Tisíce aut v kraji nemají povinné ručení. Viníci platí škodu celý život

  15:24aktualizováno  15:24
Víc než třicet tisíc vozidel jezdilo v roce 2011 po Libereckém kraji bez povinného pojištění. Kraj se tím dostal na třetí nejhorší místo v České republice. Před ním jsou jen Ústecký a Karlovarský kraj. Naopak nejméně nepojištěných vozidel mají v Kraji Vysočina.
Pojišťovny evidují případy, kdy kvůli nepojištěnému autu budou lidé platit škody až do konce života. (ilustrační snímek)

Pojišťovny evidují případy, kdy kvůli nepojištěnému autu budou lidé platit škody až do konce života. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Na území Libereckého kraje je registrováno 295 610 vozidel, z nichž nemělo sjednáno pojištění jedenáct procent. Tedy každé deváté auto jezdí bez povinného ručení. Za posledních sedm let způsobila tato vozidla v Libereckém kraji 1 600 škod za téměř šedesát jedna milionů korun," uvedl Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Podle něj patří v tomto ohledu tři okresy z Libereckého kraje mezi 15 nejhorších okresů republiky. Nejhůře je na tom Jablonec nad Nisou, který je v celorepublikovém měřítku čtvrtý.

"Procentuálně nejvíc nepojištěných vozidel má okres Česká Lípa - čtrnáct," doplnila Petra Zlatohlávková, zástupkyně ředitele České kanceláře pojistitelů, která dále řekla, že havárie pro nepojištěného motoristu může znamenat doživotní zadlužení. Lidé prý toto riziko velmi často podceňují.

Poté uvedla několik odstrašujících případů, kdy majitelé vozidel nezaplatili povinné ručení ve výši stokorun nebo tisíců, ale vznikla jim škoda násobně vyšší.

Neměl povinné ručení, škodu bude splácet po celý život

"Devatenáctiletý mladík si koupil auto v autobazaru. Rozhodl se, že si povinné ručení sjedná až později. Dva týdny poté vjel do křižovatky a narazil do jiného auta, které jelo po hlavní silnici. Při nehodě vznikla škoda ve výši 58 500 Kč, kterou mladík musel zaplatit do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Pointa je v tom, že průměrná cena povinného pojištění byla na jeho typ auta tři tisíce čtyři sta korun," řekla Zlatohlávková.

Podstatně horší případ se stal v Libereckém kraji patnáctiletému mladíkovi. Na nepojištěném motocyklu Jawa 50 vyjel v důsledku nepřiměřené rychlosti mimo vozovku do lesa, kde havaroval. Při nehodě došlo k těžkému zranění spolujezdce, který utrpěl vážná zranění, po nichž zůstal plně invalidní.

"Způsobená škoda na zdraví u sedmnáctiletého spolujezdce byla dvacet milionů. Mladík a jeho rodiče budou tuto škodu splácet celý život. Přitom povinné ručení na celý rok by vyšlo přibližně na 300 korun," dodala Zlatohlávková.

Česká kancelář pojistitelů začala od ledna 2009 obesílat neplatiče pojištění s výzvou k zaplacení sankcí. Ty činí za každý den bez pojištění podle typu vozidla od 20 do 300 korun, navíc může řidič dostat od policie tři tisíce korun pokuty na místě a dalších 40 tisíc ve správním řízení. Pak následuje soud, nebo exekuce.Nejčtenější

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...

Když Trávník roste. Z tichého šikuly se stává hvězda, jaká lize chyběla

HATTRICK. Michal Trávník z Jablonce vstřelil Příbrami tři branky

V rozhovorech mluví skromně a tak tiše, že ho občas skoro ani neslyšíte. Na hřišti se ale Michal Trávník, záložník...Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Dlouhá přesilovka, žádný gól. Takhle hazardovat nemůžeme, řekl Kolář

Brankář Slavie Ondřej Kolář při utkání v Liberci.

Liberečtí fanoušci na něj celý zápas pískali. Slávistický brankář Ondřej Kolář se tomu ani nedivil. Do Slavie odešel v...

Další z rubriky

Obří obraz odvezli z Krkonoš kamionem. Museli na něm rozpůlit rám

Stěhování obřího obrazu v Jilemnici.

Tak obrovský obraz se z Krkonoš ještě nikdy nestěhoval. Dílo slavného českého krajináře Františka Kavána, které ve...

Ovzduší v Liberci nejvíc škodí prach a auta, spalovna tolik nevadí

Na šesti místech v Liberci měřila speciální auta kvalitu ovzduší. Výsledky...

To nejhorší, co znečišťuje ovzduší v Liberci, je polétavý prach. A dlouhé suché léto bez deště hodnoty prašnosti ještě...

Škoda, že to neuvidí pan prezident, směje se nové divadelní hře Polách

Nová inscenace Šaldova divadla Klíčovou dírkou.

Za zdi blázince nechá nahlédnout návštěvníky libereckého Šaldova divadla nová komedie Klíčovou dírkou, kterou napsal...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz