Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostuda Českého ráje zmizí. Turnovské nádraží zkrásní za 15 milionů

  8:18aktualizováno  8:18
Turnovské vlakové nádraží konečně přestane kazit vizitku městu a celému Českému ráji. Začala jeho dlouho očekávaná oprava. I když zatím dojde jen na nejhorší části a třeba nová fasáda nebo důstojné zázemí s občerstvením zatím v plánu nejsou.

Dřívější vzhled nástupiště. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Turnovské nádraží je důležitým železničním uzlem, kterým denně projede sto vlakových spojů. Železniční stanicí v Turnově projde denně na čtyři tisíce cestujících. A často může za vůbec první dojem, který lidé získají o celém regionu.

Ten zatím byl po návštěvě třeba toalet nebo nádražní restaurace více než tristní.

„V Česku už nenajdete moc podobných důležitých železničních uzlů, které by vypadaly tak špatně,“ poukázal před časem železničář a dopravní specialista Jindřich Berounský na špatný stav nádražní budovy.

„Oprava potrvá do konce ledna příštího roku a vyjde zhruba na patnáct milionů,“ přiblížil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Nové budou pokladny, hala s přilehlými službami a toalety pro cestující. „Provoz vlaků oprava neomezí. Protože je zavřena odbavovací hala, pro cestující jsou v provozu náhradní pokladny a bude otevřen náhradní prodej tisku ve stánku na prvním nástupišti,“ vypočítal mluvčí Šťáhlavský.

O opravu historického nádraží se celé roky zasazovala turnovská radnice. Nynější starosta Hocke jí pomyslně tleská.

„Jsem velmi rád, že se konečně podařilo najít peníze. S drahami radnice jednala každý rok. Plán opravy se zasekl na majetkoprávním převodu mezi Českými drahami a Správou železniční a dopravní cesty. O to jsme radši, že oprava začala i v období mezi převodem,“ řekl starosta města Tomáš Hocke.

Díky přestavbě se vyřeší také nedůstojný problém s toaletami. V sousedství nádraží totiž od roku 2011 stojí moderní dopravní terminál za 70 milionů, jen záchody v něm jaksi chybí.

Problém s toaletami rekonstrukce vyřeší

Podle původních plánů měly vzniknout v budově vlakového nádraží během naplánované rekonstrukce. Jenže její začátek se roky oddaluje. Turnov tak dosud posílal 300 tisíc korun ročně podnikateli, aby pouštěl cestující zdarma do blízké restaurace Albion.

„Problém se teď s novými toaletami vyřeší. S Českými drahami velmi aktivně jednáme, kdo, a za jakých podmínek, bude toalety provozovat,“ zmínil starosta Hocke.

Fotogalerie

Zároveň poukázal na to, že rekonstrukce nebude svým rozsahem zdaleka srovnatelná s tou, která proměnila liberecké nádraží. „Zatím se zrekonstruuje jen zhruba třetina historické budovy. Pro cestující jde ale o nejdůležitější části,“ řekl starosta.

Ten pevně doufám, že se časem opraví i další části nádraží.

„Mluvilo se o tom, že se zrekonstruují vnitřní prostory, aby mohly sloužit i pro další nájemce prostor. Dostaly by se tam další obchody a služby pro cestující. Pak by teprve mohlo vzniknout, a je to mé velké přání, obdobné nádraží, jako v Liberci,“ přeje si starosta Hocke.

„Jedná se o opravu části objektu v závislosti na současných finančních možnostech Českých drah,“ komentoval nynější rekonstrukci mluvčí Šťáhlavský. Další komerční prostory podle něj zůstanou uzavřeny do doby, než se podaří zajistit peníze na dokončení opravy celé budovy.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz