Podle hygieniků trápí vodu na Máchově jezeře také sinice.

Podle hygieniků trápí vodu na Máchově jezeře také sinice. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Hygiena rozdává smajlíky podle kvality vody. Humbuk, zní z koupališť

  • 1
Usměvavé i mračící se emotikony hodnotí koupaliště v Libereckém kraji podle kvality vody. Například červený mračící se smajlík už tři roky na mapě koupališť „zdobí“ chrastavskou plovárnu Sluníčko. Znamená to, že voda zde není vhodná ke koupání. Moc lidí sem proto nechodí.

Marné je volání města, že voda je tu čistá. Chrastavu totiž pronásleduje povodňový rok 2010. Hygienici do výpočtů zařazují výsledky z posledních čtyř let nazpátek. Tím může být výsledek testu zkreslený.

„Ten smolný rok 2010, kdy tu byla špinavá voda, háže zprůměrované výsledky do nekvality. Aktuální letošní výsledky všech měření však ukazují, že je voda v normě. Štve mě to, ale už jen málo, člověk si zvykne na všechno,“ prohlásil starosta Chrastavy Michael Canov.

Boj s hygieniky vede neúspěšně už několik let. To, že zde hygienici opírají měření o výsledky předchozích let, je dáno typem zdejšího koupaliště. Je přírodního charakteru, kde se podmínky mohou měnit velmi rychle.

Hygienici ale hodnocení jen tak změnit nemohou, zavazuje je k němu platná vyhláška.

Pravidla určuje ministerstvo zdravotnictví

„Pravidla pro hodnocení jakosti vod v přírodních koupalištích jsou dána vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. Ta uvádí pro každou kategorii slovní označení kvality vody a k tomu příslušnou značku, včetně barvy. Vyhláška stanoví také četnost a rozsah měření. Četnost odběrů a jejich rozsah v monitorovacím kalendáři jsou určeny dle toho, zda v minulé koupací sezoně došlo k překročení sledovaných ukazatelů,“ argumentuje mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Chrastava se tak červeného mračícího obličeje nezbaví ještě letos. Teprve za rok, kdy uplyne čtyřletá doba od povodní, nebudou zdejší měření ovlivněna špatnou kvalitou vody, a Sluníčko si tak může polepšit.

Potíže se smajlíky mají i v Sloupu

Problém se smajlíky ale nemá jen Chrastava. V přírodním koupališti Sloup v Čechách se například několikrát změnil nejlepší modrý smajlík na zelený, který značí zhoršenou kvalitu.

Podle správce koupaliště Víta Černého jsou smajlíky zavádějící a mohou cizí neznalé návštěvníky odradit. Totéž si myslí i Radek Vyštejn, provozovatel Aquaparku Staré Splavy na březích Máchova jezera.

Ten titulují hygienici oranžovým smajlíkem, značícím zhoršenou jakost vody. „Už takhle k nám jezdí málo lidí. Na kvalitu vody si nikdo nestěžuje, problémy z ní lidi nemají. Když si vzpomenu, jak jsme jako děti skákali do rybníka, rukou odhrnuli žabinec a nic nám nebylo, tak je mi z toho dnešního humbuku kolem čistoty vody smutno,“ zamýšlí se Vyštejn.

Hygienici upozorňují, že právě zhoršená průhlednost vody může negativně ovlivnit hodnocení koupaliště.

Některá přírodní koupaliště už boj s hygieniky vzdala. Například Petr Staněk, provozovatel pláže Borný na Máchově jezeře. I toto místo je označeno nelichotivým oranžovým smajlíkem už několik let.

„My už jejich měření nevěříme, vždyť průhlednost vody se mění za deště nebo za sucha docela dramaticky. Platíme a děláme si jednou za dva týdny svoje měření u Povodí Ohře. A tím se řídíme,“ sdělil Staněk. „Voda na Máchově jezeře je hodnocena jako zhoršená nejen kvůli průhlednosti, ale kvůli výskytu sinic,“ doplnila Balašová.