Podještědí chce zabránit těžbě uranu. Bojí se o přírodu i návratu Rusů

  9:51aktualizováno  9:51
Obyvatele Podještědí pobouřil plán vlády na obnovení těžby uranu v okolí Stráže pod Ralskem. Obávají se, že by zničila krajinu a ohrozila spodní vody. Tamní starostové chtějí návratu chemické těžby zabránit.

Diamo zahájilo závěrečnou fázi očisty území zamořeného chemickou těžbou uranu ve Stráži pod Ralskem v listopadu 2010. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Plány na obnovení těžby jsou velmi nebezpečné. Jen průzkum, který se připravuje, může zásadně změnit charakter této lokality," řekl místostarosta Českého Dubu Martin Bobek. Připomněl, že když se v 70. letech dělaly v Podještědí kvůli uranu průzkumné vrty, klesla v některých místech hladina spodní vody až o 25 metrů.

Obnovení těžby zvažuje několik týdnů starý vládní dokument s názvem Surovinová politika České republiky. Má za to, že je uran velmi perspektivní surovinou. "Je zřejmé, že největší množství zásob se nachází na ložiskách Hamr na Jezeře, Stráž pod Ralskem, Osečná Kotel a Břevniště pod Ralskem," píše se v dokumentu vlády.

Představitelé samospráv i odpůrci těžby nyní chtějí iniciovat zákon, podle kterého by nebylo možné chemickou těžbu do okolí Stráže pod Ralskem vrátit.

"Uděláme všechno, aby se sem těžba uranu nikdy nevrátila. Byla by to katastrofa. Nicméně, mnoho lidí by chtělo, aby se sem těžba vrátila. Tenkrát se měli dobře, vydělávali velké peníze, ale já jim říkám, že už by nic nebylo jako dřív. Ani ta nadstandardní zdravotní péče," říká Ivana Jablonovská z Břevniště, kde se znovu o těžbě uvažuje.

Starostům a odpůrcům těžby vadí, že vláda dokument schválila, aniž by s obyvateli a představiteli dotčených obcí mluvila. "Ministr průmyslu i premiér jsou ve svých funkcích proto, aby zastupovali občany, a ne prosazovali něčí ekonomické zájmy," zlobí se místostarosta Bobek.

Mohli by se vrátit Rusové, říká šéf sdružení

Při chemické těžbě se do podzemí pumpuje kyselina a později se z roztoku louhuje uran. Tento způsob těžby se začal v okolí Stráže pod Ralskem používat na konci šedesátých let minulého století a skončil v roce 1996. Od té doby stát likviduje ekologickou zátěž, která po chemické těžbě zůstala.

Dodnes je v podzemí jezero kyseliny velké jako Slapská přehrada. Sanace prostoru o rozloze 27 kilometrů čtverečních stála miliardy a pokračovat se v ní má dalších třicet let. Podle odhadů přesáhne konečný účet 31 miliard korun.

"Kolem těžby uranu panují dvě mystifikace. Jedna je, že další těžba sníží cenu elektrické energie. To by ale u nás nesměl být jen jeden dodavatel a nesmělo by existovat tržní hospodářství. Druhou šířil bývalý ministr průmyslu Říman, jenž tvrdil, že máme v podzemí uran za 500 miliard korun. Zapomněl dodat, že by se do toho stovky miliard musely investovat," uvedl místostarosta Bobek.

Místní vnímají možnost návratu těžby citlivě i proto, že v tomto regionu žilo v letech 1968 až 1990 deset tisíc sovětských vojáků a všechen vytěžený uran se odvážel do tehdejšího Sovětského svazu.

"Pro nás by byla úplná katastrofa, kdyby dostavbu Temelína dostali Rusové. Mohli by se nám sem po dvaadvaceti letech vrátit a začít plundrovat krajinu jako předtím," poznamenal předseda občanského sdružení Naše Podještědí Josef Jadrný.

Autor:

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Psychiatrie liberecké nemocnice se stěhuje, otevře poradnu pro psychotiky

Pro potřeby psychiatrie se nyní přestavuje budova naproti liberecké porodnici....

Někdy jsou na pokojích i po pěti a sociální zařízení mají na chodbě. Kvůli nedostatku prostor musejí být někdy pacienti...

Je to příběh o mužích, jejichž rájem je sauna, říká o nové knize Rudiš

Spisovatel Jaroslav Rudiš (2017)

Spisovatel Jaroslav Rudiš, rodák z Turnova, představil v Liberci svoji novou knihu. V rozhovoru pro MF DNES se...

Za dvě výjimečně brutální vraždy dostal bezdomovec 28 let vězení

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Za dvě vraždy lidí bez domova v České Lípě dnes potrestal soud v Liberci třiadvacetiletého bezdomovce úhrnným...

Najdete na iDNES.cz