Tisíce aut v kraji nemají povinné ručení. Viníci platí škodu celý život

  15:24aktualizováno  15:24
Víc než třicet tisíc vozidel jezdilo v roce 2011 po Libereckém kraji bez povinného pojištění. Kraj se tím dostal na třetí nejhorší místo v České republice. Před ním jsou jen Ústecký a Karlovarský kraj. Naopak nejméně nepojištěných vozidel mají v Kraji Vysočina.
Pojišťovny evidují případy, kdy kvůli nepojištěnému autu budou lidé platit škody až do konce života. (ilustrační snímek)

Pojišťovny evidují případy, kdy kvůli nepojištěnému autu budou lidé platit škody až do konce života. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Na území Libereckého kraje je registrováno 295 610 vozidel, z nichž nemělo sjednáno pojištění jedenáct procent. Tedy každé deváté auto jezdí bez povinného ručení. Za posledních sedm let způsobila tato vozidla v Libereckém kraji 1 600 škod za téměř šedesát jedna milionů korun," uvedl Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Podle něj patří v tomto ohledu tři okresy z Libereckého kraje mezi 15 nejhorších okresů republiky. Nejhůře je na tom Jablonec nad Nisou, který je v celorepublikovém měřítku čtvrtý.

"Procentuálně nejvíc nepojištěných vozidel má okres Česká Lípa - čtrnáct," doplnila Petra Zlatohlávková, zástupkyně ředitele České kanceláře pojistitelů, která dále řekla, že havárie pro nepojištěného motoristu může znamenat doživotní zadlužení. Lidé prý toto riziko velmi často podceňují.

Poté uvedla několik odstrašujících případů, kdy majitelé vozidel nezaplatili povinné ručení ve výši stokorun nebo tisíců, ale vznikla jim škoda násobně vyšší.

Neměl povinné ručení, škodu bude splácet po celý život

"Devatenáctiletý mladík si koupil auto v autobazaru. Rozhodl se, že si povinné ručení sjedná až později. Dva týdny poté vjel do křižovatky a narazil do jiného auta, které jelo po hlavní silnici. Při nehodě vznikla škoda ve výši 58 500 Kč, kterou mladík musel zaplatit do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Pointa je v tom, že průměrná cena povinného pojištění byla na jeho typ auta tři tisíce čtyři sta korun," řekla Zlatohlávková.

Podstatně horší případ se stal v Libereckém kraji patnáctiletému mladíkovi. Na nepojištěném motocyklu Jawa 50 vyjel v důsledku nepřiměřené rychlosti mimo vozovku do lesa, kde havaroval. Při nehodě došlo k těžkému zranění spolujezdce, který utrpěl vážná zranění, po nichž zůstal plně invalidní.

"Způsobená škoda na zdraví u sedmnáctiletého spolujezdce byla dvacet milionů. Mladík a jeho rodiče budou tuto škodu splácet celý život. Přitom povinné ručení na celý rok by vyšlo přibližně na 300 korun," dodala Zlatohlávková.

Česká kancelář pojistitelů začala od ledna 2009 obesílat neplatiče pojištění s výzvou k zaplacení sankcí. Ty činí za každý den bez pojištění podle typu vozidla od 20 do 300 korun, navíc může řidič dostat od policie tři tisíce korun pokuty na místě a dalších 40 tisíc ve správním řízení. Pak následuje soud, nebo exekuce.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Dělníky Škody Auto budou do práce vozit luxusní autobusy s klimatizací

Po Evropě nejezdí moc lepších autobusů, než jaké koupila krajská společnost...

Jako turisté k moři nebo manažeři na teambuilding. Tak teď budou cestovat do práce dělníci z Liberce do...

Další z rubriky

Čeští vojáci učili irácké kolegy, jak rozebírat chemickou zbraň

Češi cvičili nejen vojáky, ale i civilisty iráckého chemického vojska.

Z čeho jsou vyrobeny chemické bojové látky, jak se odebírají jejich vzorky a jak pak vypadá jejich rozbor? Liberečtí...

Ekologové chtějí omezit noční výjezdy rolby, její hluk ohrožuje tetřívka

Tetřívek obecný je jako krkonošský Cimrman. Nikdo ho neviděl a přece toká.

V Jizerských horách dramaticky ubývá kriticky ohroženého tetřívka obecného. Ekologové chtějí proto omezit zejména noční...

Kvůli pádu zdi školy bude v Jablonci uzavřena Podhorská ulice

Ilustrační snímek

Během rekonstrukce jedné z budov Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zhroutila část cihlové zdi v...

Najdete na iDNES.cz