Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé si stěžovali, ubytovna pro zahraniční dělníky tak z Vesce zmizí

  16:11aktualizováno  16:11
Problematická ubytovna, na kterou si poslední dobou stěžovala řada obyvatel Liberce-Vesce, skončí v prosinci tohoto roku. Objekt patří Technické univerzitě v Liberci, která ho dříve využívala jako koleje.

Budova veseckých kolejí. | foto: Koleje Vesec

Studentů ubývá, a tak univerzitě stačí jen koleje v Harcově. Areál ve Vesci tedy univerzita provozovala jako ubytovnu pro převážně agenturní pracovníky, kteří pracují v nedaleké průmyslové zóně.

„Neustále se tam motají nějací opilci, kteří dělají neskutečný nepořádek, všude se válí krabice od levného vína. Někteří cizinci obtěžují kolemjdoucí, pokřikují na děti, je to prostě děs,“ uvedla jedna z obyvatelek Vesce Jana Pokorná.

Univerzita provozuje ubytovnu nelegálně

Stížnosti místních se dostaly i na zastupitelstvo. To mělo rozhodnout, zda povolí změnu územního plánu.

„Jde o to, že univerzita provozuje tuto ubytovnu nelegálně. Původně to byly koleje, to bylo v pořádku, ale ubytovna je na černo. Platí tu stavební uzávěra pro podobné typy ubytování zahraničních dělníků. Přijetím změny územního plánu bychom tedy tuto ubytovnu legalizovali,“ sdělila náměstkyně primátora Karolína Hrbková.

I proto se někteří zastupitelé zdráhali pro změnu územního plánu hlasovat. „Je to zařízení, které do tamní čtvrti nepatří, jen by to poškodilo místní lidi,“ argumentoval například zastupitel Jaromír Baxa.

Podle náměstka primátora pro školství Ivana Langra jsou ale tyto obavy zbytečné. Univerzita se totiž sama rozhodla ubytovnu pro zahraniční dělníky zrušit. „Bavili jsme se o tom s rektorem už v létě, že tato ubytovna je nešťastná. Univerzita proto slíbila, že provoz ukončí,“ řekl.

Z koleje může být start-up inkubátor

To následně potvrdila i mluvčí Technické univerzity Barbora Jónová. „Smlouva končí ke konci letošního roku a už ji prodlužovat nebudeme. Je to domluvené i s agenturou, která tam dělníky ubytovává,“ uvedla.

Co bude s vyklizeným objektem, kde v době kolejí byla původně kapacita tři sta osmdesát lůžek, zatím univerzita přesně neví. Areál bere jako rezervu pro budoucí rozvoj. „Definitivní plány do budoucna ještě nemáme, ale zvažujeme prostor využít jako start-up inkubátor,“ dodala Jónová.

Kam se přestěhují agenturní pracovníci, kteří na ubytovně bydleli, zatím není jasné. Denně jich tam bylo okolo sto dvaceti.

„Na jednu stranu je dobře, že už nebudou tady, ale tím se ten problém jen přesune jinam. Mělo by se to řešit nějak komplexněji,“ okomentoval rozhodnutí o zrušení ubytovny další z obyvatel Vesce Roman Kolář.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Najdete na iDNES.cz