Vlk zachycený ukradenou fotopastí.

Vlk zachycený ukradenou fotopastí. | foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Vlci se vracejí do nitra Čech, jednoho zachytila fotopast u Doks

  • 204
Už nejen v příhraničních horách se po více než sto letech objevují vlci. Jednoznačný důkaz podal snímek z fotopasti, kterou instalovali v přírodní rezervaci Břehyně - Pecopala nedaleko Doks na Českolipsku pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Vlk, kterého zachytila fotopast, pochází pravděpodobně z německo-polského pomezí, z oblasti Lužice. Odhaduje se, že tam žije v několika smečkách více než sto jedinců.

Zda byl vyfotografovaný vlk samotář, nebo se pohybuje ve smečce, ukáže další průzkum území.

O vzácnou šelmu se zajímají nejen pracovníci státní ochrany přírody, ale i českolipského muzea a vojenských lesů.

"Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci," vysvětlil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Vlci z území dnešního Libereckého kraje začali mizet již na konci 17. století. Pro zajímavost: poslední vlk v Jizerských horách byl zastřelen v červnu 1766 v blízkosti Nové louky. V Krkonoších bylo osm posledních vlků zabito na slezské straně ještě o pět let dříve.

Lidé se podle ochranářů šelem bát nemusí, vlk je plaché zvíře. "Vlci Karkulky skutečně nežerou," říká se smíchem vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek. Navíc by u nás měli dostatek přirozené potravy, kterou je převážně srnčí zvěř.

V Česku se vlci občas vyskytují při hranici se Slovenskem, nejčastěji v Beskydech. Jednou za čas se tu objeví případ, kdy vlk zakousne například ovci. V posledních letech se ukázali také v Krkonoších nebo na Šluknovsku.