Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé je tu nechtěli. Teď větrné elektrárny vyrobí proud pro pohraničí

  8:45aktualizováno  8:45
Elektrický proud pro celý Frýdlantský výběžek dokáže vyrobit šest velkých větrných elektráren, které uvedli do provozu v osadě Andělka. Původně měly trojlistové rotory o průměru 92 metrů začít vyrábět proud loni, kvůli protestům a petici místních se však stavba větrného parku o rok zpozdila.

Proti výstavbě elektráren lidé protestovali, jejich odpor se podařilo zlomit. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Větrné elektrárny, jejichž sloupy ční do výše sta metrů, jsou v Andělce od podzimu loňského roku ve zkušebním provozu. Vyrobila je německá firma REpower, která patří ke třem největším výrobcům těchto zařízení. Její dvě elektrárny plní obecní kasu několik let v nedalekých Jindřichovicích pod Smrkem.

"Zatím nemůžeme říci, jestli budou vyrábět plánovaných dvanáct megawattů, protože první polovina roku byla na vítr podprůměrná. Jaký bude jejich skutečný výkon, se pozná za dva, tři roky," vysvětluje Stanislav Buchta ze společnosti WSB Andělka, která větrný park provozuje.

Fotogalerie

Podle něj je však jisté, že šest větrníků vyrobí proud pro sedm tisíc domácností, což je přibližně pětadvacet tisíc lidí.

V Andělce žije sto padesát stálých obyvatel a chalupu zde mají další desítky rodin. Petici proti elektrárnám podepsalo loni sto lidí, kteří se stavbou nesouhlasili. Jejich odpor se samosprávě a investorovi podařilo zlomit.

Zlí jazykové tvrdí, že kvůli satelitům. Společnost, která chtěla větrný park postavit, je totiž koupila do devadesáti zdejších domů.

"Není to pravda," tvrdí starostka Višňové Vladimíra Erbanová, "Protože satelity jim slíbila již moje předchůdkyně. Původně se měl park stavět na Albrechtickém kopci a lidé tvrdili, že jim větrné elektrárny, které tam stojí, ruší příjem televize. Proto jim investor satelity koupil."

Peníze půjdou zpět

Jedna z rodin, která petici proti větrníkům v Andělce podepsala, byli Kronďákovi z Liberce. Rotory elektráren se otáčejí jeden a půl kilometrů za jejich chalupou.

"Tvrdili nám, že to nebude slyšet a my jim na to naletěli. Už jsme si ale trochu zvykli, i když jsme si to místo vybrali kvůli klidu. Pravda je, že daleko víc než větrníky nás nyní trápí kriminalita. Mizí všechno: kola, auta, vykrádají se chalupy, je to strašné," stěžuje si Daniela Kronďáková, která to dává do souvislosti s těsnou blízkostí státních hranic s Polskem.

Je přesvědčená, že všechny kradené věci mizí právě tam.

Andělka leží od obecního úřadu ve Višňové šest kilometrů a patří k nejzaostalejším z osmi višňovských osad. To si uvědomuje i starostka Erbanová:

"Dostali jsme od investora částku milion korun a každý rok k tomu přibude z každé elektrárny minimálně sto tisíc. Rozhodli jsme se, že je hlavně budeme dávat do Andělky. Chceme opravit silnici a tamní kulturní dům s hospodou, kvůli které byla také petice, protože jsme ho chtěli prodat. Přidáme také lidem na stavbu čistíren odpadních vod."

Višňová, která má devět obcí, má roční rozpočet kolem sedmnácti milionů korun a proto je podle starostky Erbanová šest set tisíc z elektráren slušné přilepšení.

Vyroste obří park na haldách?

Emoce kolem šesti větrných elektráren v Andělce už dávnou neplanou, ale další park stejně vysokých elektráren se chystá postavit polská společnost PGE nedaleko Višňové na haldách z polské tepelné elektrárny. Stát by jich tam mělo dokonce dvaapadesát.

"Zatím je to tak, že na ně byl vydán územní plán, ale brzdí to spor o vlastnictví pozemků na haldách. Zřejmě to je polské ministerstvo financí, které je chce věnovat polským lesům. Jejich prioritou je však podobné pozemky zalesňovat. Takže přímá hrozba, že by se začalo brzy stavět, nehrozí," dodává liberecký hejtman Martin Půta.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Policista pomáhal dealerce drog, od soudu odešel s podmínkou

(Ilustrační snímek)

Jako policista pomáhal podle spisu dealerce drog, prozradil chystaný zátah proti výrobcům drog, prodával pašované...

Muže z Křižan zasypala kukuřice, na místě zemřel

Geneticky upravená kukuřice

Kukuřičná siláž zasypala ve středu v podvečer muže, který v Křižanech na Liberecku pracoval v bioplynové stanici....

Úroda bývá menší. Včely v kraji kosí nemoci a chybí včelaři

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji je méně včel, což ohrožuje úrodu, a tudíž i potravu pro obyvatele. Hejtmanství to řeší dotacemi pro...

Najdete na iDNES.cz