Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Žluté týdny

Voda na Liberecku zdraží, čtyřčlenná rodina zaplatí o dva tisíce navíc

  • 7
Příští rok podraží voda v celém Libereckém kraji o více než osm korun za kubický metr. Průměrná čtyřčlenná rodina tak ročně vydá za vodu asi o 1 700 korun navíc. V nárůstu cen vodného a stočného se projeví zvýšení DPH i neochota Evropské komise poslat peníze na investice do čističek.

Zdražení vody se projeví nejen v inkasu domácností. Dopad bude mít také třeba na zvýšení vstupného do plaveckých bazénů.

"Je to velký průšvih, který se odrazí v cenách vody," komentoval zprávy z Bruselu Petr Skokan, českolipský poslanec za Věci veřejné a předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti (SVS). Té patří většina vodovodů a kanalizací v Libereckém kraji, prakticky vše mimo semilský okres.

Zdražení vody

U čtyřčlenné domácnosti se statisticky průměrnou spotřebou vody 138 litrů na osobu a den bude dopad zdražení do rozpočtu ve většině Libereckého kraje 1 700 korun. V okrese Semily, kde hospodaří Vodohospodářské sdružení Turnov, půjde zhruba o 80 korun méně.

Kromě zvýšení DPH na lidi dopadne také neochota Evropské unie dotovat projekty, na kterých vydělá soukromý provozovatel. Jedná se hlavně o Českolipsko, zdražení se ale rozprostře na všechna města a obce u Severočeské vodárenské společnosti.

Skokan toto zvýšení odhadl na sedm a půl procenta, které dopadne nejen na Českolipsko, kde je ohroženo financování čističek, ale na všechny klienty SVS. K tomu je nutné počítat i se zvýšením DPH z 10 na 14 procent. Kubík vody tak v součtu podraží zhruba o 8,60 na 83,80 korun.

Na Semilsku voda podraží také i přesto, že sem dotace doputovaly. Po miliardové akci Čistá Jizera čeká Vodohospodářské sdružení Turnov spousta dalších investicí do vodovodů a kanalizací. Kromě toho je nutné začít splácet nabrané úvěry.

Zdraží i vstupné do bazénů

"Ještě to nemáme spočítané a schválené, ale zdražení odhaduji zhruba na stejné procentuální úrovni jako Severočeská vodárenská společnost," uvedl Milan Hejduk, předseda rady Vodohospodářského sdružení Turnov, do kterého patří 22 měst a obcí, mimo jiné Turnov, Semily či Jilemnice.

Voda u turnovského sdružení zřejmě zdraží o 8,20 korun přibližně na 80,20 za metr krychlový. "Klíčový na cenu vody bude dopad zvýšené DPH, ale stav sítí v podzemí je špatný a investovat do nich se prostě musí. Myslím, že u Severočeské vodárenské společnosti jsou dotace jen záminkou, i pokud by je získali, zdražovat by museli," zmínil Hejduk.

Sítě vlastněné turnovským sdružením provozují tak jako u SVS Severočeské vodovody a kanalizace, které zvítězily v loňském výběrovém řízení. U SVS žádné takové řízení neproběhlo, což se Evropské komisi nelíbí, a smlouva se Severočeskými vodovody a kanalizacemi je uzavřena na dlouhá léta. (více o problému čtěte zde)

Zdražení vody bude mít i nepřímé dopady. Pivaři se jich obávat nemusí, plavci ale ano. "Cena vody se na vstupném určitě odrazí. Myslím, že to dopadne na všechny provozovatele. Včetně zvýšené DPH bychom se se zdražením chtěli vejít do pěti, šesti procent," odhadl vývoj vedoucí jabloneckého bazénu Jan Lála.