Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký kraj se otepluje, slunce svítí víc. Přibudou orkány a záplavy

  10:49aktualizováno  10:49
Slunce svítí v Libereckém kraji častěji než ve druhé polovině minulého století. Tehdy bylo v kalendářním roce zhruba o 18 slunečných dní méně než nyní. Vědci navíc zjistili, že severní Čechy se během posledních padesáti let oteplily o 0,7 stupně Celsia. V budoucnu očekávají více orkánů a povodní.

Vědci očekávají, že v severních Čechách přibudou orkány, jakým byla v minulosti například Emma. Ilustrační snímek | foto: Magistrát města Hradec Králové

Česko-saský projekt Interklim mapoval počasí v Libereckém, Ústeckém a Karlovarském kraji do roku 1961 do roku 2010. Vyplývá z něj, že v severočeském pohraničí jsou prudší dešťové srážky než v 60. nebo 70. letech minulého století.

Vědci se snaží odhadnout vývoj počasí do roku 2100, což přinese užitek zemědělcům, lesníkům, vodohospodářům a rovněž podnikatelům zaměřeným na cestovní ruch.

"S velkou pravděpodobností bude víc přívalových srážek a také četnější období sucha," uvedla Lenka Hájková z Centra výzkumu globální změny při Akademii věd České republiky.

Podle ní vzroste počet orkánů, které mohou přinést rozsáhlé polomy v lesích. Vědci srovnávali data z let 1961 až 1990 s obdobím 1991 - 2010. Nejtepleji bylo v posledních deseti letech.

"Osobně mě překvapilo, o kolik se prodloužila délka slunečního svitu oproti osmdesátým letům," upozornila Hájková. Více slunečných dnů vysvětlují vědci čistším vzduchem.

Je víc tropických i letních dní, a zároveň méně mrzne

"V atmosféře je méně znečišťujících látek. Dopadající sluneční záření nemá tolik překážek,"  dodala Hájková.

V česko-saském pohraničí se v minulých 50 let prodloužilo ročně o osm dní vegetační období, což trápí alergiky. Rostliny, které jim dělají problémy, se posunuly do vyšších nadmořských výšek a zároveň více na sever.

Rostliny však nepodněcují ke kvetení a k pylení jen vyšší teploty a víc slunečního záření. Na přibývajících alergiích se podepisují také exhalace z nafty, spalované v motorech automobilů.

V severních Čechách přibylo ve srovnání s druhou polovinou 20. století letních dní, během nichž teplota vystoupá na 25 a více stupňů Celsia. Vědci jich napočítali o jedenáct více.

Tropických dní s teplotami nad 30 stupňů Celsia ročně o čtyři více. Naopak se snížil počet mrazových dní s teplotami pod nulou.

Roční srážky stouply srážek o 50 mm - tedy asi o sedm procent. "Mění se rozdělení srážek. Dlouho neprší a pak spadne hodně srážek. Je víc přívalových dešťů," konstatovala Hájková.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Najdete na iDNES.cz