Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kaplanka nechala vězně nahlížet do spisů, u soudu dostala podmínku

  16:14aktualizováno  16:14
Liberecký soud potrestal podmínkou bývalou kaplanku Vazební věznice v Liberci Renatu Wachovou za to, že nechávala vězně nahlížet do interního vězeňského informačního systému. Jednomu z vězňů také nosila léky ovlivňující centrální nervovou soustavu.

Obžalovaná Renata Wachová stanula před soudem (archivní snímek). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ty jsou uvedeny v nařízení vlády jako preparáty obsahující návykové látky. Za to jí soud vyměřil úhrnný podmíněný trest na rok a půl se zkušební dobou dva a půl roku.

„Ať už byl motiv jakýkoliv, tak soud jednoznačně prokázal, že údaje z interního vězeňského systému sdělovala obžalovaná Wachová osobám, kterým nepříslušely. Dělala to, ačkoliv jí to zakazovaly interní předpisy a byla o tom poučená,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně Marta Pražáková.

Tresty padly i za donášení léků

Úhrnný trest dva a půl roku nepodmíněně samosoudkyně vyměřila vězni Miloši Levkovi, který podle rozsudku inicioval to, aby mu do věznice kaplanka léky donesla. Rovněž požadoval, aby mu vyhledávala informace o ostatních vězních v interním systému.

Trest jednoho roku s roční podmínkou soud vyměřil známé Levka Michaele Miturové za to, že kaplance léky donesla.

Obžalovaný Levko měl ve věznici funkci zástupce odsouzených na oddíle D. Předával informace od dozorců odsouzeným a obráceně.

„Zodpovídal jsem taky za pořádek a klid. Musel jsem vědět, kdo je kdo,“ vypověděl v průběhu hlavního líčení Miloš Levko, proč jej zajímaly údaje o ostatních vězních.

Rozsudek zmiňuje 26 lustrací. Kaplanka je ve většině případů sdělovala odsouzenému Levkovi, v pěti případech jinému vězni. Z počítače šlo vyčíst, kdy bude vězeň eskortován, pro jaký čin je ve vězení nebo jaké jsou jeho rodinné poměry. V některých dnech bylo i několik lustrací.

Kaplanka připustila chybu

Levko si během své výpovědi vzpomněl jen na některé lustrace. Například 15. února 2006 potřeboval údaje o jednom z odsouzených, protože jej ostatní vězni pokládali za konfidenta. „V cele byly konflikty. Pomohlo, když jsme ho přestěhovali na jinou celu,“ řekl Levko.

Státní zástupce poukázal na to, že obžalovaný díky privátním informacím získaným z vězeňského systému dokázal ovládat ostatní vězně. To se ale během hlavních líčení nepodařilo prokázat.

Bývalá kaplanka během svého výslechu připustila, že udělala chybu, když nechávala vězně nahlížet do vězeňského informačního systému. „Někdy ale přišel člověk, co to tam dokázal narušit. Bylo to v zájmu věci, aby se s vězni dalo pracovat,“ hájila se Wachová.

Údajně se hlavně snažila pomoci vězňům. „Ano, párkrát jsem donesla léky na bolesti, párkrát si ode mě vzal prášky na spaní. Nespavost je ve vězení velký problém. Nešlo ale o obchodování,“ vypověděla Wachová.

„Paní Wachová je tak hodná a tak ráda pomáhá, že je to až neuvěřitelné. Pomáhá nezištně,“ vypověděl u soudu obžalovaný Levko.

Rozsudek ještě není pravomocný, všechny strany si vzaly lhůtu na rozmyšlenou, jestli se odvolají.

Autor:Nejčtenější

Do obchodních center se stahují pochybné existence, odpudit je může hudba

Obchodním centrum Forum v Liberci.

Obchodní domy v centrech Liberce a Jablonce lákají i nechtěné návštěvníky. Ti zde třeba kradou nebo obtěžují okolí....

Češi do Evropy: Plzeň a Slavia mají pohárový podzim, Jablonec je blízko

GÓL, část druhá. Míč už je v síti a fotbalisté Slavie slaví úvodní branku duelu...

Mistr ve skupinové fázi Ligy mistrů, stříbrný tým nejvyšší domácí soutěže v 3. předkole Champions League s případnou...Trpišovský o Tvrdíkovi v šatně, gólu z nádraží a obrácených kopačkách

Trenér fotbalové Slavie Jindřich Trpišovský s nelibostí sleduje utkání svých...

Trenér slávistických fotbalistů Jindřich Trpišovský si posteskl, že výbuch s Jabloncem (1:3) přišel paradoxně po...

Jablonec teď straší Spartu i Slavii. Já na tabulku nekoukám, říká Rada

Trenér Jablonce Petr Rada se raduje z branky svých svěřenců v utkání proti...

Jablonečtí fotbalisté šokovali Slavii na jejím hřišti a nebezpečně se dotáhli na její druhé místo v ligové tabulce....

V kabině si zařval i Pelta. Přinese jablonecká jízda Ligu mistrů?

Fotbalisté Jablonce se radují z branky do sítě Slavie.

Pokud fotbalisté Jablonce porazí v sobotu doma už zachráněné Slovácko, skončí nejhůře třetí a na úkor Sparty i Olomouce...

Další z rubriky

Formulka „zdravotní důvody“ je postrachem soudů. Maří čím dál víc procesů

Roman Šotola se omluvil kvůli špatnému zdravotnímu stavu ze soudního jednání, o...

Zdravotní důvody. Formulka, kvůli které opakovaně krachují nařízená jednání u soudů v Libereckém kraji a odročují se na...

Lidé z koalice zradili, zuří starostka. Potopili společný dopravní podnik

Jeden z autobusů společnosti BusLine.

Fiaskem skončil plán České Lípy založit společný dopravní podnik s firmou BusLine, který by provozoval MHD ve městě od...

V horách stojí osm tisíc sloupků, hraběcí obora se možná stane památkou

Zbytky obory v Jizerských horách.

Tak obrovské množství kamenných svědků dávných časů se jen tak nevidí. V Jizerských horách jich stojí nebo leží asi osm...

Najdete na iDNES.cz