(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Vjezd do Krkonoš bude snazší, povolení půjde získat přes internet

  • 1
Povolení k vjezdu do Krkonošského národního parku je možné nově získat elektronicky. Sice se to týká pouze III. ochranné zóny, ale pro ubytovatele to představuje snazší vyřízení povolenek pro hosty. Dosud pro ně museli osobně jezdit na informační centra. Nyní mohou povolenky vyřídit přes internet.

"Využívání aplikace není povinné. Je to nástroj, kterým se správa parku snaží vyjít vstříc požadavkům ubytovatelů na zjednodušení systému obstarání dokladu k vjezdu. Věřím, že tato novinka bude zjednodušením a přínosem," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Povolenky přes internet

Slouží pro vjezd do Krkonošského národního parku a platí výhradně pro III. ochrannou zónu.

Aplikace na http://povoleni.krnap.cz je určena pro majitele ubytovacích zařízení, aby ze svých kanceláří či domovů mohli zajistit povolenky pro své hosty.

Po registraci mohou povolení zaslat e-mailem klientům. Povolení je pouze krátkodobé, s vyznačenou trasou pohybu a případným povolením parkování. Povolenky se zatím vydávají bezplatně.

Doklady pro dlouhodobé vjezdy pro majitele objektů, zaměstnavatele, zásobování a další oprávněné osoby dál vydává Správa KRNAP.

Rozšíření možností vjezdu proti návštěvnímu řádu to neznamená. I nadále se auty smí do III. zóny jen za přísně vyhrazených podmínek a elektronické povolenky jsou pouze krátkodobé.

"Boudaři a další ubytovatelé se zaregistrují a vygenerovaný doklad mohou svým hostům zaslat elektronicky. Tím by mohlo ubýt zbytečných cest, protože ubytovatelé nebudou muset jezdit klientovi naproti a navíc nebudou omezeni otvírací dobou informačních center," upřesňuje náměstek správy parku Jakub Kašpar.

Elektronicky vydané povolení slouží pouze jednorázově pro jedno vozidlo a je na něm také vyznačeno, zda auto může v horách zůstat na parkovišti, nebo ho řidič po vyložení cestujících a zavazadel musí odvézt mimo chráněnou oblast.
Navíc povolení obsahuje i trasu, na kterou platí, tedy se na něj nedá jezdit po výletech, kam si kdo zamane. Podle závazných podmínek nesmí ubytovatel při zaplnění parkovacích míst hostům povolení s parkováním vydávat.

Povolenky jsou zdarma

"Správa parku vkládá do ubytovatelů ve III. zóně důvěru, že budou postupovat v souladu se stanovenými pravidly, tedy návštěvním řádem. Pokud některý ubytovatel bude aplikaci zneužívat, přijde nadále o možnost ji využít," upozorňuje mluvčí parku Radek Drahný.

Na neoprávněně vydané doklady může doplatit i host. Minimálně pokutou za porušení zákazu vjezdu. Pro dlouhodobé povolenky a pro povolení vjezdu do druhé, případně i první zóny parku, si musí žadatelé nadále dojít.

Vydávání povolenek je zatím zdarma. Tento nechtěný bonus vyplývá z nové vyhlášky, kterou sice správa parku již dávno sestavila, ale která dosud čeká na posvěcení vyššími úřady.

"Doklady k vjezdu je možné získat bezplatně, a to až do doby, než ministerstvo životního prostředí vydá vyhlášku o poplatcích. Termín vydání vyhlášky je nám dosud neznámý. Správa parku tím přichází o nemalé peníze. Na poplatcích jsme vybírali kolem tří milionů ročně," dodává Kašpar.

Pokud však má některá obec zpoplatněný vjezd do ochranného pásma parku, tak to je nutné zaplatit.