Vlak vjel v Krkonoších do závalu ze zřícené skály, devět lidí je zraněno

  • 100
Osobní vlak vjel v půl sedmé ráno mezi Poniklou a Hrabačovem na Semilsku do rozsáhlého závalu ze zřícené skály a vykolejil. Cestovalo v něm deset cestujících, devět lidí se zranilo, přičemž strojvedoucí utrpěl středně těžké zranění nohy a byl letecky přepraven do nemocnice.

Čtyři cestující a vlakvedoucí vyvázli s lehčími úrazy. Podle krajské mluvčí záchranné služby Lenky Moravcové měli zranění hlavně na nohou, hrudníku a hlavě.

„Sanitky záchranné služby je převezly na chirurgickou ambulanci. Další dva lidé dopadli ještě lépe, stačilo jejich ošetření na místě a nemuseli do nemocnice,“ řekla.

Nehoda se stala ve skalní průrvě mezi Poniklou a Horní Sytovou.

„Na trati byl zával kamení dlouhý třicet metrů a tři metry vysoký,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Šířka závalu činí čtyři metry a největší kus, který se ze skály odštípl, je desetimetrový.

 „Zřítily se i několikatunové balvany,“ doplnil semilský policejní mluvčí Petr Kmínek. „Vlak má rozbitý hlavně předek.“

Náraz byl tak silný, že okna z kabiny strojvedoucího vylétla několik metrů daleko. Sesuv je ukrytý v oblouku, takže ho strojvůdce neviděl a nestihl včas zastavit.

„Strojvedoucí spatřil překážku na trati na poslední chvíli a měl jen malou šanci zareagovat, což potvrzuje i fakt, že nestihl po použití rychlobrzdy ani opustit svou kabinu,“ doplnil Drápal.

Místo nehody je asi půl kilometru od křižovatky silnic, jež vedou do Rokytnice nad Jizerou a do Vysokého nad Jizerou. Pro zraněné lidi proto museli záchranáři po kolejích.

Trať zůstane uzavřena týden, možná ale i déle

Srážka motorák i trať notně poničila. „Celková škoda na dráze i vlaku je milion a půl,“ upřesnil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. „Škodu na trati vyčíslíme později,“ dodal mluvčí Drážní inspekce.

Zatím to vypadá, že se zával bude odklízet zhruba týden. Do té doby bude provoz na trati z Jablonce nad Jizerou do Martinic v Krkonoších zastavený.

Je však také možné, že trať zůstane uzavřená delší dobu; je nutné, aby ji prozkoumal geolog. S uvolněnými kameny tu nikdy nebyl problém a skála takzvaně pracovala zevnitř.

„Naposledy jsme její stav prověřovali před týdnem,“ poznamenal Ptačinský.