(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Záchranku libereckého kraje prověří audit, politici kritizují ředitele

  • 3
Výtky se sypou na hlavu ředitele krajské záchranky Vladimíra Hadače. Není s ním spokojen hejtman Martin Půta (Starostové) ani jeho náměstek pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). Hadač je přesvědčený, že si záchranka tak tvrdou kritiku nezaslouží. Ředitelem se stal v polovině roku 2014.

„Pan ředitel nezvládl komunikaci ohledně změn ve výjezdové skupině záchranné služby v Jablonném v Podještědí směrem k veřejnosti, městu, zaměstnancům a odborářům a také k Libereckému kraji, “ řekl Půta.

Sobotka vyčítá Hodačovi nedostatky v oblasti veřejných zakázek. Podle Sobotky se opožďují akce nezbytné pro práci záchranky. „Jde například o modernizaci výjezdových základen v Rokytnici nad Jizerou, v České Lípě nebo o veřejnou zakázku na vozy pro výjezdy lékařů,“ uvedl Sobotka.

Krajští radní proto rozhodli, že najmou auditory, kteří přezkoumají, jak si záchranka vede. Právě kraj je totiž zřizovatelem záchranné služby. Audit mimo jiné prověří, jestli záchranka sáhla k úsporám navrženým již v roce 2013.

„Pokud se týká hospodaření, mám čisté svědomí. Z peněz, které jsme dostávali od Libereckého kraje a z dotací od Evropské unie, jsme vytěžili maximum,“ prohlásil Hadač.

„Především jsme za osmdesát milionů korun nakoupili velké sanitky se špičkovým vnitřním vybavením. Záchranné služby z některých jiných krajů si je berou za vzor. Během lednové sněhové kalamity se naše sanitky osvědčily,“ hájil se ředitel.

Hadač kritiku z kraje odmítá

K výtkám hejtmana Půty, jež se týkají výjezdové skupiny v Jablonném, Hadač řekl:. „Lékaři scházejí v celé České republice, od nás někteří odešli do důchodu, další se přestěhovali do jiného kraje. Kvůli tomu nemáme dočasně v Jablonném lékařské auto, ale jen velkou sanitu s paramedikem.“

V naléhavých případech k ní podle jeho vysvětlení dorazí lékařské auto z České Lípy nebo z Doks. „Lékaře neustále sháníme. Připravujeme modernizaci stanice v Jablonném. Abychom lékaře získali, vybudujeme v ní služební byt,“ prozradil ředitel další plány.

Odmítl i Sobotkovu kritiku ohledně pomalých rekonstrukcí výjezdových základen. „Cesta od projektu k zahájení prací je administrativně složitá. Nezáleží jen na nás, jak dlouho potrvá,“ zdůraznil Hadač. Zároveň uvítal novinku, že Liberecký kraj vytvoří skupinu odborníků schopných poradit záchrance s veřejnými zakázkami.

Horská služba si spolupráci pochvaluje

Hadač vyzdvihl, že záchranka používá novou komunikační techniku a nový systém řízení, díky čemuž zrychlila pomoc lidem v ohrožení života.

„Kromě jiného přesně víme, kde jsou právě kolegové záchranáři z horské služby a můžeme se na ně obrátit, pokud se k pacientům na odlehlých místech dostanou dříve než naše sanitka,“ uvedl Hadač.

René Mašín, náčelník horské služby v Jizerských horách označil spolupráci horské služby se záchrankou za velmi dobrou a vysoce profesionální.

Záchranka se například domluvila s horskou službou, aby měla během sněhové kalamity připravenou v Libverdě pásovou čtyřkolku a mohla dojet tam, kam by sanitky závějemi neprorazily.