Vladimír Jeník, bývalý voják a nový velitel českolipských strážníků.

Vladimír Jeník, bývalý voják a nový velitel českolipských strážníků. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Už dávno nejsme pro lidi jen botičkáři, říká nový šéf strážníků v Lípě

  • 4
Půl roku ve funkci má za sebou Vladimír Jeník, bývalý voják a nový velitel českolipských strážníků. Za tu dobu stihl zmodernizovat kamerový systém ve městě, sjednotit uniformy strážníků a vyvrátit zažitou pověst o tom, že jsou jen botičkáři.

„Myslím, že městská policie v současné době funguje jinak a dobře, že je pro město důvěryhodnějším partnerem,“ hodnotí předchozích šest měsíců Jeník. Přesto ho čeká ještě jeden velký boj. Ten se odehrává na sociálních sítích, kde strážníci často čelí pomluvám a drbům.

Není obvyklý postup, aby někdo měnil vojenskou uniformu za mundúr městské policie. Nezalitoval jste někdy? Co například vás k odchodu z armády vedlo?
O odchodu z armády jsem přemýšlel již po mém návratu z druhé zahraniční operace na konci roku 2010, protože jsem zjistil, že armádě už dát asi nic víc nemohu a změna je život. Do zálohy jsem odešel na konci roku 2013. Lituji asi jedné věci, že po tolika letech strávených v zeleném, i po kusu vykonané práce, nikdo nepřišel a neřekl, ať se třeba v civilu daří. Pro vojáka je docela složité aklimatizovat se v neznámých vodách civilního prostředí. Po svlečení uniformy jsem rok a půl pracoval ve výchovném ústavu pro mladistvé chlapce v Chrastavě. Zkušenosti, které jsem zde získal, jsou nyní neocenitelné při výkonu služby. Velmi často se právě v terénu setkávám s těmito lidmi, kteří žijí na hraně zákona nebo spíš pod její hranou.

Prošel jste i zahraničními misemi. Šlo vám tam někdy o život?
Zúčastnil jsem se dvou zahraničních operací a riziko ohrožení života s sebou nese každé takové nasazení. Druhá mise byla v roce 2010 v Kosovu vrcholem mé vojenské kariéry. Velel jsem operační rotě, která čítala 160 vojáků a jejím hlavním úkolem bylo hlídat bezpečnost na srbsko-kosovské hranici. Spíše se jednalo o policejní práci než vojenskou. Právě při ní jsme se setkávali více s kriminálním prostředím než prostředím vojenským.

Může být ve vaší práci výhodou, že byste se dovedl fyzicky vypořádat třeba s opilcem, narkomanem nebo vandalem? Což, přiznejme si, ne všichni strážníci svedou.
Fyzičku mám stále slušnou a má tělesná konstituce při zákroku proti výtržníkům je dalším bonusem. Co se týče strážníků, nařídil jsem pravidelné výcviky v používání donucovacích prostředků, k čemuž nám přispívá i realizační dohoda s věznicí ve Stráži pod Ralskem a odborné zkušenosti jejich instruktorů. Samozřejmě že těchto výcviků se budu účastnit osobně se svými lidmi.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Dostanete se vůbec jako velitel strážníků do terénu? Nechybí vám víc akce?
Dost často jsem mezi strážníky v terénu, až to někdy vypadá, že jim nedůvěřuji. Ale tak to není. Městská policie v České Lípě má mnoho kvalitních lidí, kteří svoji práci odvádějí obětavě a profesionálně. Jen při poslední noční kontrole jsem společně se strážníky zasahoval při dvou hospodských rvačkách a vandalismu jednoho podnapilého mladíka, který rozházel na jedné českolipské ulici asi dvě desítky popelnic. Nejenom že dostal pokutu, ale taky lopatu a koště a všechno musel uklidit. Při tom rychle vystřízlivěl. Podstatnou částí mé funkce je úředničina, která mi zabírá větší část pracovní doby, ale to k tomu patří.

