Lázně Libverda

Lázně Libverda | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Voda v Lázních Libverda opravdu léčí, uznalo ministerstvo

  • 1
Lázně Libverda vyhrály boj o léčivost své vody. Lázně musely ministerstvu zdravotnictví prokázat, že jejich minerální uhličitá voda dokáže léčit nejen obtíže s pohybovým aparátem. Ministerstvo léčivost pramene nakonec uznalo. Kdyby lázně neuspěly, pojišťovna by pacientům léčbu nemohla proplácet.

"Dopadlo to víc než dobře. Náš přírodní léčivý zdroj nám nejen uznali, ale ještě nám přidali třináct indikací," uvedla místopředsedkyně představenstva akciové společnosti Lázně Libverda Světlana Kulbáblová.

Lázně podle ní mohly rozšířit seznam klientů přes pojišťovnu, které budou moci léčit. Kromě kardiaků, klientů s pohybovým ústrojím, bude zdejší voda blahodárně působit i na pacienty s diabetem nebo neurologickými problémy. "Pokud vím, vedení strach nemělo, pramen je prověřen staletími. Jen nás to stálo peníze, čas," doplnila Kulbáblová.

Lázně si nechávaly zpracovat posudky ze zahraničí, které léčivost pramenů potvrdily. Také revizní lékaři potvrzovali, že lázně "umí" léčit. Pokud by lázně neuspěly, pojišťovna by nemohla proplácet léčbu diagnóz, kterými pacienti trpí. Museli by si je platit.

Ředitel lázní: Jen jsme se bránili

"Mám samozřejmě radost, že ministerstvo uznalo, že Lázně Libverda můžou na základě vody a technického a personálního vybavení léčit těch několik indikací. Mám ale obavu, že boj ještě neskončil. Zase se budou hledat cesty, jak nám uškodit," řekl generální ředitel Lázní Libverda Alexandr Seidl.

Muž, který vlastní zároveň vrchlabskou nemocnici, se netají podezřením, že mu jistí lidé chtěli škodit. "My jsme se jen bránili, ale naše obrana byla účinná. V našem zdravotnictví bohužel pořád nejsou rovné podmínky. Vše je tady vybudováno na lobbismu a známostech. Na takové prostředí jsem nebyl zvyklý," doplnil ředitel Seidl, který žil od mládí v Německu.

První zpráva o léčivosti pramene se objevila už roku 1601 a pochází od slezského lékaře Caspara Schwenkfelda. Vodu si prý nechal posílat i Albrecht z Valdštejna. Minerální analýza byla provedena v 1784 doktorem Josephem Heinrichem Bauerem a na jejím základě bylo zahájeno zasílání léčivé vody stáčené do lahví.

Lázně ročně navštíví přes dva tisíce pacientů. Šedesát procent jich přijíždí kvůli problémům s pohybovým ústrojím. Lázně Libverda jsou uvedeny v novelizovaném seznamu u několika onemocnění, která dokážou léčit.

"Novela vyhlášky takzvaného Indikačního seznamu určuje, s čím se jezdí do lázní z prostředků zdravotního pojištění. Libverda prokázala na základě mezinárodní studie, že její minerální voda má léčebné účinky vhodné pro léčbu nemocí pohybového aparátu. I nadále tak bude moci podle nového seznamu léčit onemocnění pohybového aparátu, oběhového ústrojí či nervové nemoci," přiblížila Magda Hulanová, tajemnice Svazu léčebných lázní.