře je méně znečišťujících látek. Dopadající sluneční záření nemá tolik překážek,"  dodala Hájková.

V česko-saském pohraničí se v minulých 50 let prodloužilo ročně o osm dní vegetační období, což trápí alergiky. Rostliny, které jim dělají problémy, se posunuly do vyšších nadmořských výšek a zároveň více na sever.

Rostliny však nepodněcují ke kvetení a k pylení jen vyšší teploty a víc slunečního záření. Na přibývajících alergiích se podepisují také exhalace z nafty, spalované v motorech automobilů.

V severních Čechách přibylo ve srovnání s druhou polovinou 20. století letních dní, během nichž teplota vystoupá na 25 a více stupňů Celsia. Vědci jich napočítali o jedenáct více.

Tropických dní s teplotami nad 30 stupňů Celsia ročně o čtyři více. Naopak se snížil počet mrazových dní s teplotami pod nulou.

Roční srážky stouply srážek o 50 mm - tedy asi o sedm procent. "Mění se rozdělení srážek. Dlouho neprší a pak spadne hodně srážek. Je víc přívalových dešťů," konstatovala Hájková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Najdete na iDNES.cz