Protržená přehrada krátce po katastrofě.

Protržená přehrada krátce po katastrofě. | foto: kniha Stalo se na severu Čech

Jak se před sto lety protrhla přehrada na Bílé Desné, ukáže vizualizace

  • 11
Počítačová vizualizace ukáže na velké obrazovce, co se dělo v korytě Bílé Desné a v jejím údolí, když se nad ním protrhla 18. září 1916 přehrada. Povodí Labe vizualizaci připraví k pietě, která bude 18. září letošního roku na Protržené přehradě – přesně sto let po katastrofě.

Tragédii s 67 oběťmi připomene také starý dokumentární snímek. „Necháme vyčistit rakousko-uherský film z roku 1916, zachycující krajinu a města a obce po protržení přehrady,“ říká Jaroslav Zeman, starosta Albrechtic v Jizerských horách, na jejichž území Protržená přehrada leží. „Při pietě ho promítneme.“

Zeman a ostatní starostové z Tanvaldska by chtěli udělat z Protržené přehrady turistický magnet. Pomáhají jim Lesy České republiky, Povodí Labe i Chráněná krajinná oblast Jizerské hory.

„Protrženou přehradu jsme začali víc propagovat zhruba před šesti lety,“ připomíná Zeman. „Zájem o ni od té doby neustále roste. Od začátku listopadu 2014 do konce října loňského roku bylo u Protržené přehrady počitadlo turistů. Prošlo vedle něj padesát pět tisíc lidí.“

Před třemi lety obnažili lesníci zarostlou hráz, když z ní vykáceli smrky. Povodí Labe vloží do úprav torza přehrady až milion korun. Při zářijové pietní akci uvidí návštěvníci opravenou šoupátkovou věž na hrázi a tabule s historickými fotografiemi a texty.

Lesníci opraví letos na jaře cestu, jež vede od Desné údolím řeky až k Protržené přehradě. Desenská radnice tam vztyčí panely s texty o živelné pohromě z roku 1916. Budou čtyřjazyčné – v češtině, němčině, angličtině a polštině.

Na přehradě vyroste pomník

Ještě před začátkem letních prázdnin vznikne těsně pod Protrženou přehradou pomník obětem. Jeho základem se stane dvoutunový kamenný sokl, vyvržený z přehrady po jejím protržení.

„Když jsme před šesti lety začali připravovat pietu ke stému výročí protržení přehrady, mluvilo se o šedesáti dvou mrtvých,“ prozrazuje Zeman. „Kronikářka z města Desná Dana Nývltová však postupně z historických dokumentů zjistila, že si tragédie vyžádala dokonce šedesát sedm obětí. Čtyřicet šest dospělých a devatenáct dětí přišlo o život ihned, další dva lidé zemřeli v nemocnici.“ U devíti obětí pohromy se nikdy nepodařilo zjistit totožnost.

Podobu pomníku vymysleli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy z Jablonce nad Nisou se svými pedagogy. Zadaly jim ho Lesy České republiky.

„Přáli jsme si, aby pomník byl jednoduchý a stál na klidném místě, a ne tam, kde se na Protržené přehradě pohybuje nejvíce lidí,“ podotýká Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů České republiky. „Kamenný blok obepnou kovové pásy se jmény obětí a na jeho vrcholu bude malý křížek.“

Jablonecká škola navrhla také pamětní medaile k výročí protržení přehrady. „Vyrazíme jich sto,“ dodává Zeman. „Vydáme také novou publikaci, jež katastrofu z roku 1916 připomene. Bude nejen v češtině. Chystáme také společnou německo-polskou verzi.“

Vyhlídkové plošiny, schody, turistické chodníky i lávka

Od roku 2013 okrášlily Protrženou přehradu vyhlídkové plošiny, schody, turistické chodníky a lávka, spojující oba břehy Bílé Desné. Lesy České republiky tam loni dobudovaly dřevěnou útulnu pro výletníky. Najdou v ní útočiště, pokud je vysoko na hřebenech zaskočí liják, vánice nebo vichřice.

Útulna stála přes tři čtvrtě milionu korun a vyrostla na místě, kde stávala německá Krämerova bouda. Vyhořela těsně po druhé světové válce, pravděpodobně ji zapálili příslušníci revoluční gardy, když přišli dělat do Sudet pořádek z českého vnitrozemí.