Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Chtěli sebrat ochrance tržbu 6,5 milionu, u soudu dostali 7 až 10 let

  • 2
Hloubali, jak se rychle a snadno dostat k penězům. Nakonec se rozhodli políčit na peníze převážené bezpečnostními agenturami. První akce skončila fiaskem - pracovník ochranky milionovou tržbu ubránil. Napodruhé peníze získali díky podvodu. Krajský soud nyní poslal čtveřici lupičů do vězení.

Gang mladíků nasazuje kukly, vytahuje pepřový sprej i pásky na svázání. Čeká na okamžik, kdy pracovník bezpečnostní agentury ponese z nočního trezoru nákupního centra Globus kufr s penězi. Je noc zlaté neděle před Vánocemi 2009 a skupina cítí mnohamilionovou kořist.

Plán se ale zadrhává. Do očí nastříkaný sprej pracovníka bezpečnostní agentury G4S neochromí a peníze začne bránit. Vycouvá a zabouchne dveře. Mladí lupiči bez peněz, celkem 6,5 milionu korun, utíkají. V bezpečí garáže jednoho z nich se pak převléknou a oblečení odhodí do kontejneru.

K penězům se dostanou až v novém roce. Jeden z nich v převlečení bezpečnostní agentury oklame zaměstnankyni soukromé firmy, komplic mu poskytne "know how" i overal, protože u bezpečnostní agentury pracuje ...

I za tyto skutky poslal ve čtvrtek krajský soud Jakuba Sitteho na 10 let do věznice s ostrahou, Lukáše Musila, Tomáše Vondru na osm let a Marka Vokurku na sedm let. Rozsudek není pravomocný, všichni si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Jsme jen parta kluků, co udělala chybu, hájili se

"Šlo o organizovanou skupinu. Jak obžalovaný Sitte, tak Musil zopakovali, že se byli na místě podívat a vše obhlédnout, domlouvali se na tom, jak to udělají. Provedení si vyžádalo přípravu," zdůvodnila rozsudek předsedkyně trestního senátu Eva Drahotová.

Rezolutně tak smetla námitky obhájců, že jejich klienti nebyli organizovanou skupinou.

K nedokonanému loupežnému přepadení se aktéři, kterým v té době bylo 24 až 27 let, přiznali. "Svého činu upřímně lituji. Jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že to už nikdy neudělám. Nejsme organizovaná skupina, spíš parta kluků, co udělala chybu," kál se ve čtvrtek obžalovaný Lukáš Musil. Soud jej nakonec poslal na osm let do věznice s ostrahou.

Paradoxně díky němu se policie o nepovedeném přepadení před libereckým Globusem vůbec dozvěděla.

"Nebýt jeho, byl by to další pomník české policie," zdůraznil Musilův obhájce v závěrečné řeči. Policisté totiž Musila předvolali kvůli jiné věci, v níž figuroval obžalovaný Sitte.

Ten se podílel na přípravě přepadení frýdlantského podnikatele z října 2012. Také tehdy se s jinou skupinou pachatelů Sitte vyzbrojil plynovou pistolí, pepřovým sprejem a kuklami na obličeje. A i tehdy se skupina zločinců na loupežné přepadení pečlivě připravovala, mimo jiné si místo několikrát obhlíželi.

V té době už ale počínání nebezpečných lupičů sledovala policie a o přípravách věděla. Násilníky zatkla zásahová jednotka v blízkosti domu. "Jejich agresivita rostla," řekl liberecký kriminalista David Havel krátce po zadržení.

Obnažila se také řada jiných skutků, ve kterých Sitte figuroval.

Jeden z nich provedli tři pachatelé v lednu 2010. Obžalovaný Musil pracoval u bezpečnostní agentury na převážení peněz. Věděl, co musí pracovník před vyzvednutím drahocenného nákladu udělat. Měl doma i oblečení agentury nebo handsfree. Vše poskytl komplici Vondrovi. Ten potom v jablonecké firmě Propivo bez problémů vyplnil protokol. Působil tak věrohodně, že si pracovnice nezkontrolovala jeho totožnost a vydala mu tržbu 421 tisíc korun.