Usedl jste do poměrně horkého křesla. Městská policie v České Lípě se před vaším příchodem topila v problémech, které vyvrcholily odchodem několika strážníků, peticí, odvolaným ředitelem, podanými trestními oznámeními. S tím jste se vypořádal jak?
O městské policii v České Lípě se v posledních letech objevovala řada negativních informací a musel jsem velmi obezřetně hodnotit, kdy má veřejná kritika opodstatnění a jak určité věci změnit. Mojí osobní výhodou je, že nejsem místní, takže mě nikdo nemohl obviňovat z toho, že se přikláním k nějaké straně sporu. Některé věci se podařilo vyřešit, některé řeším operativně, u jiných se kritika ukázala jako neopodstatněná. Každopádně cítím podporu vedení města, což je pro naši práci zásadní. Myslím, že městská policie v současné době funguje jinak a dobře, že je pro město důvěryhodnějším partnerem.

Možná je brzy ptát se na to, co se vám povedlo, ale vy jistě odpovíte.
Za největší úspěch považuji to, že se většině strážníků podařilo dát nové impulsy pro jejich práci. U mě platí pravidlo, že každý si svoji práci musí dělat dobře a nesmí obcházet svoje povinnosti, aby se zbytečně nestal terčem kritiky. S kritikou musíme počítat, jsme v ulicích, je nás vidět, často musíme zasahovat - chápu, že veřejnost někdy vidí události jinak a stěžuje si nebo žádá prověření. Zásadně ale netoleruji porušování pracovní kázně. Myslím, že i kvůli změně ve vnímání naší práce se nám dnes daří získávat nové strážníky v době, kdy se řada městských policií potýká s jejich nedostatkem. Musím zmínit pomalu se rozjíždějící akci na nákup nových uniforem tak, aby nedocházelo jako doposud k tomu, že každý strážník má jiný stejnokroj. Vše se bude kupovat centrálně a od jednoho dodavatele. Poslední hodně pozitivní věc je perfektní spolupráce mezi MP a policií. Některá města nám toto závidí, protože ne všude je spolupráce na takové úrovni jako tady.

Abychom se pořád nebavili o tom dobrém, tak co se vám naopak nepovedlo?
Spoustu problémů mám ještě před sebou. Co se týče vztahů na pracovišti, tak většina zaměstnanců moje nároky a zásady pochopila. Ale určitě tady je i někdo, komu bylo líp v minulosti, cítí se s tou historií být nějakým způsobem spjat, a nevím, jestli to do budoucna bude přinášet něco pozitivního. Také jsem nevěděl do doby, než jsem nastoupil na post šéfa městské policie, jakým zlem mohou být sociální sítě. Dle mého názoru je to nejjednodušší a nejlacinější způsob šíření drbů, zla, urážení a ponižování lidí. Pokud se mi něco nelíbí, jdu a tomu člověku to řeknu, takové jednání upřednostňuji. Recept na pomluvy šířené po sociální síti nemám, ale ignorování pomluv a osočování je asi tím nejlepším řešením. Škoda jen, že naše policie nemůže mít své oficiální facebookové stránky, vzhledem k množství zavádějících falešných stránek s názvem MP Česká Lípa se zatím nechci o naše vlastní pokoušet.

Podařilo se vám nějak napravit reputaci strážníků a jejich pověst mezi lidmi? Nezastírejme, že vás dost často vnímají hlavně jako takzvané botičkáře.
V České Lípě nás nyní již jako botičkáře občané určitě nevnímají, protože dopravní přestupky touto formou neřešíme. Řekněme si, kde je hlavní problém. Podle mne je v tom, že někteří občané ignorují základní právní předpisy. Kdyby všichni dodržovali to, co mají, byla by zde policie jen jako nástroj prevence. Vzhledem k množství děkovných dopisů i osobních poděkování na služebně v posledních měsících se domnívám, že městská policie v České Lípě si určitě u svých občanů nevede tak špatně.

Zaznamenal jsem, že máte v České Lípě nové modernější kamery, už jich je 23. Není ve městě už překamerováno?
Tolik kamer ve městě, jako je Lípa, není určitě velký počet. Naopak se dá říci, že máme velkou absenci kamer v odloučených lokalitách a na některých sídlištích. Kamery tu nejsou pro šmírování občanů, jak někdy slýcháváme, ale kvůli prevenci, předcházení trestné činnosti a dokumentaci některých protiprávních činů. Pokud někdo ztropí na veřejnosti výtržnost a neseženete dostatečný počet svědků, zůstane nepotrestán. Stačí pak pouze kamerový záznam, že zde určitý počet pohoršených osob na místě byl, a dotyčný je po zásluze odměněn. Viz nedávný případ, kdy strážníci odváželi na záchytku do Liberce opilce válejícího se před prodejnou Kaufland.