Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé je tu nechtěli. Teď větrné elektrárny vyrobí proud pro pohraničí

  8:45aktualizováno  8:45
Elektrický proud pro celý Frýdlantský výběžek dokáže vyrobit šest velkých větrných elektráren, které uvedli do provozu v osadě Andělka. Původně měly trojlistové rotory o průměru 92 metrů začít vyrábět proud loni, kvůli protestům a petici místních se však stavba větrného parku o rok zpozdila.

Proti výstavbě elektráren lidé protestovali, jejich odpor se podařilo zlomit. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Větrné elektrárny, jejichž sloupy ční do výše sta metrů, jsou v Andělce od podzimu loňského roku ve zkušebním provozu. Vyrobila je německá firma REpower, která patří ke třem největším výrobcům těchto zařízení. Její dvě elektrárny plní obecní kasu několik let v nedalekých Jindřichovicích pod Smrkem.

"Zatím nemůžeme říci, jestli budou vyrábět plánovaných dvanáct megawattů, protože první polovina roku byla na vítr podprůměrná. Jaký bude jejich skutečný výkon, se pozná za dva, tři roky," vysvětluje Stanislav Buchta ze společnosti WSB Andělka, která větrný park provozuje.

Fotogalerie

Podle něj je však jisté, že šest větrníků vyrobí proud pro sedm tisíc domácností, což je přibližně pětadvacet tisíc lidí.

V Andělce žije sto padesát stálých obyvatel a chalupu zde mají další desítky rodin. Petici proti elektrárnám podepsalo loni sto lidí, kteří se stavbou nesouhlasili. Jejich odpor se samosprávě a investorovi podařilo zlomit.

Zlí jazykové tvrdí, že kvůli satelitům. Společnost, která chtěla větrný park postavit, je totiž koupila do devadesáti zdejších domů.

"Není to pravda," tvrdí starostka Višňové Vladimíra Erbanová, "Protože satelity jim slíbila již moje předchůdkyně. Původně se měl park stavět na Albrechtickém kopci a lidé tvrdili, že jim větrné elektrárny, které tam stojí, ruší příjem televize. Proto jim investor satelity koupil."

Peníze půjdou zpět

Jedna z rodin, která petici proti větrníkům v Andělce podepsala, byli Kronďákovi z Liberce. Rotory elektráren se otáčejí jeden a půl kilometrů za jejich chalupou.

"Tvrdili nám, že to nebude slyšet a my jim na to naletěli. Už jsme si ale trochu zvykli, i když jsme si to místo vybrali kvůli klidu. Pravda je, že daleko víc než větrníky nás nyní trápí kriminalita. Mizí všechno: kola, auta, vykrádají se chalupy, je to strašné," stěžuje si Daniela Kronďáková, která to dává do souvislosti s těsnou blízkostí státních hranic s Polskem.

Je přesvědčená, že všechny kradené věci mizí právě tam.

Andělka leží od obecního úřadu ve Višňové šest kilometrů a patří k nejzaostalejším z osmi višňovských osad. To si uvědomuje i starostka Erbanová:

"Dostali jsme od investora částku milion korun a každý rok k tomu přibude z každé elektrárny minimálně sto tisíc. Rozhodli jsme se, že je hlavně budeme dávat do Andělky. Chceme opravit silnici a tamní kulturní dům s hospodou, kvůli které byla také petice, protože jsme ho chtěli prodat. Přidáme také lidem na stavbu čistíren odpadních vod."

Višňová, která má devět obcí, má roční rozpočet kolem sedmnácti milionů korun a proto je podle starostky Erbanová šest set tisíc z elektráren slušné přilepšení.

Vyroste obří park na haldách?

Emoce kolem šesti větrných elektráren v Andělce už dávnou neplanou, ale další park stejně vysokých elektráren se chystá postavit polská společnost PGE nedaleko Višňové na haldách z polské tepelné elektrárny. Stát by jich tam mělo dokonce dvaapadesát.

"Zatím je to tak, že na ně byl vydán územní plán, ale brzdí to spor o vlastnictví pozemků na haldách. Zřejmě to je polské ministerstvo financí, které je chce věnovat polským lesům. Jejich prioritou je však podobné pozemky zalesňovat. Takže přímá hrozba, že by se začalo brzy stavět, nehrozí," dodává liberecký hejtman Martin Půta.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Najdete na iDNES.cz