Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vlakem do Kalifornie i Paříže. Trasa Tour de Bijou však neopustí sever Čech

– ADVERTORIAL
Do dob, kdy byl Jablonec Kalifornií Rakouska-Uherska, vás přenese výlet Tour de Bijou. Pokud ovšem budete chtít spatřit město skla a bižuterie z nadhledu, ideálním výletem bude výšlap na rozhlednu na Černé Studnici. K oběma cílům vás dopraví železnice.
Expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou | foto: Jiří Jiroutek

Když tři roky před vypuknutím 1. světové války účetní zaznamenávali daňové odvody do pokladny rakousko-uherské monarchie z jednotlivých měst císařství, u Jablonce nad Nisou, tenkrát Gablonz an der Neisse, napočítali téměř dva miliony tehdejších korun. Město, kde v tu dobu žilo přibližně 22 tisíc obyvatel, poslalo do Vídně takřka o dva tisíce korun více, než v témže roce vydala celá korunní země Dalmácie, v níž žilo třicetkrát víc lidí.

Sto devět let starý statistický údaj odhaluje, proč si město vydobylo přezdívky jako Paříž severu či Kalifornie Rakouska-Uherska. Za bouřlivý ekonomický rozkvět mohly sklo a bižuterie. Foukané perle nebo bangle z Jablonce byly světovým pojmem, skloňovaným nejen po celé Evropě, ale třeba i v Severní Americe, v Africe či v Indii.

Ačkoliv se bižuterii na severu Čech daří i nadále, odér Paříže a Kalifornie pomalu vyvanul. Avšak stopa největší slávy je tu zřetelná doposud, a to především v podobě honosného exportního domu postaveného ve stylu florální secese pro firmu Zimmer & Schmidt v roce 1904, kde dnes sídlí Muzeum skla a bižuterie. Za jeho zdmi se skrývají skvosty, které nikde jinde na světě nenajdete.

Historie železnice v Jablonci nad Nisou

Hlavní železniční tahy, které začaly v polovině 19. století v regionu vznikat, Jablonec míjely. To bylo pro město a jeho ekonomický rozvoj velmi nešťastné. Není divu, že představitelé města vyvíjeli soustavnou iniciativu k připojení Jablonce k železniční síti. 25. Listopadu 1888 vyjel první spoj na trati Jablonec - Liberec. O pár let později byly koleje prodlouženy do Lučan nad Nisou a posléze až do Tanvaldu. Na trati jezdí vlaky Českých drah, které spojují Liberec s Harrachovem a je možné v nich přepravovat kola.

Pohodlnou cestu za sklem a bižuterií vám zaručí mobilní aplikace Českých drah Vlakem na výlet. Stačí v ní najít tip, který se jmenuje Tour de Bijou. Okruh korunovaný návštěvou muzea začíná u hlavního vlakového nádraží v Jablonci a spolykáte při něm necelých deset kilometrů. Kromě muzea nabízí aplikace zastavení například u kostela sv. Anny, na Dolním náměstí nebo u Kantorovy vily.

Pokud chcete spatřit novou dominantu Jablonce v podobě obřího broušeného skleněného krystalu, je vhodné vystoupit na vlakové zastávce Jablonec nad Nisou – Centrum. Z oken vozu tu totiž atypickou přístavbu muzea nejenže uzříte v celé své kráse, ale je to k ní i blíž. V netradičně řešené výstavní síni se objeví část největší sbírky vánočních ozdob na světě, již muzeum schraňuje.

Petr Nový, hlavní kurátor instituce, říká, že půjde asi o tři až čtyři tisíce dekorací. „Lidé nemohou čekat standardní expozici s množstvím popisků. Měl by to být zážitek. Budeme vyprávět příběh. Návštěvník doputuje do Ameriky, která historicky stojí za rozvojem vánočních ozdob a stále je jedním z hlavních trhů. Bude tu zaoceánská loď, mrakodrapy. Snažíme se vytvořit show, ve které možná nepůjde jen o Vánoce. Pracujeme s heslem Vánoce po celý rok,“ prozrazuje Nový. Zatím jen částečně zaplněný vnitřek krystalu mohou návštěvníci spatřit již 20. června. Instalována zde budou v rámci mezinárodní výstavy nazvané Trendy.Design.Produkce moderní svítidla.

Než se krystal zaplní exponáty, je rozhodně dobré nevynechat stálé i částečně se měnící výstavy uvnitř hlavní budovy. Perliček nejen bižuterních je tu více než dost. „Muzeum jako jediné v České republice vystavuje současné skleněné trofeje ze světa sportu a umění. Patří mezi ně Český lev, Thálie, Zlatý slavík, StarDance, BRIT Awards nebo ocenění pro nejlepší cyklisty slavného závodu Tour de France. Trofej navrhl Peter Olah a realizovala novoborská firma Lasvit,“ láká Petr Nový.

Další tipy na výlet

A přidává další tipy: „Roku 1925 se Československo poprvé prezentovalo na velké uměleckoprůmyslové výstavě v zahraničí, a to v Paříži. Centrálním exponátem pavilonu byla skleněná fontána navržená architektem Pavlem Janákem. Unikátem je i skleněná plastika dudáka na vrcholu, dílo Jaroslava Horejce,“ prozrazuje šéfkurátor.

