Symbolem Českého ráje, nyní vyprahlého, je zřícenina hradu Trosky.

Symbolem Českého ráje, nyní vyprahlého, je zřícenina hradu Trosky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Český ráj se pomalu mění v Saharu, dešťové mraky ho nanejvýš olíznou

  • 10
Český ráj a jih Českolipska nepatří v letos v červenci mezi nejlepší místa k životu. Jsou tam největší vedra z celého Libereckého kraje. Horké léto trápí totiž i tento region, který přitom patří mezi nejchladnější oblasti republiky.

„Jizera mívala v létě na svém horním toku v Krkonoších většinou kolem třinácti čtrnácti stupňů,“ říká Jan Mocek, vedoucí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. „Ve středu odpoledne ale stoupla teplota Jizery v Jablonci nad Jizerou na dvacet stupňů.“

V Jablonci dosahovala v pátek hladina řeky pouze do výšky pěti centimetrů. Ve Višňové byla Smědá na devíti centimetrech, Nisa v Hrádku pak na sedmi centimetrech. Hladina josefodolské a jablonecké přehrady klesá denně zhruba o dva centimetry.

Největšímu suchu a vedru čelí lidé a příroda v Českém ráji a na území mezi Českou Lípou, Doksy a Mimoní. „Především jih Českého ráje je totálně vyprahlý,“ upozorňuje Mocek. „Dešťové mraky většinou jen olíznou jeho severní část u Frýdštejna, Hamštejna a Kozákova a na Hruboskalsku, v Prachovských skalách nebo v Příhrazských skalách neprší skoro vůbec.“

Horko přeje komárům a dalšímu bodavému hmyzu

Podle Mocka se v horku mimořádně daří komárům, ovádům, muchničkám a dalšímu bodavému hmyzu.

„Před několika dny jsem šel do přírodní rezervace Podloučky u Turnova,“ prozrazuje Mocek. „Jde o nevětranou lokalitu a teplota ve stínu se blížila ke čtyřiceti stupňům. Kvůli komárům se tam nedalo ani chvíli postát na místě.“

V Českém ráji hrozí kvůli extrémnímu suchu ničivé požáry. Mocek varuje nejen před kouřením v lesích, ale také před odhazováním vypitých lahví. „Loni vznikl v Českém ráji požár od skleněného dna,“ poznamenal Mocek. „Svítilo na něj slunce a sklo zafungovalo jako čočka.“

V Libereckém kraji vypukly během červencových veder lesní požáry především na Českolipsku. „Hořelo především v okolí Tuhaně, naštěstí nešlo o nic většího,“ říká krajská mluvčí profesionálních hasičů Zdenka Štrauchová. „Jakýkoliv výjezd v horku hasiče mimořádně vyčerpává a hrozí jim kolapsy. V zásahových oblecích je jim vedro. Při nehodách, kdy vyprošťují posádky z havarovaných aut, navíc pracují s patnáctikilogramovým nářadím.“

Štrauchová žije v Turnově, ve městě, kde slunce pálí tak silně jako na málokterém jiném místě Libereckého kraje. Ve středu odpoledne se v Turnově teploměr vyšplhal až na 36,9 stupně Celsia. V Liberci, obklopeném horami, bylo o více než čtyři stupně méně.

V rozpáleném Turnově se teplota udržela nad 20 stupni i během noci a rána, zatímco v Liberci sjela až k příjemným 18 stupňům.

„Když jedu do Liberce nebo do Semil, vidím tam ještě zelenou trávu. V Turnově to vypadá jak na Sahaře,“ konstatuje Štrauchová. „Půda je rozpraskaná, tráva spálená do žluta.“

Klesá i hladina jablonecké přehrady

Horké a málo deštivé léto a slabé se projevuje rovněž na přehradách v Jizerských horách. „Hladina denně klesá o dva centimetry,“ uvádí Petr Ševčík, hrázný z přehrady v Josefově Dole. „Sucho trvá už dva a půl roku. Vodou musíme šetřit, ale žádné drama se nekoná.“

Josefodolská přehrada dává pitnou vodu pro Liberec, do úpravny z ní teče 170 litrů za vteřinu. Dalších 120 litrů za vteřinu přehrada odpouští do řeky Kamenice. Méně už nesmí. Do přehrady teď teče asi 80 litrů vody za vteřinu. Mizí z ní tedy 210 litrů vody za vteřinu.

Loni v červenci se dala najít kolem josefodolské přehrady spousta hub, letošní počasí jim nepřeje. „Lidé žádné nenosí,“ podotkl Ševčík. „Borůvky ale v horku dobře dozrávají a díky přívětivému jaru jich roste hodně.“

Klesá také hladina jablonecké přehrady. „Letošní sucho mi připadá ještě větší než loni,“ prohlašuje jablonecký hrázný Jiří Chmelař. „Z přehrady odpouštíme nejmenší povolené množství vody, šedesát šest litrů za vteřinu. Nepřitéká do ní víc než deset litrů za vteřinu. Od května se hladina přehrady snížila o sto třicet centimetrů. Té ubývají dva až tři centimetry denně. Vody ale máme pořád hodně a je čistá.“