Za vidění jistě stojí také prostorové instalace Reného Roubíčka pro světové výstavy Expo v letech 1958 a 1967. „Ty patří k mezníkům světového sklářského umění. Dílo Expo2 z roku 2014, provedené firmou Preciosa Lighting z Kamenického Šenova, je jejich novou interpretací a ideovým svorníkem,“ doplňuje Nový.

Až vás aplikace Vlakem na výlet nasměruje zase zpět k vlakovému nádraží, určitě vám vyhládne. Hlad i žízeň můžete pokořit například v penzionu Půlměsíc naproti kostelu sv. Anny. Filozofií podniku je grill a pasta – a burgery, steaky i těstoviny na mnoho způsobů z lokálních surovin tady umí opravdu znamenitě.

Za Ještědem Jablonečanů

Pokud si chcete město skla a bižuterie prohlédnout z perspektivy ptáků, zadejte do aplikace Vlakem na výlet nabídku nazvanou Výšlap na probouzející se Černou Studnici. „Obyvatelé Liberecka mají svůj Ještěd, Jablonečtí Černou Studnici. I tak by šel ve zkratce shrnout popis jedné z nejvyšších kamenných rozhleden v Jizerských horách. Vypravte se na Černou Studnici a užívejte si daleké rozhledy na okolní krajinu. Nebudete litovat,“ láká popis v aplikaci. Tentokrát však vystoupíte ve stanici Jablonec nad Nisou –⁠ Zastávka.

Rozhledna Černá Studnice

Na Černou Studnici se můžete vydat nejprve po žluté turistické značce a následně po zelené. Dolů do Smržovky vás pak dovede nejprve červená značka, pak modrá a nakonec opět zelená. V nohách budete mít celkem deset kilometrů.

Na vrcholu Černé Studnice, nejvyššího bodu Černostudničního hřebenu táhnoucího se od Jablonce po Tanvald, vznikla první dřevěná rozhledna už v roce 1885. O necelých dvacet let později, na popud Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory, vyprojektoval zkušený jablonecký architekt Robert Hemmrich kamennou stavbu z masivních žulových kvádrů, z nichž některé vážily až tři tuny. Jedním z hlavních požadavků byla dostatečná odolnost vůči drsným klimatickým podmínkám, takže na materiálu se po všech stránkách nešetřilo. Náročná výstavba pak trvala celý rok.

Další tipy na výlety Vlakem po Česku.

Celkem 26 metrů vysoká rozhledna s přilehlou dřevěnou chatou nabízející ubytování včetně občerstvení se jednoznačně trefila do požadavků tehdejších turistů a záhy se stala jedním z nejnavštěvovanějších míst v okolí. V roce 1945 do chaty při bombardování ruským letectvem dopadla letecká puma, podařilo se ji ale včas zneškodnit. Po válce chata na chvíli připadla KČT a následně RaJ Jablonec nad Nisou. Údržba se začala zanedbávat. Zásadní změny se chata s rozhlednou nedočkala ani po roce 1989: často měnila majitele a na výraznější opravy nezbyl prostor. „Naštěstí se ale začíná blýskat na lepší časy a aktuální provozovatel objekt postupně opravuje. Před návštěvou je proto dobré si případná omezení ověřit na webových stránkách www.cernastudnice.eu,“ hlásá aplikace Vlakem na výlet.

Autor:
  • Nejčtenější

Dostal miliony i lukrativní byt. Náměstek poslouchal podnikatele na slovo

12. dubna 2024  16:16,  aktualizováno  21:03

Premium Místo toho, aby sloužil lidem z Liberce, byl náměstek primátora Petr Židek z ODS poskokem zdejší...

Kapela Krucipüsk ruší představení, její frontman havaroval na motorce

16. dubna 2024  19:22

Kapela Krucipüsk ruší až do konce května všechna představení. Její frontman Tomáš Hajíček měl totiž...

Skokanský můstek v Harrachově se po opravě za 40 milionů stane světovým unikátem

12. dubna 2024  10:31

Sportovci odpočítávají poslední týdny do zahájení opravy velkého skokanského můstku K-120 v...

Tisíce narcisů na Jizerce letos vykvetly o měsíc dřív, rozrůstaly se třicet let

13. dubna 2024

Hnojový dům v osadě Jizerka v Jizerských horách obklopila opět po roce žlutá krása. Tisíce...

Frontman Krucipüsku boural při předjíždění kolony, je mimo ohrožení života

17. dubna 2024  14:19

Frontman liberecké kapely Krucipüsk Tomáš Hajíček havaroval na motorce v momentě, kdy předjížděl...

Zdrogovaný motorkář ujížděl policii. Srazil se s autem a zastavil se u svodidel

19. dubna 2024  15:37

Pětačtyřicetiletý motorkář se zákazem řízení ujížděl minulý pátek večer libereckým policistům,...

Turnovský Crytur zásobuje syntetickými krystaly také CERN, školí si i uklízečky

19. dubna 2024  10:56

Jedním ze světových lídrů na trhu laserové krystalové optiky nebo detektorů pro elektronovou...

Plýtvání, chudoba i energie. Výstava ukazuje problémy dnešního světa

18. dubna 2024  18:11

Udržitelná budoucnost nejen pro naše děti. Toto téma rezonuje západní částí světa a nyní by mohlo...

Policisté týden hledali vězně na útěku, on zatím ukradl a naboural několik aut

18. dubna 2024  13:43

Policistům z Úněšova na Plzeňsku se ve středu večer podařilo dopadnout vězně, který před týdnem...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...